12.05.2013, Miroslav Fuks

Vysočina veze další cenný bod z půdy favorita!

Vysočina veze další cenný bod z půdy favorita!FC Vysočina obral dalšího aspiranta pohárových pozic Gambrinus lig. Jihlavský tým v Jablonci podal velmi dobrý výkon a v 57. minutě se ujal vedení díky trefě Marka Jungra. Aktuální pohárový finalista však o tři minuty později díky Hubníkovi vyrovnal na konečných 1:1 (0:0). Vysočina tak bojovným a poctivým výkonem učinila další malý krůček k záchraně, která už je na dosah!

Diváci: 3057
Jablonec: Špit – Kubista, Rossi, Beneš, Novák – Eliáš, Loučka - Kopic, Piták (65. Vaněk), Zoubele (57. Čížek) – Hubník (75. Třešňák). Náhradníci: Valeš – Kysela, Štochl, Jablonský.
FC Vysočina: Blažek – Marek, Tlustý, Šourek, Josl - Koloušek (86. Kučera), Rada – Masopust (65. Kliment), Jungr, Vaculík – Vaněček (71. Šimonek). Náhradníci: Hanuš – Obert, Čvirik, Kosak.

Kouč František Komňacký učinil v základní sestavě oproti domácímu duelu proti Dukle Praha dvě změny. Jednu vynucenou, kdy disciplinárně potrestaného Karlíka nahradil ve středu pole zkušený Koloušek. Ke změně sáhl i na hrotu útoku, kde nechal odpočívat v posledních zápasech velmi vytíženého Šimonka. Šanci tak dostal Vaněček.

Jihlavský tým začal na jablonecké Střelnici překvapivě aktivněji. V první šanci se ocitl v 8. minutě Vaněček po přihrávce Masopusta. Zamířil však pouze na tribunu. To šance Vaculíka ze 14. minuty byla pro Špitovu branku mnohem nebezpečnější. Jihlavský kapitán se po rychlé akci dostal na zadní tyči na malém vápně k míči, nebyl atakován, ovšem následná střela mu vůbec nevyšla a skončila vysoko nad tři tyče. O odpověď se o minutu později pokoušel jihlavský odchovanec Kopic, který se rychlým manévrem uvolnil a došel až do pokutového území. Jeho střela z krkolomné pozice ale neměla šanci na úspěch. Vysočina se mohla dostat znovu do vedení v 16. minutě, kdy střílel Vaculík, ale trefil pouze na poslední chvíli zasahujícího Kubistu. V dalších minutách dosud poměrně pasivní Jablonec procitl a dostal defenzívu Jihlavy pod tlak. V 17. minutě se kombinace vydařila duu Loučka - Kopic a na následnou přihrávku do gólové pozice nedosáhl ve skluzu na malém vápně Hubník. Ve 21. minutě Eliáš přesně našel hlavu Hubníka, který ale branku Blažka o kousek minul. Vzápětí byla Kopicova střela z hranice šestnáctky nedůrazná. Ve 29. minutě hlavičkoval z dobré pozice nad bránu jablonecký Zoubele. Ve 33. minutě čisté konto Vysočiny zachránil Blažek, když nejprve tutovku Kopice z osmi metrů vyrazil nohou na roh a po něm zneškodnil i míč z hlavičky stejného hráče. Útočné hroty Vysočiny se znovu osmělily v 37. minutě, kdy měl úvodní gól na kopačce Masopust, nezamířil však přesně a branku minul.  Hrálo se ofenzivně laděné utkání, což potvrdila i 41. minuta, kdy se dostal do střelecké pozice Hubník, ale jeho pohotová rána z 18 metrů levou nohou nemohla Blažka překvapit. Do kabin se tak šlo za nerozhodnutého poločasového stavu 0:0.

Jablonec do druhého dějství nastoupil koncentrovaněji, než do úvodní půle. Ve 47. hezky vypálil Eliáš, ovšem rána mimo branku Blažka k zásahu nedonutila. Na druhé straně scházel Masopustovi krůček, aby se ocitl ve velké šanci. V 50. minutě Pěkný centr vyprodukoval Kopic. Následná hlavička Hubníka ale skončila pouze na tribuně. O 4 minuty později vypálil přízemní projektil z 30 metrů Rada, ale Špita moc nepotrápil. Na druhé straně se v 55. minutě k hlavičce probil domácí kapitán Piták, jenže jeho hlavička skončila mimo tři tyče. Přetahovanou o úvodní branku zápasu vyhrála Vysočina. V 57. minutě Vaculík pěkně obešel pravého beka Kubistu, prodral se do vápna a následnou přihrávkou oslovil volného Jungra, který už se nemýlil a zavěsil do levé šibenice – 0:1! Hostující překvapivé vedení bohužel netrvalo dlouho. Po hodině hry se po přesném rohovém kopu střídajícího Čížka hlavou prosadil Hubník – 1:1. Trefil se ve třetím zápase v řadě. Další minuty nabídly herní aktivitu domácího celku, který potřeboval vítězství k udržení kontaktu s dalšími celky, které bojují o třetí příčku Gambrinus ligy. Tedy o kvalifikaci do Evropské ligy. Šancí však bylo pomálu a ofenzivní akce končily na pozorném Blažkovi, pružné defenzívě týmu ve žlutém či na ofsidovém postavení. V 79. minutě po standardní rozehrávce Nováka hlavičkoval Rossi, ale ani jeho pokus nebyl přesný. Vysočina se pokoušela o brejky do pootevřené obrany Baumitu. Jeden takový skončil v 81. minutě u střídajícího Klimenta, který po obraném zákroku zůstal ležet v jabloneckém vápně a dožadoval se odpískání pokutového kopu. Píšťalka sudího Ardeleána však zůstala němá. V 85. minutě se snažil bezradnost domácí ofenzívy zlomit krásnou střelou Čížek, jenže letěla těsně vedle pravé tyče. Jihlavští bojovníci až do konce zápasu zodpovědně bránili a nakonec domácímu celku tříbodový zisk neumožnili. Duel skončil spravedlivou dělbou bodů.

13.kolo | FC Vysočina - Jablonec | 0:1
27.kolo | Jablonec - FC Vysočina | 1:1