19.03.2007, DENÍK - Ondrej Dudáš

Geniální signál? Ne, nepovedený roh!

Geniální signál? Ne, nepovedený roh!Jihlava - Fotbalisté Vysočiny i podruhé za sebou dokázali zvítězit a dál kráčí za postupem do nejvyšší soutěže. V Ústí rozhodl o vítězství Jihlavy ukázkový Svobodův gól. Teď proti Hlučínu to byla naopak Faldynova slepená trefa. Zakladatel obou gólových momentů? Kapitán Petr Vladyka.

V 9. minutě proti Hlučínu zahrával z levé strany rohový kop. V ochozech to jen zklamaně zahučelo - přízemní měkký centr točící se směrem od branky nevypadal nijak nebezpečně. Jenomže míč se po teči Theodora Gebreselassieho dokutálel až ke kanonýrovi Petru Faldynovi, a ten věděl, co s ním - 1:0, nebylo co řešit. Byl to jeden z mnoha signálů, který svým hráčům vtlouká do hlavy trenér Milan Bokša? „Ne, nebyl,“ usmíval se na tiskové konferenci sám kouč Vysočiny. „Centr nevypadal vůbec nebezpečně. Tohle být úmyslné, tak je to geniální,“ doplnil ho hlučínský trenér Erich Cviertna.

Moc se to nepovedlo

Sám autor se bez vykrucování přiznává. „Moc se to nepovedlo, no. Na přední tyč to letět mělo, ale spíš jsem míč chtěl víc zvednout, což se nezdařilo,“ říká Petr Vladyka. V Ústí to bylo něco jiného, tam Svobodu vysunul opravdu lahůdkově. Teď si připsal další asistenci. Na obou vítězstvích Vysočiny tak má lví podíl. Koneckonců se to od něj čeká. „Ale už by to taky chtělo, abych se trefil sám,“ usmívá se dvaatřicetiletý špílmachr.

Nikoho nepodcenit

Oba zápasy s nejtěsnějším výsledkem proti relativně snadným soupeřům ale potvrdily jednu pravdu - Jihlavu asi nečeká na jaře žádná suverénní procházka růžovým sadem. I týmy ze spodu tabulky budou hodně kousat. „Ukázalo se, že každý soupeř bude těžký. Nesmíme nikoho podcenit,“ tvrdí neoblomně trenér Bokša. Jeho tým může povzbudit fakt, že dvakrát udržel nejtěsnější náskok. „Museli jsme se bát o výsledek do posledních minut, to je vždycky nepříjemné. Hráči to ale zvládli,“ dodal zkušený kouč.

Góly dávám jen z brankové čáry, smál se Veselý

Byl jedním z mužů, kteří mohli přidat uklidňující gól, a Jihlava by pak zápas proti Hlučínu dohrávala v klidu. V posledních minutách pověsil záložník Michal Veselý svých 174 centimetrů do vzduchu a hlavou orazítkoval spojnici tyče a břevna. „Scházelo tak deset centimetrů, aby to skončilo v brance,“ krčil rameny šestadvacetiletý fotbalista. I v dalších vyložených šancích měli jihlavští hráči smůlu. Michal Kadlec dal břevno, Petru Vladykovi zase vyhlavičkoval míč z prázdné branky hlučínský obránce Sáblík. „Myslím, že jsme si štěstí vybrali v Ústí, kdy to vítězství přece jenom bylo těžší a v podstatě jsme vytěžili z minima maximum. Teď už nám to v koncovce tolik neklapalo,“ přemítá Veselý. Sám se naposledy trefil na podzim ve třináctém kole do sítě Opavy. „Ale znáte mě, musím to mít připravené na brankové čáře, jinak gól nedám,“ culil se. Tentokrát se mohl trefit i kuriózně. Ještě v prvním poločase atakoval gólmana Kosmála při malé domů. Hostující brankář trefil z voleje míč přímo do Veselého od kterého se ale opět odrazil do gólmanovy náruče. „Mohla to být šance, ale takhle jsem si jen ze dvou metrů narazil s brankářem,“ dodal Veselý s úsměvem.