19.05.2018, Miroslav Fuks

Vysočina Brno odsoudila k sestupu, ale na záchranu čeká

Vysočina Brno odsoudila k sestupu, ale na záchranu čekáVysočina zvládla nesmírně náročný a bojovný záchranářský duel na půdě Zbrojovky, když nedopustila vítězství domácího celku a vybojovala cenný bod za bezbrankovou remízu 0:0. Ten Brno odsoudil k sestupu, ovšem s ohledem na výsledky ostatních zápasů stanovil, že rozhodnutí o druhém týmu, jenž v tomto ročníku opustí HET ligu, padne o týden později v utkání Jihlava vs. Karviná.

Diváci: 5321
Brno: Melichárek – Gomes, Kryštůfek, Pavlík, Vraštil – Polák (70. Vintr) – Acosta, Kratochvíl, Krejčí, Lutonský (65. Ashiru) – Růsek (46. Bazeljuk). Náhradníci: Halouska – Pilík, Sedlák, Kijanskas.
FC Vysočina: Rakovan – Vaculík (44. Tlustý), Štěpánek, Buchta, Schumacher – Mara, Urblík (77. Nový) – Fulnek, Dvořák, Zoubele (87. Keresteš) – Ikaunieks. Náhradníci: Valeš – Opluštil, Popović, Turyna.

Kouč Martin Svědík oproti duelu se Spartou neučinil žádnou změnu.

První půle to byla nervydrásající vyrovnaná bitvy o každý metr Králova Pole. Domácí hrozili zejména ze standardních situací a rohových kopí, ovšem žádný z nich nakonec nepřinesl přímé ohrožení jihlavské branky nebo si míč poklidně stáhl gólman Rakovan. Řada střel hráčů v červeném navíc končila na bloku obránců v modrém. Ti poprvé zahrozili v 25. minutě, kdy míč z pětadvaceti metrů napálil Urblík, ale branku minul. Když už se hosté dostali k rychlému kontru, tak brzdila nepřesnost či přemíra ofsajdových postavení. V 35. minutě se po rohovém kopu dostal k tečované hlavičce Ikaunikes, ovšem Melichárek s ní měl jen málo práce. Možná největší možnost ke skórování měli domácí v poslední minutě prvního dějství, kdy zahrávali přímý kop ze středu hřiště ze vzdálenosti 18 metrů. Míč si vzal Acosta, jenže technickou střelu poslal vysoko nad. Do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

A šlo se do půle druhé. V 50. minutě o sobě dal dvakrát vědět Acosta. Nejprve musel Rakovan boxovat míč před sebe a domácí fotbalista se snažil přehodit obloučkem obránce a i brankáře, jenže to bylo pomalé a hosté se stihli vrátit. Míč odvrátili znovu na Acostu, jehož pumelice levačkou byla pro změnu zablokovaná.  V 56. minutě se do velké šance dostal Ikaunieks po ideálním centru Štěpánka, ovšem hlavou reflexivně zasahujícího Melichárka nepřekonal. V 62. minutě vpravo unikl Fulnek, předložil míč před branku, ovšem Ikaunieks jej na dlouhou nohu nedokázal usměrnit na branku. V 66. minutě poslal Fulnek za obranu Ikauniekse, ovšem domácí gólman vyběhl a byl u míče dříve. V 73. minutě po výzvě Dvořáka napřáhl ke střele Urblík, ale jeho rána skončila na domácím bekovi. V 81. minutě po Nového rohu hlavičkoval Tlustý, ale branku minul. V 83. minutě se dostal ke střele ze střední vzdálenosti Vintr, ovšem výrazně minul pravou tyč Rakovanovy brány. Na druhé straně pálil pohotově Dvořák, ale vysoko přestřelil. Vzápětí se nevedlo ani Acostovi před jihlavskou kasou, když se jeho střela otřela o boční síť. A protože se už do konce duelu nic nebezpečného neudálo a domácím nevyšly ani zoufalé nákopy před jihlavskou branku, zrodila se remíza 0:0, která Zbrojovku poslala do II. ligy a boj FC Vysočina protáhla do posledního kola HET ligy.

15.kolo | FC Vysočina - Brno | 0:2
29.kolo | Brno - FC Vysočina | 0:0