10.11.2012, Miroslav Fuks

Vysočina potvrdila bídnou bilanci na půdě Slovácka

Vysočina potvrdila bídnou bilanci na půdě SlováckaFotbalisté Vysočiny svoji bídnou bilanci na půdě Slovácka nevylepšili. Stále zde čekají na výhru, navíc ve 14. kole Gambrinus ligy v utkání dvou sousedů v tabulce utrpěli jasno porážku 3:0 (1:0), pod níž se dvěma brankami podepsal Došek a jednou skóroval Daníček.

Diváci: 4358
Slovácko: Melichárek – Kuncl, Trousil, Mezlík, Košút - Hlúpik, Daníček, Valenta, Volešák (68. Kerbr) - Došek, Kovář (77. Lukáš).
FC Vysočina: Blažek – Obert, Tlustý, Šourek, Josl – Karlík, Rada – Masopust (83. Kosak), Jungr (74. Kučera), Vaculík – Mešanović (28. Sedláček). Náhradníci: Hanuš – Kryštůfek, Gavrić, Marek.

Trenér František Komňacký nasadil očekávanou sestavu, do níž se po karetním trestu vrátil Karlík. Na lavičce tak zůstal Kučera a připojil se tak k sedmičce hráčů, mezi nimiž překvapivě nescházel Tomáš Marek. Ten se už k týmu připojil po operaci plotýnky.

I on sledoval úvodní pohotovou střelu Valenty, s níž však měl Blažek lehkou práci. Od prvních minut bylo znát, že poměrně silný vítr dělá z míče poměrně nevyzpytatelnou kouli, hráči hodně kazili. I to se možná podepsalo pod první chybu jihlavské obrany a úvodní šanci Slovácka v 7. minutě. Kovář však v dobré pozici před brankou místo střely hledal Doška, k němuž míč neprošel. Na druhé straně vyšla přihrávka na nabíhajícího Mešanoviće. Ten dokázal tvrdě vystřelit a Melichárek jeho pokus jen vyrazil před sebe – zde ho dokázali uklidit domácí beci. Ve 13. minutě se dostal k první střele Došek po přiťuknutí Kováře – z dvaceti metrů však měl hodně vychýlenou mušku. V 19. minutě vyrobil velkou hrubku Šourek, čímž „uvolnil“ do dobré pozice Doška. Ten však šanci na střelu prováhal a po jeho přihrávce se Valentovi střela z hranice šestnáctky hrubě nepovedla. Slovácko bylo v ofenzivě aktivnější a ve 20. minutě dvakrát v krátkém sledu zahrozilo ze vzduchu. Valenta a později Došek však mířili mimo. Vysočině se nedařilo déle udržet míč a další nepříznivou zprávu přinesla 26. minuta, kdy Trousil i s míče sestřelil Mešanoviće. Ten musel o 2 minuty později střídat a nahradil ho Sedláček. Domácí hrozili nakopávanými míči na Doška, z nichž pramenily nepříjemné závary před jihlavskou brankou. Ve 29. minutě takový moment přinesl ve vápně odražený míč, přiťuknutí Kováře na Doška a jeho přesnou střelu k pravé tyči Blažkovy brány – 1:0. Hostující celek se poté odhodlal k větší útočné aktivitě. V 36. minutě moc nescházelo, aby Vaculíkův volný kop skončil prodloužen až v brankové síti - Melichárek zasáhl v poslední chvíli. Ve 40. minutě se k pohotové střele odhodlal Vaculík, ale mířil do míst, kde stál připravený Melichárek. Ve 43. minutě si jihlavští stopeři tak dlouho dávali přednost, až míč prošel na rozběhnutého Hlúpika. Blažek naštěstí velmi dobře vyběhl a jeho pokus lapil. V poslední minutě první půle měla Vysočina ještě jednou namále, když byl na levém křídle uvolněn Hlúpik, poslal přízemní míč před branku a zde nakonec po teči několika hráčů skončil v Blažkově náruči. Do kabin se tak šlo za zaslouženého stavu 1:0 ve prospěch Slovácka.

Vysočina do druhé půle vstoupila s velkou aktivitou, kterou dokumentoval volný přímý kop z pravé strany, který Melichárek pracně vyškrábl zpod břevna a též následný nepříjemný roh. Jenže Slovácko na jihlavskou snahu odpovědělo nejlepším možným způsobem – gólem. V 50. minutě Volešákův centr na přední tyč mířil přesně na nohu Doška, který z bezprostřední blízkosti prostřelil brankáře Blažka podruhé - 2:0. Poté měla hra dlouhé minuty stejný průběhu. Vysočina jalově obléhala branku a hrozila hlavně ze standardních situací. Jedna z nich v 61. minutě vyústila v odražený míč na penaltu, kde z první pálil Šourek – bohužel nad branku. O minutu později jihlavskou akci zakončoval střelou Obert. Ani on však prostor mezi třemi tyčemi netrefil. V 67. minutě se zaskvěl Blažek. Po centru ze strany se před ním vyloupli Došek a Trousil, ovšem prvně jmenovaný na Blažkův reflex nevyzrál. O 3 minuty však přišla definitivní rána na jihlavský odpor. Kerbr kopal rohový kop, centr z jeho kopačky prodloužil Trousil na zadní tyči, kdy byl Daníček. Možná z ofsajdu hlavou dopravil míč do sítě - 3:0. Zápas se poté dohrával – Slovácko v euforii a Vysočina v křeči. Ke gólu však měli blíže spíše domácí. Například v 80. minutě, kdy Valenta našel centrem hlavu Daníčka, který míč trkl jen do Blažka. Jihlava se mohla dočkat aspoň čestného úspěchu v 87. minutě, kdy po centru ze strany minul branku Slovácka z malého vápna Kučera. Hráči Vysočiny na Slovácku předvedli špatný výkon a zaslouženě odjeli poraženi a se sklopenými hlavami.