13.07.2016, Miroslav Fuks

V Rakousku proti Duisburgu: třetí porážka 2:1 v řadě

V Rakousku proti Duisburgu: třetí porážka 2:1 v řaděFotbalisté FC Vysočina dnes nastoupili k prvnímu přípravnému utkání v rámci herního soustředění v Horním Rakousku. Proti německému MSV Duisburg, jenž aktuálně sestoupil z 2. Bundesligy, podali bojovný výkon, do 68. minuty drželi nadějné vedení 0:1 po brance Pavla Dvořáka, ovšem nakonec velmi silnému soupeři podlehli 2:1.

DuisburgDuisburg
přát., středa 13.7.2016, 17:00, St. Johann in Tirol
2:1
(0:1)

Góly: 68. Brandstetter, 82. Janjic – 45. Dvořák.
Duisburg: I. pol: Zeaiter – Leutenecker, Hajri, Bajic, Wolze – Özbek, Dausch – Wiegel, Bröker – Iljutcenko, Onuegbu. II. pol: Zaeiter – Klotz, Bomheuer, Blomeyer, Poggenberg – Albutat, Schnellhardt – Corboz, Janjic, Erat – Brandstetter.
FC Vysočina: Hanuš (60. Kotnour) – Blaić (73. Záviška), Kryštůfek, Rosa, Urdinov – Zoubele (84. Pedro), Urblík (67. Štěpánek) – Vaculík (60. Fulnek), Hronek (39. Batioja), Ikaunieks (60. Novotný) – Dvořák (60. Harba).

Duisburg v předchozích přípravných duelech výrazně 4:1 porazil druholigové francouzské Valenciennes a remizoval 1:1 s rakouským Wacker Innsbruck. Tým z půlmiliónového města ze západního Porúří svoji kvalitu potvrdil i proti Jihlavě.

První poločas nabídl velmi vyrovnaný, důrazný a takticky vyzrálý duel. Německý celek častěji kontroloval míč, naopak hráči v modrém se koncentrovali na rychlé kontry. První nebezpečnou střelu přinesla až 20. minuta, kdy mimo tři tyče pálil Iljutcenko. O tři minuty se snažil Hanuše překvapit Dausch, ale jeho střela z dvaceti metrů prolétla vedle levé tyče. V 35. minutě vyslal dalekonosný přízemní pokus Urblík a gólman Zeaiter musel jeho pokus vyrazit na roh. V 37. minutě zahrával standardní situaci Vaculík a Rosa z centru hlavičkoval nad břevno. V 39. minutě, kdy Vysočina čekala na nástup Batiojy za zraněného Hronka, pálil nad břevno jeden z hráčů Zeber. Skóre se tak změnilo v poslední minutě první půle, když Urdinov z levé strany kopal standardní situaci, Duisburg špatně vyřešil ofsajd systém, čehož využil Dvořák, zpracoval si míč a z otočky pálil levačkou od břevna do sítě – 0:1.

Německý celek do druhé půle zcela vyměnil sestavu, naopak kouč Hipp jedenáctku ponechal beze změn. Okamžitě se to promítlo do velké územní převahy Duisburgu. Ve 47. minutě hlavičkoval po centru zleva Janjić nad břevno. Ve 50. minutě mohly Zebry po centru z pravé strany a hlavičce Brandstettera vyrovnat, ovšem balón zastavila tyč. V 54. minutě po kombinační akci pohotově pálil Klotz, ale branku minul. V 58. minutě se zaskvěl gólman Hanuš, když vyrazil hned dvě nebezpečné střely útočníků Duisburgu. Po hodině hry do sestavy sáhl jihlavský trenér, jenž nakonec v rozmezí 60. – 84. minuty nasadil 7 vesměs mladých fotbalistů. Ti nakonec nadějné vedení neudrželi a dvakrát inkasovali. V 68. minutě zakončoval centr zprava Brandstetter, míč ve složité pozici poslal do tyče a poté si jen počkal na šťastný odraz, aby překonal Kotnoura – 1:1. Skóre dal definitivní podobu v 83. minutě Erat, který do sítě hlavičkoval standardní situaci z pravé strany – 2:1.

Fotbalisté FC Vysočina našli ideální zázemí v luxusním relaxačním resortu Therme Geinberg. Další přípravný duel je čeká v sobotu 16. července, kdy v Salzburgu nastoupí proti istanbulskému klubu Basaksehir, který se připravuje na start v Evropské lize.

„Narazili jsme na nejsilnějšího soupeře v dosavadním průběhu letní přípravy. Duisburg potvrdil své dobré výsledky z přípravy a ambice na okamžitý návrat do 2. Bundesligy. Duel nabídl dva odlišné poločasy. V tom prvním byl německý celek fotbalovější, ovšem krom několika střel ze střední vzdálenosti se do šancí nedostal. My jsme drželi kompaktní obranný blok a snažili jsme se chodit do rychlých brejků. Nebezpečně hlavičkoval Rosa nebo střílel Urblík. Hrál se poměrně vyrovnaný zápas. Dokonce jsme se v závěru první pětačtyřicetiminutovky ujali vedení, když po standardce pěknou střelou skóroval Dvořák,“ řekl kouč Michal Hipp a poté se vyjádřil i k druhé půli: „Soupeř protočil sestavu a začal dominovat. Dostával se do šancí a svoji převahu po našem hromadném prostřídání korunoval brankami. Nutno dodat, že zvítězil zaslouženě.“
Do utkání proti Duisburgu nezasáhli všichni fotbalisté. Proč? „Šulek, Krejčí a Šamánek mají drobné šrámy. Lékař jejich start nedoporučil a trénovali individuálně. Zítra by se do tréninku měli naplno zapojit. Otázkou je, zda naopak nebude absentovat Hronek, jenž odstoupil s bolestivě nakopnutým kotníkem. Věřím, že i on bude do sobotního utkání v pořádku,“ dodal slovenský lodivod.