Celé to začalo úplně nevinně. Parta mladíků z Londýna se rozhodla, jako koneckonců spousta zahraničních turistů, vyrazit do Prahy, kde si chtěli užít rozlučku se svobodou jednoho z nich. Spontánní nápad zajít na fotbal a podpořit hostující tým přerostl v něco, na co účastníci výjezdu Vysočiny na Žižkově proti rezervě pražské Sparty zřejmě nikdy nezapomenou. Naprosto klíčovou záchranářskou bitvu Jihlavané vyhráli. Zásadní roli sehrálo i publikum, jež vytvořilo skvělou atmosféru. Jeho součástí byl i Gareth Chendlik. „Otec nápadu“ a spoluorganizátor celé akce.
Té
skupiny si nešlo nevšimnout. Za brankou brankáře Pavla Soukupa
bylo v prvním poločase žluto jako na jarní louce. Více než
stovka fanoušků hlasitě podporovala jihlavské fotbalisty.
Anglicky i česky. V českém prostředí poněkud nezvykle.
„Cestovali jsme z Londýna do Prahy na rozlučku se svobodou.
Hledali jsme nějaký fotbalový zápas, na který bychom mohli
zajít. A líbila se nám myšlenka podpořit venkovní tým z nižší
soutěže. Viděli jsme, že Jihlava hraje venku proti Spartě B, a
přišlo nám to jako ideální volba! Po kontaktování klubu se vše
domluvilo — a zbytek už se zapsal do historie,“ vysvětloval
původ nápadu Chendlik.
Přestože v Česku patří FC Vysočina mezi známé pojmy, a to
nejen kvůli kvalitní akademii a prvoligové minulosti, v zahraničí
se jedná o velkou neznámou. Proč tedy zrovna tenhle klub a tenhle
zápas? „O FC Vysočina jsme slyšeli poprvé ve chvíli, kdy jsme
začali plánovat celou akci. Od té doby jsme ale klub začali
sledovat intenzivně v online prostoru. Byl jsem v kontaktu s
několika fanoušky a manažerem marketingu, s nímž jsme vše
ladili. Takže přehled jsme před zápasem určitě měli,“
doplňoval.
Atmosféra při utkání byl naprosto fantastická. A nutno dodat,
že domácí sparťanská rezerva se k tomuto příliš nepřičinila.
Velmi hlasitě byl naopak slyšet sektor hostů. „Absolutně jsme
si to zamilovali! Byl to neuvěřitelný zážitek! I reakce hráčů
po zápase byla úžasná!“ rozplýval se.
Aby nešlo jen o jednorázovou akci, dostali mladíci z Velké
Británie pozvánku na některé z domácích utkání Vysočiny v
příštím ligovém ročníku. „Moc rádi bychom příští sezonu
do Jihlavy vyrazili! Už teď jsme fanoušci na celý život!“
zářil.
Když už je tomu tak, jednou z příjemných tradic uplynulé
sezony byly i předzápasové prohlídky zázemí stadionu v
Jiráskově ulici. Obvykle si možnosti promluvit do mikrofonu či
spatřit dresy bývalých hvězd užívaly děti, které nás
navštívily. Teď by se do útrob jihlavské arény podívali hosté
ze zahraničí. „Prohlídka stadionu a možnost znovu se setkat s
hráči by byla neuvěřitelná!“
Chybět nesměl ani závěrečný vzkaz všem Jihlavákům. A to
nejen fanouškům, ale i hráčům. Vlastně všem, kteří se kolem
klubu pohybují. „Doufám, že si všichni přítomní tu
extra podporu užili. Je jasné, že jde o skvělý klub se semknutou
skupinou fanoušků, kteří mají fantastický vztah s hráči! Teď
hlavně vyhrát proti Ústí a je to tam. Kluci, hrajte tak, jako
jste hráli proti Spartě B. A věřím, že se zachráníme! A abych
nezapomněl… „ŠESTKA JE TAK SEXY!“ „YELLOWS!“

Fotogalerie
Pokračovat na další článek: