05.09.2017, Miroslav Fuks

Klíma: Premiérový gól měl trochu hořkou pachuť

Klíma: Premiérový gól měl trochu hořkou pachuťAnketa o Hráče měsíce FC Vysočina za měsíc srpen zná svého vítěze. Na startu nového ligového ročníku fanoušci ocenili výkony jihlavského odchovance a prvoligového nováčka – útočníka Jiřího Klímy. Druhou příčku obsadil gólman Matej Rakovan a třetí skončil předchozí vítěz za květen – útočník Davis Ikaunieks. Tradičně vám nabízíme aktuální rozhovor s vítězem ankety.

Jirko, co říkáš na toto čerstvé ocenění ze strany fanoušků FCV?
Je to pro mne překvapení a příjemné zjištění. Na jednu stranu mne samozřejmě velmi těší, že mé výkony vnímají pozitivně. Opravdu se snažím hrát, jak nejlépe umím. Na druhou stranu fotbal je kolektivní sport, v němž neexistuje více, než úspěch mančaftu a body na jeho kontě. A těch se nám zatím nedostává.

Můžeš své srpnové ligové zápasy zrekapitulovat?
Proti Slovácku jsem debutoval v základní sestavě. V tomto utkání jsme určitě mohli zvítězit, klidně jsme ale nakonec mohli i prohrát. Na Slavii jsem nastoupil po přestávce za nepříznivého stavu 2:0 s úkolem co nejvíce se tlačit do útoku. Dostal jsem se i do jedné velké šance, kterou jsem však neproměnil. Doma s Plzní jsem byl zase v základu. Hodně nám pomohlo, že jsme rychle vstřelili úvodní branku. Hráli jsme dobře, týmově, bojovali jsme. Velká škoda, že jsme nedokázali přidat druhou trefu. Jednu možnost jsem měl i já, když jsem volil pohotové zakončení a trefil jsem jen boční síť. Když jsem tento moment viděl na videu, tak jsem si říkal, že možná byl prostor k tomu, abych si míč připravil. Místo toho ve druhé půli Plzeň vyrovnala a v úplném závěru došlo k velmi bolestné brance na 1:2. V Teplicích jsem opět nastoupil hned do druhého poločasu. Měl jsem co nejvíce rozběhat obranu a vstřelit gól. Ten však přišel až za stavu 2:0. V Teplicích se nepříznivý výsledek velmi špatně otáčí.

Ve kterém z uvedených duelů ses cítil nejlépe?
Asi v Teplicích. Dal jsem branku, do jedné šance jsem nahrál a docela se mi dařilo. Špatné to ale nebylo ani na Slavii.

Jaké byly reakce tvého okolí na premiérovou ligovou trefu?
Hodně známých mi volalo nebo psalo gratulace. Radosti z branky ale chyběly body. Jsem moc rád, že jsem se v lize konečně gólově prosadil, ovšem tento gól měl trochu hořkou pachuť.

Před týmem jsou možná klíčové zářijové bitvy? Vnímáte důležitost domácích duelů s Duklou, Baníkem či Sigmou?
Jsme si toho vědomi. Pevně věříme, že v nadcházejícím období budeme bodově úspěšní. Nyní se však koncentrujeme jen na nedělní důležitý duel proti Dukle Praha. Moc bychom si přáli, kdyby našemu snažení v této bitvě pomohli i fanoušci.

Uplynulou reprezentační pauzu jsi strávil s českým výběrem U20. Jak se vám dařilo?
Německý svaz inicioval vznik klání nejlepších reprezentačních týmů kategorie U20 pod názvem Elite Tournament. Jeho cílem je, aby mladí hráči byli připraveni na pozdější kvalifikační boje U21. Na úvod jsme překvapili velmi cennou výhrou 0:3 v Portugalsku. To asi nikdo nečekal. Já jsem nastoupil na posledních dvacet minut a neproměnil jsem šanci, kterou jsem mohl zvýšit na 0:4. Na Julisce proti Německu jsem odehrál jen první dějství, které jsme 0:1 prohráli. Nedařilo se mi a nebyl jsem dostatečně ve hře, tudíž jsem z individuálního hlediska nemohl být spokojen. Z týmového pohledu jsem ale měl velkou radost, protože jsme v závěru dokázali vyrovnat nepříznivý stav 0:2 na konečných 2:2. V dalších kolech turnaje nás čeká Itálie, Polsko, Švýcarsko, Nizozemí či Anglie.

Mimochodem, jak sis užil dnešní návrat do svých „školních lavic“ v rámci vítání žáků sportovních tříd ZŠ Evžena Rošického na prahu školního roku?
Bylo moc příjemné vrátit se na známá místa. Znovu vidět prostory, kde jsem strávil pět školních let, a potkat učitele, kteří mne vedli. Snad byla naše návštěva příjemná i pro žáky. Moc bych si přál, aby pro kluky ve školních lavicích byla i motivující do dalšího tréninku. Nejsem jediným žákem ZŠ Evžena Rošického, který se propracoval na prvoligové trávníky.