03.12.2016, Redakce

Vysočina na závěr podzimu vybojovala důležité tři body

Vysočina na závěr podzimu vybojovala důležité tři bodyFotbalová Vysočina zvládla nesmírně důležitou a nervydrásající podzimní derniéru. V duelu "o naději" na svém stadiónu vybojovala cenné vítězství nad Slovanem Liberec a před jarními boji se na dva body přiblížila záchranářským příčkám. Duel proti účastníkovi Evropské ligy rozhodla přesná hlavička Petra Hronka ze 12. minuty po centru Davise Ikauniekse. Druhý krásný moment utkání připravili domácí fanoušci podařenou choreografií na startu druhé půle.

Diváci: 2033
FC Vysočina: Hanuš – Tlustý, Krejčí, Rosa, Mišůn – Šulek (66. Štěpánek), Urblík – Vaculík, Hronek (83. Dvořák), Ikaunieks (65. Batioja) – Rabušic. Náhradníci: Rakovan – Záviška, Šamánek, Novotný.
Liberec: Dúbravka – Karafiát (81. da Silva), Coufal, Pokorný, Bartošák – Folprecht, Breite (73. Machuča) – Ekpai (46. Navrátil), Ševčík, Bartl – Komličenko. Náhradníci: Porcal – Hadaščok, Súkenník, Kubyshkin,.

Kouč Michal Bílek oproti duelu proti Příbrami učinil hned tři změny. Místo Štěpánka, Dvořáka a Zoubeleho v sestavě figurovali Vaculík, Mišůn a Ikaunieks.

Fotbal v mrazivém prosincovém odpoledni přilákal jen něco málo přes dvě tisícovky diváků. Ti během utkání neviděli mnoho atraktivních fotbalových momentů, jistě se však při sledování bojovného a do posledních sekund vypjatého duelu nenudili. V první šanci utkání se v 5. minutě ocitl Rabušic po přihrávce Vaculíka z pravého křídla. Ve vápně se stihl otočit, vypálit a rozvlnit síť. Bohužel jen tu boční. První libereckou možnost spálil v 10. minutě Bartl, jenž šel z pravé strany sám na Hanuše, ale jihlavský gólman jeho střelu dokázal vyrazit a neujala se ani následná šťastná teč. Ve 12. minutě se Rabušic uvolnil na pravé straně, přihrál nabíhajícímu Vaculíkovi, který ve vápně viděl osamoceného Urblíka, kterému sebral gól brankář Dúbravka. Domácí tato možnost ale nemusela mrzet, neboť ohrožení liberecké branky pokračovalo o třicet sekund později. Ikaunieks poslal z levé strany centr na hlavu Hronka, jenž zhruba z penaltové značky ideálně přeloboval Dúbravku – 1:0. Liberec rozhodně nechtěl z Jihlavy odjet poražen, tudíž se vrhl do útoku. Už ve 14. minutě měl na hlavě vyrovnání Komličenko po centru Bartošáka, jenže z malého vápna mířil nad Hanušovu svatyni. V 25. minutě se ze strany dostal k zakončení Bartl, ovšem jeho rána na zadní tyč prostor tří tyčí těsně minula. V 29. minutě moc nechybělo tomu, aby sprintující Hronek zaskočil váhající duo Coufal – Dúbravka. Hostující gólman míč upálil v poslední moment. Zbývající momenty prvního dějství byly spíše velkým bojem s řadou nepřesností a nedotažených akcí. Liberecké centry buď odvrátila jihlavská obrana, nebo stáhl spolehlivý Hanuš.

Tento aspekt sehrán důležitou úlohu ve druhém poločase, který přinesl ještě větší porci úporné snahy a nasazení z obou stran. A též kouskování dění na hřišti, nedotažených brejků Vysočiny a řady zbrklých či velmi nepřesných zakončení na straně Slovanu. Nebezpečná byla v 59. minutě přízemní střela Urblíka z hranice vápna, která však nalezla pozorného Dúbravku. Hosté byli aktivnější, ovšem do šancí se dlouho nemohli dostat. Naopak na 2:0 mohl zvýšit Rabušic, který si v 76. minutě ve vápně našel odražený míč po standardní situaci, ale jeho technická střela branku přeletěla. V 89. minutě domácím příznivcům zatrnulo, když z pravé strany poslal míč do vápna Navrátil, na jeho centr si naběhl Da Silva, ale hlavou balón poslal nad bránu. V nastaveném čase se neujala ani hlavička Pokorného. Vysočina tak zvládla důležitou bitvu před jarní záchranářskou válkou.

2.kolo | Liberec - FC Vysočina | 1:1
16.kolo | FC Vysočina - Liberec | 1:0