30.07.2012, Miroslav Fuks

Vysočina byla v Edenu blízko senzaci, výhru ztratila

Vysočina byla v Edenu blízko senzaci, výhru ztratilaPremiéra FC Vysočina na půdě Slavie Praha byla oslavou fotbalu! Nadšeným fanouškům nabídla 6 branek, strhující průběh a konečnou remízu 3:3. Na konci zápasu však překvapivě byli více zklamaní hráči a fanoušci FC Vysočina. Ti totiž v poločase senzačně vedli 0:3 po trefách Lukáše Vaculíka, Václava Kolouška a Stanislava Tecl! Bohužel, Jihlava v závěru drtivý tlak Slavie neustála a v 90. minutě o nesmírně cennou výhru přišla. I tak však v Praze zanechala výborný dojem a potěšila nejen své příznivce.

SlaviaSlavia
1.kolo, pondělí 30.7.2012, 18:00
3:3
(0:3)

Góly: 69. a 90. Vošahlík, 87. Kisel - 8. Vaculík, 22. Koloušek, 45. Tecl z pen.
ŽK: Jarolím, Nitrianský – Josl, Masopust, Koloušek
Rozhodčí: Příhoda – Moláček, Štěrba
Diváci: 7150
Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Latka, Hubáček, Čonka – Koreš (76. Zmrhal), Kisel, Petrák, Jarolím (53. Vošahlík), Juhar - Škoda.
FC Vysočina: Blažek – Obert, Tlustý, Šourek, Josl – Karlík, Koloušek – Masopust (61. Mešanović), Jungr (87 Sedláček), Vaculík (74. Kosak) - Tecl. Náhradníci: Rožník – Kryštůfek, Kučera.

Trenér František Komňacký nasadil sestavu, v níž bylo jen minimum překvapení. V optimální sestavě nakonec dal na pravé záloze důvěru mladíkovi Masopustovi, možná na úkor Mešanoviće, a boj o místo v ofenzivním středu zálohy vyhrál Jungr a nikoli Kučera. V rozestavení 4 – 2 – 3 – 1 se na hrotu bil Tecl doplněný ofenzivní trojicí rychlých záložníků.

Slavia měla velmi aktivní úvod, při němž měla Vysočina problém udržet míč na svých kopačkách. Už ve 4. minutě se domácí dostali do první šance, když Škoda z úhlu postupoval sám na Blažka. V koncovce však byl úspěšnější zkušený exsparťanský gólman, který Škodův polovysoký pokus vyrazil. Jihlava se však mohla v 8. minutě radovat! Jungr vybojoval míč, vysunul na pravé křídlo mladíka Masopusta a ten ve vápně našel nekrytého Vaculíka. Ten pravou placírkou zamířil přesně k levé tyči – 0:1! Kotel jihlavských fanoušků, který na stadión dorazil až ve 14. minutě, mohl být spokojen. Další minuty toho moc nepřinesly a tak Vysočina vstřelila druhou branku! Ve 22. minutě prošel středem hřiště Vaculík, našel Karlíka a ten do křídla vysunul Masopusta. Mladík na pravém křídle si to namířil do středu hřiště a na vápně uvolnil zkušeného Kolouška. Ten se ve vápně neukvapil, prostrčil si míč mezi beky a bodlem zavěsil pod břevno – 0:2! Ve 32. minutě unikl po levém křídle Josl po vysunutí Kolouška, před branku nastřelil prudký míč a ten Jungr šikovně tečoval k tyči, ovšem s tímto překvapivým pokusem si Čontofalský poradil. Slavia se snažila, ale nebezpečná byla hlavně z několika standardních situací, postupná kombinace jí příliš nevycházela. To Vysočina si vytvořila hned několik velice nadějných brejkových situací, které zmařil oxidový praporek či nepřesnost a zbrklost fotbalistů ve žlutém. Červenobílé fanoušky dostal do varu až ve 44. minutě Kisel, který Blažka pěknou ránou donutil míč vyrazit na roh. A o minutu později opět zahřmělo před červenobílou brankou! Tecl hlavou prodloužil míč za obranu na Jungra, který byl ve vápně u míče dříve než Čontofalský a ten ho fauloval – penalta! K té se postavil kapitán Tecl, a přestože slovenský gólman směr jeho trefy vystihl, tak se exslávistický útočník symbolicky v Edenu poprvé dočkal premiérové trefy v Gambrinus lize – 0:3! Na takový poločasový výsledek si nemohl vsadit ani nejzarytější fanatický příznivec FC Vysočina!

Slavistický trenér v kabině jistě spustil pořádnou bouřku, přesto na hřiště po přestávce jako první vběhli fotbalisté Vysočiny. Ani očekávaný drtivý tlak domácího celku nenastal. První příležitost Slavie přišla v 56. minutě po standardní situaci z levé strany, kterou Latka hlavou zakončil nepříliš důrazně nad břevno. Komňackého svěřenci byli i nadále nebezpeční, což skvěle dokumentovala 58. minuta. Josl zakombinoval na levé straně s Vaculíkem, ten patou uvolnil Kolouška, který po křídle prošel skoro až k tyčce Čontofalského brány. Odtud našel před brankou Tecla, který však tísněn nedokázal přesně zakončit. Na druhé straně přišel v 60. minutě dlouhý aut Slavie, který však Vošahlík zakončil prachbídně. O dvě minuty později se podobně vedlo i Kiselovi, jehož pokus doskákal do středu brány k připravenému Blažkovi. Slávistické trápení ukončila chyba Vysočiny. Ta nezvládla kombinaci u středové čáry, přišel brejk do otevřené obrany, který táhl Vošahlík. Ve vápně se kličkou prosadil přes Šourka a poměrně z úhlu propálil Blažka – 1:3. Vzápětí se po přízemním centru z pravého křídla ocitl v šanci Škoda, jehož pokus ze skluzu zastavil hbitý Blažek. Na druhé straně v 73. krásně vypálil Jungr po nahrávce Karlíka, jenže nad. Slavia poté ožila a tlačila se do útoku. Škodova hlavička byla nebezpečná, ale letěla nad bránu. V té době už Slavia hrála vabank se stoperem Latkou na hrotu. To byla šance pro jihlavské brejky. Nadějný byl ten ze 77. minuty, kdy Kosak vysunul Tecla, ten zvládl souboj tělo na tělo s Hubáčkem a z úhlu se snažil propálit Čontofalského. Získal však jen roh. V 79. minutě měla Vysočina kliku. Latka si udělal prostor ve vápně a odražený vysoký míč poté krásně napálil nůžkami Škoda. Jen do břevna! Skvělí slávističtí fanoušci hnali své miláčky na zteč, jenže další šance nepřicházely. Naopak v 83. minutě po dalším jihlavském brejku pěkně zakončoval akci Tecla a Kosaka Mešanović. Jeho rána však byla tečovaná na roh. Slavia však dřela a poněkud zbytečně otevřeně hrající Vysočina pykala. V 87. minutě prodloužil Škoda hlavou míč za obranu a Kisel ranou k tyči snížil na 2:3. V Edenu vypuklo peklo, který podpořil v 90. minutě slávistický závar a při něm vyrovnání Vošahlíka, který míč po několika odrazech doslova dotlačil do branky – 3:3. Vysočina musela být po zápase zklamaná, nesmírně cenná výhra byla strašně blízko. Na druhou stranu by před utkáním remízu asi každý fanoušky Jihlavy bral.

1.kolo | Slavia - FC Vysočina | 3:3
30.kolo | FC Vysočina - Slavia | 3:1