26.04.2013, Miroslav Fuks

Vysočina se Spartou počtvrté v sezóně remizovala!

Vysočina se Spartou počtvrté v sezóně remizovala!Jihlavský tým šokoval celou fotbalovou veřejnost odhodlaným výkonem na Letné. Proti rozjeté Spartě zde Vysočina vedla už 0:2 díky vlastní brance Jarošíka a krásné trefě Lukáše Vaculíka. Sparťané dokázali v rozmezí dvou minut rychle srovnat, ale nakonec na tolik potřebné tři body v cestě za titulem nedosáhli. FC Vysočina se Spartou remizoval počtvrté v tomto soutěžním ročníku, dosáhl na hranici třiceti bodů a učinil další důležitý krok k záchraně v Gambrinus lize!

Diváci: 11695
Sparta: aclík – Vidlička (70. Bednář), Švejdík, Jarošík, Hybš – Vácha, Hušbauer – Kadlec, Matějovský, Krejčí (51. Kweuke) – Lafata. Náhradníci: Čech – Pamič, Kadeřábek, Polom, Čermák.
FC Vysočina: Blažek – Marek, Tlustý, Šourek, Josl (77. Čvirik) - Karlík, Rada – Masopust (71. Kliment), Jungr (88. Koloušek), Vaculík – Šimonek. Náhradníci: Hanuš – Obert, Kučera, Kosak.

Kouč František Komňacký do sestavy dle očekávání nasadil Radu, kterému vypršel dvouzápasový trest za 8 žlutých karet. Místo v úvodní jedenáctce tudíž nebylo na Čvirka. Oproti duelu v Ostravě však někteří hráči na Letné začali na jiných postech, než na Bazalech. Marek uvolnil místo ve středu pole Radovi a přesunul se na pravého beka, odtud Vaculík zamířil na levého záložníka, a Josl, který hrál v Ostravě na tomto křídle, se stáhl do obrany na své tradiční místo.

Ještě než vypukl vlastní zápas, tak se Sparta rozloučila se svojí brankářskou legendou Jaromírem Blažkem a v průběhu utkání tak několikrát učinili prostřednictvím chorea i sparťanští fanoušci. „Bláža“ se poprvé zapotil v 11. minutě, kdy ho tečovaným centrem vystrašil Kadlec. Míč však letěl jen na roh. O dvě minuty později se ve vápně dostal k hlavičce Lafata, ale v těžké pozici neměl šanci jihlavskou branku ohrozit. První jihlavskou střelu vyslal v 19. minutě Karlík po přiťuknutí Šimonka. Ani Vaclík s ní však neměl práci. To Jungr se ve 22. minutě dostal do velké šance. Rada ho po chybě Zápotočného našel za obránci a Jungr ze strany postupoval na Vaclíka. Šanci však prováhal a z nedůrazné střely nevytěžil ani roh. Na druhé straně se ve 23. minutě hezky uvolnil uzdravený Jarošík, ale z dvaceti metrů pálil hodně nad branku. Karlík ve 27. minutě střílel obdobně nepřesně. Vzápětí se Jungr hnal do nadějného brejku, který však pokazil nepřesnou přihrávkou do vápna. V ještě lepší pozici byl o chvilku později Vaculík, ale ani on se k pořádnému zakončení nedostal. V 38. minutě byla Vysočina v další velké příležitosti po bojovnosti Šimonka, průbojnosti Jungra a střele tísněného Masopusta z malého vápna, která lízala pravou tyč. Na druhé straně o minutu později gólový centr ideálně netrefil kanonýr Lafata. Byl z toho jen aut. Jihlava byla nadále nebezpečná, což ve 42. minutě dokumentoval pohotový volej Jungr, který však neměl důraz ani přesnost. První poločas tak skončil za pískotu letenských ochozů 0:0.

Kdo čekal, že Sparta zahájí druhé dějství náporem, tak nebyl zklamán. Byl však hodně platonický a před Blažkovou brankou se dlouho nic nedělo. Naopak Karlík si v 54. minutě připsal už třetí střelecký pokus. Opět hodně mimo tři tyče. V 55. minutě nadchl Letnou či spíše jihlavské fanoušky krásným průnikem Masopust, ovšem před brankou nikoho ve žlutém optimálně nenašel. V 56. minutě unikl po křídle Jungr, našel za vápnem Vaculíka a jeho střela po teči skončila jen rohem. V 62. minutě z dalšího z jihlavských rohů hlavičkoval volný Rada, jenže ve výskoku hlavičkoval hodně mimo branku. A v 65. minutě se Vysočina za aktivitu dočkala!  Získala míč při obléhání Sparty, Rada vysunul vlevo Šimonka, tomu naběhl do tandemu Josl, jehož přízemní centr si do vlastní sítě srazil skluzem Jarošík – 0:1! A z jihlavského pohledu bylo ještě lépe o 2 minuty později. Masopust si vpravo krásně narazil s Jungrem, na vápně našel Vaculíka, který od levé tyče z první placírkou krásně zavěsil – 0:2! Sparta se pustila do zoufalého útočení a v 70. minutě před Lafatou v šanci odkopával Šourek. V 73. minutě se do šance dostal střídající Bednář, ale na Blažka si nepřišel. Sparta pokračoval v obléhání a v 74. minutě se dočkala, když Bednářův centr našel Lafatu, kterého nejdříve Blažek vychytal, ale na dorážku hlavou už neměl šanci – 1:2. Bohužel, o minutu později už bylo vyrovnáno, když Váchův centr trkl do sítě Bednář – 2:2. V 78. minutě Blažek vyškrábl nad branku hlavičku Kadlece. Dvanáct tisíc fanoušků bylo v extázi a hnalo své hráče ke zteči. V 80. minutě byl Rada v krásném průniku ke sparťanské brance, který však nezvládl ideálně zakončit střelou či přihrávkou. V 83. minutě se v jasné šanci po nahrávce Klimenta ocitl Vaculík, ale střílel z patnácti metrů vedle. I Sparta měla v závěrečném hektickém tlaku jednu šanci – Kadlec však z úhlu Blažka neprostřelil a odražený míč stačil zkušený jihlavský gólman lapit. Vysočina tak proti Spartě zaslouženě uhájila čtvrtou remízu v sezóně.