09.03.2013, Miroslav Fuks

Vysočina šla na Sigmě do deseti a vzdorovala jen poločas

Vysočina šla na Sigmě do deseti a vzdorovala jen poločasV Olomouci skončilo hned několik sérií Vysočiny. Dosavadní ligová neporazitelnost proti Sigmě, neporazitelnost v jarních zápasech Gambrinus ligy a nula na kontě obdržených červených karet. Právě vyloučení Karola Karlíka výrazně změnila ráz solidně rozehraného duelu. Sigma Vysočinu ve druhé půli během pěti minut rozstřílela a nakonec zvítězila výrazně 3:0.

Diváci: 4504
Olomouc: Zlámal - Janotka, Dreksa, Šindelář, Vepřek - Hořava, Pospíšil – Schulmeister (65. Petr), Ordoš (77. Plšek), Navrátil (86. Falta) - Doležal.
FC Vysočina: Blažek - Vaculík, Šourek, Čvirik, Josl - Rada, Karlík - Masopust (60. Tlustý), Jungr (85. Vašíček), Kosak (69. Kliment) - Šimonek. Náhradníci: Hanuš - Vaněček, Koloušek, Tomeček.

Kouč František Komňacký se musel obejít bez Marka, který v pohárovém duelu na Spartě obdržel červenou kartu. Toho na levém okraji obrany dle očekávání nahradil Josl. Na hrotu útoku dostal, stejně jako na Spartě, důvěru místo Vaněčka slovenský hrot Šimonek. Ve stoperské dvojici vedle Čvirika nastoupil Šourek.

Ofenzivně poskládaná sestava Sigmy začala podle očekávání aktivně a už v 5. minutě se dostal do velké šance po přiťuknutí Doležala Ordoš, ovšem hradbu těl ve žlutém nepropálil. Podobně se v 10. minutě vedlo po centru Schulmeistera i Navrátilovi. Jihlava odpověděla tutovkou v 11. minutě. Josl potáhl míč a uvolnil do vápna Kosaka, jehož ránu Zlámal dokázal vyrazit. Z následného autu se míč dostal na zadní tyč, kde zakončoval Vaculík. Bohužel, pálil z první metr vedle pravé tyče. Sigmy obléhala jihlavskou branku, ale do zakončení se dostala až ve 22. minutě, kdy Pospíšil našel Ordoše, ovšem jeho hlavička byla velmi slabá. Důležitý moment pro vývoj utkání nastal v 35. minutě, kdy už po několikáté fauloval Karlík a po druhé žluté kartě v rozmezí dvanácti minut byl vyloučen. Sigma se nemohla prosadit ze hry, tudíž stále více spoléhala na standardní situace. Ve 44. minutě kopal Schulmeister roh a Hořava odražený balón napálil vedle branky. V poslední střele domácímu celku vyšel brejk tažený Doležalem, který do levé strany uvolnil Navrátila. S jeho střelou na přední tyč si ale Blažek poradil. První půle tak skončila bez branek.

Druhá půle přinesla brzký uklidňující gól Sigmy. Ve 49. minutě Vysočina pokazila brejk a domácí akci do rozhozené obrany hostí výborně vyřešili. Doležal dal přesný míč pod sebe a kanonýr Ordoš míč lehce uklízel do prázdné branky - 1:0. O dvě minuty později se situace prakticky opakovala - Doležal odcentroval na přední tyč na nabíhajícího Schulmeistera, který si naběhl mezi Čvirika a Josla a hlavičkoval přesně - 2:0. A z pohledu Jihlavy bylo ještě hůř. Hosté zcela vypadli ze hry a v 54. minutě inkasovala potřetí, když po centru Ordoše hlavou skóroval Doležal. Gólman Blažek však při jeho slabém pokusu neměl zcela čisté svědomí. V 61. minutě krásně vypálil Vepřek, ale Blažek jeho pokus vyrazil, o chvilku později chytil nebezpečný pokus Janotky. V 81. minutě se fanoušci dočkali dvou šancí - po Petrově přihrávce neprostřelil Doležal Blažka a na druhé straně povedený brejk Jihlavy skončil střelou Jungra vedle tyče. V 85. minutě mohl zvýšit na 4:0 Pospíšil, jenže jeho ránu Blažek vyrazil a následná hlavička nebyla dostatečně důrazná. V 89. minutě po centru Klimenta zakončoval z první Vašíček, ovšem pálil tísněn hodně nad břevno. A když se v poslední minutě neujala střela Hořavy či velká šance Šimonka po přihrávce Vaculíka, zápas skončil jasnou výhrou Sigmy 3:0.