16.07.2016, Miroslav Fuks

Vysočinu na závěr soustředění překvapila výhrou nad Basaksehirem

Vysočinu na závěr soustředění překvapila výhrou nad BasaksehiremČtrnáct dní před startem nového ročníku nejvyšší fotbalové soutěže vybojovali fotbalisté FC Vysočina povzbudivé a velmi cenné vítězství 0:2 (0:1) nad 4. celkem turecké ligy a účastníkem Evropské ligy – Basaksehir Istanbul. Skóre posledního jihlavského přípravného duelu na soustředění v Rakousku otevřel Davis Ikaunieks a výsledku dal ve druhé půli konečnou podobu Jozef Urblík.

BasaksehirBasaksehir
přát., sobota 16.7.2016, 18:00, Salzburg
0:2
(0:1)

Góly: 33. Ikaunieks, 52 Urblík
ŽK: 89. - 40. Šulek, 84. Rosa, 87. Krejčí
FC Vysočina: Hanuš (46. Rakovan) – Blaić (46. Kryštůfek), Krejčí, Rosa, Urdinov (83. Novotný) – Šulek (88. Záviška), Zoubele (46. Štěpánek) – Vaculík (77. Harba), Urblík (59. Fulnek), Ikaunieks (53. Batioja) – Dvořák (68. Šamánek).

Po opatrném úvodu získal herně mírně navrch jihlavský tým. První velká příležitost utkání se zrodila ve 21. minutě, kdy na levém křídle výborně zakombinovali Ikaunieks s Urdinovem, makedonský levý bek na hranici vápna našel Zoubeleho, jehož pohotová střela letěla vedle levé tyče. Po půlhodině hry nebezpečně hlavičkoval útočník istanbulského klubu, ovšem jeho pokus prostor mezi tyčemi nenašel. O tři minuty později šli modří do vedení, když Vaculík posunul míč na Dvořáka, jenž do ideální pozice ve vápně vysunul rychlonohého Ikauniekse. Lotyšský ofenzivní fotbalista v šanci nezaváhal a tureckého gólmana prostřelil na přední tyč – 0:1. Vysočina nadále pokračovala v sympatickém aktivním výkonu a rychlými kombinacemi dokázala 4. celku uplynulého ročníku turecké ligy nebezpečně zatápět. V 36. minutě rychlými narážečkami pronikl do šestnáctky Urdinov, ovšem zpětnou přihrávkou žádného ze spoluhráčů nenalezl. Nebezpečné příležitosti úvodní pětačtyřicetiminutovky završila 43. minuta, kdy Ikaunieks našel na hranici vápna Zoubeleho, který vyslal tvrdou ránu a donutil tureckého gólmana vyrazit míč na roh.

Vysočina do druhé půle vstoupila se třemi změnami v sestavě a velmi koncentrovaně. Podařilo se jí navázat na výkon z prvního dějství a už v 52. minutě dokázala své vedení navýšit. Urblík byl velmi aktivní a důrazný při atakování stopera, na hranici vápna jej při rozehrávce obral o balón a poté nekompromisní ranou zavěsil – 0:2. V 66. minutě zahrozili hráči Basaksehiru, když rychle rozehráli rohový kop a dostali se k nebezpečné střele. Z úhlu letěla tečovaná nad břevno. V 74. minutě zahrávali hráči v bílém přímý kop z nebezpečné pozice, který po teči ve zdi zaplachtil těsně vedle tyče. V 79. minutě byli po delší době nebezpeční fotbalisté Vysočiny, když Šulek po kombinaci s Urdinovem zacentroval do vápna a k odraženému míči se dostal Šamánek. S balónem se dokázal otočit a vystřelit, ale gólmana na přední tyči nepřekonal. V 86. minutě se Jihlava prokombinovala až k velkému vápnu, akci táhl Šulek a sám ji zakončil střelou z osmnácti metrů vedle tyče. Když se v nastaveném čase neujal přímý kop Vysočiny z dvaceti metrů, skončil přípravný duel překvapivým vítězstvím FC Vysočina!