09.02.2013, Miroslav Fuks

Třetí turecká výhra Vysočiny – nad Bialystokem

Třetí turecká výhra Vysočiny – nad BialystokemKonfrontace desátých celků české a polské ligy vyzněla výsledkově výrazně lépe pro účastníka Gambrinus ligy. FC Vysočina byl v utkání velice efektivní a navíc i s přispěním soustředěného výkonu obrany a štěstí zvítězil 5:2 (2:2). Pod třetí výhru Jihlavy v rámci tureckého soustředění se gólově dvakrát podepsal Jan Kliment a po jedné brance si připsali David Vaněček, Marek Jungr a Ondřej Šourek.

Jagiellonia BialystokJagiellonia Bialystok
Soust., sobota 9.2.2013, 16:30
2:5
(2:2)

Góly: 15. Frankowski, 23. Kim - 40. a 62. Kliment, 8. Vaněček, 65. Jungr, 87. Šourek
Jagiellonia Bialystok: Słowik - Ukah, Dźwigała (46. Modelski), Pazdan, Hanzel (46. Pejović) - Quintana (46. Kowalski), Grzyb (46. Gajos), Kupisz (46. Tarnowski) - Kim (46. Smolarek), Dzalamidze (46. Plizga) - Frankowski (46. Fidziukiewicz)
FC Vysočina: I. půle: Blažek - Vaculík, Obert, Šourek, Josl – Rada, Karlík – Masopust (25. Kliment), Jungr, Tomeček – Vaněček. II. půle: Blažek – Gabriel, Tlustý, Šourek, Leibl – Marek, Rada (78. Šimonek) – Kliment, Jungr (70. Koloušek), Kosak – Vašíček.

Zápas proběhl v přímořském městečku Side. Kouč František Komňacký i ve třetím utkání rovnoměrně rozložil zátěž mezi všechny dostupné hráče. Navíc poprvé nastoupila útočná posila Arnold Šimonek a po delší době uzdravený tvůrce hry Václav Koloušek. Naopak se ze soustředění vrátil do Jihlavy středopolař Tomáš Kučera, koleno šetřil stoper Jan Kopic a v průběhu duelu musel s problémy s tříslem odstoupit záložník Lukáš Masopust.

Trenér Komňacký po duelu s ukrajinským Kryvbasem hovořil o štěstí, který v zápase jeho svěřenci měli. Stejné fráze však mohl říci i k první půli proti polskému týmu. Bialystok, který se v ročnících 2010/11 a 2011/12 zúčastnil Evropské ligy, měl výraznou převahu. Vysočina odolávala díky soustředěné defenzívě a štěstí. Přesto se dokázala v 8. minutě ujmout vedení, když se trefil Vaněček. Aktivní polský celek však během čtvrthodiny vedení strhl na svoji stranu, neboť skórovali Frankowski a Kim. Bialystok si i nadále vytvářel šance a neproměnil tři samostatné nájezdy na gólmana. Naopak Jihlava dokázala vytěžit z minima maximum a ve 40. minutě vyrovnala díky brance mladíka Klimenta.

Druhá půle přinesla oboustranné masivní vystřídání, s čímž se hra v poli vyrovnala. Gólové štěstí však i nadále bylo na straně Vysočiny. V 62. minutě se podruhé v utkání trefil Kliment a o chvíli později Vysočina vedla 2:4 díky trefě Jungra. Druhé celek polské ligy z roku 2011 neproměnil pokutový kop a v závěru duelu musel spolknout ještě jednu hořkou pilulku. To z rohovém kopu skóroval stoper Šourek – 2:5.

• sestřih utkání Bialystok vs. FC Vysočina najdete na Youtube kanálu Jaga TV

„O sestavě na ligu už mám vcelku jasno, tudíž do zápasu nastoupili všichni dostupní hráči. Naše složení však vzhledem k menším zdravotním problémům některých hráčů nebylo ideální a částečně jsme museli improvizovat. Výhra nad polským týmem nás přirozeně těší, nicméně musím opět zdůraznit, že konečné poměrně výrazné vítězství je dosti zavádějící. Zejména první půle byla výrazně ve znamení polského týmu. Soupeř lépe kombinoval, byl pohyblivější a neproměnil několik vyložených šancí. Klidně jsme po půli mohli 5:2 prohrávat. My jsme jeho tlaku odolávali jen díky dávce štěstí. Druhá půle už byla po oboustranném vystřídání vyrovnaná,“ řekl po utkání trenér František Komňacký. Jeho tým blok přípravných zápasů uzavře v pondělí duelem proti maďarskému klubu Paksi SE.