09.04.2010, Jaroslav Wollmann

Forma Vysočiny jde nahoru

Forma Vysočiny jde nahoruNa podzim vyhrála Vysočina na Žižkově vysoko 5:1. Odveta nevyšla Pražanům ani na jaře. Domácím parádně vyšel závěr prvního poločasu, kdy se hlavou prosadil Karol Karlík. Ve druhé pětačtyřicetiminutovce se hosté hnali za vyrovnáním, začali riskovat a vzadu nechávali otevřená okýnka. Svěřencům Luboše Urbana se tak nabízelo několik brejkových příležitostí. Jednu z nich využil ke vstřelení druhé branky Muris Mešanović. Vysočina po bojovném výkonu zaslouženě porazila Viktorii Žižkov 2:0 (1:0).

Diváci: 1250
FC Vysočina: Uvarenko - Gabriel, Tlustý, Šimáček, Gavrić - Dolejš (60. Zelinka), Görner, Karlík, Krutý (89. Gába) - Mešanović, Franěk (74. Veselý)
Žižkov: Hruška - Šťastný, Procházka, Balík, Vepřek - Culek, Novák (69. Martan), Vaculík - Koukal (83. Kočí), Kalod, Pulkert (52. Zengue Herve)

Kouč Urban do těžkého duelu dvou silných a ambiciózních týmů nemohl nasadit zraněného Dorta, jehož místo ve středu hřiště obsadil Krutý. V základu nebyl ani střelec z Karviné Zelinka, místo kterého nastoupil rychlonohý Dolejš. Hostující trenér Petržela musel mimo jiné oželet nemocného exjihlavského Schneidera. Další bývalí hráči Vysočiny - Vaculík, Koukal a Vepřek – hráli v základu.

První poločas přinesl boj mezi šestnáctkami, při kterém byl Žižkov fotbalovější, ale nebezpečné situace si vypracovala spíše Vysočina. Nadějné přímé kopy zahrávané Krutým však v síti neskončily. Když už se zdálo, že úvodní dějství skončí bez branek, nacentroval od rohového praporku do vápna právě Krutý a kapitán Karlík poslal ukázkovou rybičkou Jihlavu do vedení.

Hned po pauze se sám na Hrušku řítil Dolejš, ale žižkovského gólmana nepřekonal. Žižkov se tlačil před domácí branku, ale přes soustředěný obranný blok se nemohl prosadit. Vyrovnat mohl v 59. minutě po Kalodově přiťuknutí Vaculík, ale z hranice velkého vápna nasměroval svou střelu těsně mimo Uvarenkovy tyče. O 12 minut později Zelinka v hlavičkovém souboji vybojoval míč a ideální přihrávkou mezi pražskými zadáky poslal do úniku Mešanoviče, jenž si tváří v tvář hostujícímu gólmanovi věděl rady. V 76. minutě mohl tentýž hráč zvýšit na 3:0, ale jeho přehození Hrušky trefil pouze hlavu žižkovského gólmana. Alespoň snížit mohl v samotném závěru Zengue, ale z malého vápna orazítkoval jen levou tyč domácí branky.

8.kolo | Žižkov - FC Vysočina | 1:5
22.kolo | FC Vysočina - Žižkov | 2:0