16.10.2016, Miroslav Fuks

Vysočina na Letné Spartu nepotrápila

Vysočina na Letné Spartu nepotrápilaFotbalová Vysočina zůstala vytouženému překvapení na pražské Letné hodně vzdálena. Na Spartě držela čisté konto jen půlhodinu hry, kdy Hanuše poprvé pokořil kanonýr Lafata. Zatímco první půli domácí vyhráli pouze 1:0, tak ve druhém dějství byli střelecky úspěšnější. Jihlava favoritovi podlehla 3:0 (1:0) a své čekání na výhru protáhla na dlouhých deset kol.

Diváci: 8447
Sparta: Koubek - Karavaev, Mazuch, Holek, Mich.Kadlec - Dočkal, Mareček – Juliš (79. Havelka), Lafata (70. Pulkrab), Holzer (67. Dudl) – V.Kadlec. Náhradníci: Miller – Mil.Kadlec, Köstl, Zahustel. Trenér David Holoubek.
FC Vysočina: Hanuš – Tlustý (75. Blaić), Krejčí, Rosa, Mišůn – Hronek, Zoubele – Vaculík (59. Vitásek), Dvořák, Ikaunieks – Rabušic (46. Batioja). Náhradníci: Rakovan – Urdinov, Záviška, Šamánek. Trenér Michal Bílek.

Kouč Michal Bílek oproti poslednímu duelu s Bohemians učinil dvě změny. Na pravém kraji obrany místo Blaiće nastoupil Tlustý a do středu zálohy se místo Štěpánka vrátil Hronek.

Sparta začala aktivně a v 6. minutě byla blízko branky, když na pravém křídle odcentroval Kadlec a našel „rybičkou“ hlavičkujícího Lafatu. Ten trefil levou tyč! Další ohrožení jihlavské branky v 18. minutě znovu připravil reprezentant Václav Kadlec a znovu využil centru zprava. Našel nabíhajícího Holzera, ovšem ten na dlouhou nohu střílel vysoko nad břevno. Ve 21. minutě obrana Vysočiny vyprodukovala sérii zmatků a umožnila Spartě rychlý kontr. Výsledný závar ve vápně hostujícího celku však k ohrožení Hanušovy branky nevedl. Ve 26. minutě měli obrovskou šanci hosté. Vaculík za obranu hlavou posunul centr Mišůna na zcela volného Tlustého, který byl u míče dříve, než gólman Koubek. Místo pohotové střely pravou nohou však volil zasekávačku, po níž levačkou domácí obránce neprostřelil. Po půlhodině hry se však už skóre utkání měnilo. Centr Marečka do vápna našel Lafatu, jenž nejdříve hlavičkoval do zad Mišůna, ovšem jihlavský kat Lafata byl u poskakujícího míče dříve, než gólman Hanuš a otevřel skóre duelu – 1:0. V 36. minutě domácí promarnili obrovskou příležitost, když si za obranu do vápna zaběhl Holzer, dostal ideální přehrávku od Dočkala a poté chtěl na „zlatém podnose“ nabídnout skórování do prázdné branky Kadlecovi. Český reprezentant však na kulatý nesmysl ani ve skluzu nedosáhl. V 38. minutě se k zakončení znovu dostal pravý bek Tlustý, jenž si za vápnem zpracoval centr Zoubele, uvolnil se do středu přes Holzera a levačkou vypálil nad břevno. Na druhé straně se v 39. minutě k samostatnému průniku odhodlal Karavaev, jenž pronikl do vápna, uvolnil se do střelecké pozice a podobně jako Tlustý střílel levačkou mimo tři tyče. V závěru poločasu Hanuš vyřešil dvě ošemetné situace, tudíž se do kabin šlo za zaslouženého nejtěsnějšího vedení domácích.

Vysočina do druhé půle nenasadila útočníka Rabušice, kterého nahradil Batioja. Sparta poprvé zahrozila v 50. minutě, kdy po rohovém kopu z úhlu nepřesně zakončoval Juliš. O minutu později sprintoval Lafata středem obrany za míčem proti Hanušovi, byl u balónu dříve, ale k pořádnému zakončení se nedostal. Vzápětí to ale bylo 2:0, neboť Karavaev nechytatelně a krásně napřáhl z dvaceti metrů. Hosté poté více otevřeli hru a Sparta okénka v obraně trestala. V 55. minutě dostal míč mezi obránce Kadlec, vyběhnuvšího Hanuše nepřekonal, ale odražený míč si našel kdo jiný, než Lafata – 3:0. Po necelé hodině hry vystřídal jihlavský kapitán Vaculík, kterého v prvoligové premiéře nahradil odchovanec Čestmír Vitásek. V 61. minutě se do vápna a do zakončení tlačil Batioja, ale na Koubka vystřelit nestihl. V 65. minutě pozornost Koubka vyzkoušel z třiceti metrů Dvořák, ale svého bývalého hradeckého spoluhráče nezaskočil. V 70. minutě pohotově pálil Kadlec, ale svůj přízemní pokus vyslal vedle tyče. V 72. minutě Dvořák šikovně uvolnil do šance Zoubeleho, který z úhlu vyslal štiplavou ránu, ovšem Koubka nepřekonal. A neuspěl ani při akrobatické dorážce. V 74. minutě se do odraženého míče po rohovém kopu krásně položil Mareček, ovšem Hanuš jeho projektil z dvaceti metrů vyrazil. V 76. minutě po centru Blaiće chyboval Koubek, míč mu vypadl z rukou k Dvořákovi, ovšem strážce sparťanské branky byl u kulatého nesmyslu o chlup dříve. Vzápětí si za obranu modrých naběhl Pulkrab, Hanuše překonal lobem, který však skončil na horní síti. Čestný úspěch Jihlavy mohl vsítit pět minut před koncem Dvořák, ale Koubka neprostřelil. V duelu nebyly nastaveny žádné minuty a dospěl do sparťanské výhry 3:0.

10.kolo | Sparta - FC Vysočina | 3:0
24.kolo | FC Vysočina - Sparta | 1:0