12.07.2014, Miroslav Fuks

Vysočina dosáhla cenné výhry nad Lille!

Vysočina dosáhla cenné výhry nad Lille!Čekání na jediný zápas v rámci herního soustředění v Horním Rakousku se vyplatilo. Fotbalisté FC Vysočina v něm vybojovali velmi cenné vítězství nad OSC Lille! Jediný gól v utkání proti 3. celku loňského ročníku francouzské ligy a účastníkovi předkola Ligy mistrů zaznamenal v 80. minutě Muris Mešanović po předchozí akci Tomáše Kučery. Gólman Jan Hanuš v 58. minutě zneškodnil pokutový kop.

Lille OSCLille OSC
přát., sobota 12.7.2014, 18:00, Salzburg/RAK
0:1
(0:0)

Gól: 80. Mešanović
Lille OSC: 1. poločas: Elana – Corchia, Kjaer, Basa, Béria – Gueye – Balmont (33. Meité), Martin, Aholou – Roux, Mendes. 2. poločas: Butez – Sidibé, Soumaoro, Rozehnal, Koné – Aholou, Meité, Delaplace – Halucha, Rodelin, Araujo.
FC Vysočina: Hanuš - Vidlička (75. Tlustý), Šourek (65. Kryštůfek), Krejčí, Vaculík - Marek, Koloušek (46. Mešanović) - Kliment, Kučera, Kukoľ (70. Fulnek) - Harba (70. Šimonek).

Po většinu utkání se hrál opatrný a bojovný zápas s minimem šancí na obou stranách. Francouzský celek si udržoval mírnou převahu a více držel míč. Vysočina se pokoušela využít každé příležitosti k rychlému brejku. První nebezpečná střelka zápasu se zrodila ve 12. minutě z kopačky jednoho z jihlavských hráčů, ovšem brankář Elana štiplavou střelu zneškodnil. Ve 20. minutě si udělal prostor Gueye, navedl si míč na střelu, vypálil, avšak brankář Hanuš si připsal skvělý zákrok a balon vyrazil. Ve 23. minutě si standardní situaci vzal na starost Corchia, který se prezentoval zajímavým centrem na bližší tyč, kde hlavičkoval Mendes, avšak jeho pokus byl nepřesný a gólem neskončil. Skóre zápasu mohl otevřít v 39. minutě Harba, když se dostal s míčem do vápna a vystřelil, ale Elana si připsal úspěšný zákrok a svůj tým podržel.

První opravdu gólový moment druhého dějství, do kterého nastoupil na pozici stopera i bývalý český reprezentant David Rozehnal, přišel po necelé hodině hry. Lille mělo ideální možnost jít do vedení, neboť Rodelin měl možnost zahrávat pokutový kop. Prezentoval se prudkou střelou do pravého spodního rohu, ale brankář Hanuš vystihl směr a penaltu skvěle zneškodnil. Poté ještě čelil dvěma dorážkám, ale i tady byl úspěšný a svůj tým parádně podržel! Rodelin měl možnost napravit své zaváhání v 75. minutě, kdy se ocitl v zajímavé šanci, ale ani tentokrát proti Hanušovi neuspěl. Jak už to ve fotbale bývá, tak přišlo rozhodnutí utkání na druhé straně. Kučera se v 80. minutě individuálně prosadil, potáhl míč, vystřelil a trefil břevno. Odraženého míče se zmocnil Mešanović a trefil se přesně – 0:1. Vysočina už poté duel kontrolovala a cenné vítězství nad třetím celkem uplynulého ročníku francouzské ligy ubránila.

„Sehráli jsme dobré a bojovné utkání proti velmi kvalitnímu soupeři, který nás opravdu prověřil po všech stránkách. Hráči si hrábli na dno a vydali ze sebe to nejlepší. Dosáhli jsme v něm velmi cenného a povzbudivého vítězství, které však rozhodně nelze přeceňovat. V naší hře byla řada chyb a nedostatků, na jejichž odstranění musíme zapracovat. Soupeř je navíc v přípravě na sezónu zhruba o dva týdny pozadu oproti nám. Šlo o výborný test, v němž jsme si mohli vyzkoušet špičkový francouzský fotbal prošpikovaný mnoha a cizinci a hráči tmavé pleti. Jen mne mrzí, že šlo o jediný duel v rámci soustředění v Horním Rakousku. Ten zrušený úterní duel proti Baku kalí dojem z jinak velmi dobrého soustředění. Přestože jsme dnes dali šanci všem zdravým hráčům, tak mne mrzí, že někteří v tomto týdnu nemohli odehrát větší porci minut,“ řekl k vydařenému utkání proti OSC Lille kouč Petr Rada, který k průběhu duelu ještě doplnil: „Hodně nám pomohlo, že Honza Hanuš v 58. minutě zneškodnil pokutový kop. Jediná branka padla po průniku Kučery, jenž trefil břevno a odražený míč dorazil do sítě Mešanović. Šlo o odměnu za náš bojovný a kompaktní výkon. Nutno ale dodat, že Lille si v zápase krom penalty vytvořilo i další šance, v nichž nás mnohdy podržel Hanuš. Utkání by asi více slušela remíza.“ Fotbalisté FC Vysočina jsou na konci soustředění. V neděli dopoledne si v městečku Ampflwang im Hausruckwald naposledy zatrénují, opustí hotel Robinson Club Ampflwang a zamíří zpět do Jihlavy.