28.04.2010, Jaroslav Wollmann

Vysočina se posunula na čtvrté místo

Vysočina se posunula na čtvrté místoV dohrávce 18. kola přivítal FC Vysočina nováčka soutěže Graffin Vlašim. Do vedení šli svěřenci Luboše Urbana ve 20. minutě, kdy se po skvěle zahrané standardní situaci trefil Peter Krutý. Ve druhém poločase přidali Jihlavané dvě branky. Nejprve se po pěkné přihrávce Mešanoviće prosadil Petr Dolejš. Konečné skóre 3:0 uzavřel v 61. minutě nejlepší střelec Vysočiny Muris Mešanović. Domácí celek tak prodloužil svoji úspěšnou sérii a posunul se tak na 4. příčku tabulky.

18.kolo, středa 28.4.2010, 18:00
3:0
(1:0)
VlašimVlašim

Branky: 20. Krutý, 51. Dolejš, 61. Mešanović.
ŽK: Kropík.
Rozhodčí: Možíš - Čecháček, Vysloužil.
Diváci: 1050
FC Vysočina: Uvarenko - Gabriel, Tlustý, Karlík, Gavrić (83. Cihlář) - Dolejš (75. Demeter), Görner, Gába, Dort (56. Veselý M.), Krutý - Mešanović
Vlašim: Toma - Schuster (56. Veselý J.), Nešpor M., Kropík, Nešpor D. - Süsser, Pokorný, Jungr, Švamberk (63. Janda) - Petr, Svátek (68. Markovič)

Kouč Luboš Urban do utkání nemohl počítat s lehce zraněnými Fraňkem a Zelinkou a navíc musel řešit starosti se základní sestavou i těšně před utkáním, neboť se zranil stabilní stoper Šimáček. Jeho místo tak zaujal defenzivní halv Karlík, jehož post v záloze obsadil Gába. Jinak sestava zůstala shodná s pátečním duelem.

První půle domácímu týmu příliš nevyšla. Vysočina působila pasivní dojmem a Vlašim byla aktivnější a častěji držela míč. Uvarenka z dvaceti metrů protáhl Svátek a předtím z dvaceti metrů pořádně protáhl, tvrdě vedle tyče pálil Petr. Přesto to byl domácí celek, který vstřelil klíčový první gól. Stalo se tak z největší jihlavské zbraně – standardky v podání Krutého. Ten ve 20. minutě zakroutil trestný kop od pravé lajny tak dokonale, že míč zaplul bez teče přímo za záda hostujícího gólmana. Hosté se nevzdávali a vrhli se do ofenzívy. Aktivní byla zejména dvojice Jungr – Svátek, ovšem jejich pokusy zhatila jihlavská obrana či pozorný Uvarenko. Zároveň tak vznikala okénka ve vlašimské obraně, který se Vysočina snažila využít. Ve 33. si Mešanović skvěle poradil s dvěma obránci, prošel do vápna a tvrdě vypálil. Skvěle se proti němu vytáhl Toma, který vyrazil pokus jihlavského útočníka na břevno! O chvíli později z třiceti metrů vypálil Görner a Toma krotil jeho pokus nadvakrát. Vyrovnáno mohlo být ve 42. minutě, kdy Pokorný pěknou kolmicí našel Svátka, ovšem jeho poékus k tyči postrádal razanci a tak Uvarenko stihl zasáhnout. Naopak ve 45. minutě se snesl centr Krutého na hlavu Tlustého, který orazítkoval břevno vlašimské branky.

Druhá půle byla z pohledu herního projevu Vysočiny výrazně lepší, což předznamenal první pokus Mešanoviće ve 47. minutě, který protáhl vlašimského brankáře. Po chvilce od rohového praporku odcentroval Gabriel a hlavička Krutého skončila vedle Tomovy branky. Na další branku se v Jihlavě čekalo do 51. minuty, kdy Vlašimští v honbě za vyrovnáním pootevřeli zadní vrátka a Vysočina se prosadila po rychlém kontru dvou na jednoho. Precizní přihrávku Mešanoviče přetavil v krásný gólový dloubák Dolejš. O deset minut později se po centru Gabriela prosadil Mešanović, jenž využil zmatků v obraně Vlašimi. Do brány dorazil Tomou reflexivně vyražený balón, který si jeho spoluhráč Nešpor málem srazil do sítě. Poté už Vysočina koncertovala a mohla přidat i další góly. Ve velkých šancích hned třikrát neuspěl Görner, ve dvou dobrých příležitostech byl Veselý a trefy se nedočkal po voleji ani Gavrić. Jedna z mála velkých šancí Vlašimi přišla v 73: minutě, kde se Markovič dostal ve vápně k balonu, ale Uvarenko proti němu výborně vyběhl a zhatil velkou šanci Graffinu. V 88. minutě se při druholigové premiéře mohl dočkat branky Demeter po přihrávce Krutého, jenže v dobré pozici místo střely ještě hledal Mešanoviće. Po chvilce Demeter dobře přistrčil balon Mešanovićovi, který ho zatočil kolem Tomy těsně nad branku. V samotném závěru Jungra ve velké šanci vychytal Uvarenko, který tak na jařa z pěti domácích zápasů inkasoval jen jednou na úvod proti Zlínu.

4.kolo | Vlašim - FC Vysočina | 0:1
18.kolo | FC Vysočina - Vlašim | 3:0