21.01.2017, Miroslav Fuks

Vysočina Svätý Jur přehrála v poměru 3:0

Vysočina Svätý Jur přehrála v poměru 3:0Jihlavští fotbalisté v domácím přípravném utkání proti bratislavskému druholigovému celku ŠK Svätý Jur potvrdili úlohu favorita. Po zásluze zvítězili 3:0 (2:0), když z penalt skórovali Lukáš Vaculík a Davis Ikaunieks a výsledku dal konečnou podobu ve druhém dějství Martin Nový.

Diváci: 50
FC Vysočina: I. půle: Rakovan - Štěpánek, Rosa, Tlustý - Vaculík – Nový, Batioja, Záviška, Popović - Ikaunieks, Dvořák. II. půle: Hanuš – Kryštůfek, Krejčí, Rosa - Nový - Fulnek, Hronek, Vitásek, Novotný - Ikaunieks, Záviška.
Svätý Jur: Švábek - Omoighe, Mihálik, Kyselica, Ščepánek, Ulrich, Beneš, Hulák, Spodniak, Bumbera. Náhradníci: Žák, Pavlovčík, Vlček.

Kouč Michal Bílek se musel obejít bez zraněných Mišůna a Duby, bez Rabušice, kterému se včera narodila dcerka, a též bez záložníků Urblíka a Zoubeleho, kteří místo zápasu polykali kondiční kilometry.

V prvních dvou šancích zápasu se ocitl Dvořák. Ve 4. minutě tečoval přízemní centr Závišky vedle branky a o chvilku později gólman Švábek jeho ránu chytil. V 11. minutě se Batioja odvážně pustil s míčem mezi slovenské obránce a ve vápně byl faulován. Penaltu bezpečně proměnil Vaculík – 1:0. Hosté se v první příležitosti ocitli ve 26. minutě, kdy hrotový útočník pohotově prodlužoval míč do branky po stříleném centru zleva, ovšem prostor mezi třemi tyčemi kinul. Cesta ke zvýšení skóre měla obdobný scénář. Ikaunieks tvrdě vystřelil ve vápně, brankář míč jen vyrazil a ke kulatému nesmyslu se jako první dostal Batioja. Šikovně se zbavil beka a ten jej netakticky fauloval. Druhý pokutový kop utkání byl v přesné režii Ikauniekse – 2:0. Hosté dokázali přidržet míč, ovšem do šancí se prakticky nedostávali. Naopak v závěru prvního dějství nebezpečně vypálil Ikaunieks, ale těsně minul.

Prostřídaná jihlavská sestava si v úvodu druhé půle vytvořila znatelný tlak. V 52. minutě se po centru Novotného dostal do velké možnosti Ikaunieks, ale branku minul. O tři minuty později poslal centr za obranu Rosa, jenž ani Záviška v šanci neuspěl. Obdobní vybídnutí Rosy v 58. minutě našlo hlavu Hronka, jehož chytrá hlavička letěla vedle tyče. Vysočina se zasloužené třetí branky dočkala až po hodině hry, kdy Ikaunieks před vápnem našel Nového, jenž tvrdou střelou propálil gólmana Švábka – 3:0. V 67. minutě se k jedinému vážnému zákroku v utkání dostal gólman Hanuš, když po standardní situaci skvěle vychytal hlavičku. Na druhé straně si velmi dobře v 74. minutě vedl Švábek, jenž uspěl proti hlavičce Hronka. V 78. minutě hřiště opustil zraněný Vitásek, tudíž Jihlava zbytek duelu dohrávala oslabena o jednoho hráče v poli. Na dění na umělém trávníku se to však příliš neprojevilo. Poslední šance utkání se zrodila v 84. minutě, kdy po rozehraném kopu těsně vedle branky vypálil Nový, jenž druhé dějství odehrál na postu defenzivního záložníka.

Na Youtube kanálu Ježour TV nabízíme vám záznam proměněného pokutového kopu v podání Davise Ikauniekse a též pozápasová slova stopera Antonína Rosy.