11.12.2007, MF DNES - Vysočina - Jan Salichov

„Nikdy nehraju naivní fotbal“

„Nikdy nehraju naivní fotbal“NOVÁ VYSOČINA Trenér jihlavských fotbalistů Karol Marko se bude muset na jaře obejít bez dvanácti hráčů, kteří nastupovali na podzim. Vedení klubu chce zabudovat mladé odchovance, věkový průměr je teď 23 let. Kouč by rád přivedl i dva Brazilce a hráče ze slovenské ligy.

 
 Jihlava - Postupový cíl budiž definitivně zapomenut. Vedení FC Vysočina, desátého celku druhé fotbalové ligy, se po zpackaném podzimu rozhodlo změnit strategii a místo boje o návrat do nejvyšší soutěže, či alespoň útoku na nejvyšší příčky, vyhlásilo nový cíl: stabilizaci a omlazení kádru.

Seniorské mužstvo jihlavských fotbalistů proto v minulém týdnu opustilo dvanáct hráčů a před ambiciózním koučem Karlem Markem ční těžký úkol. S nepříliš zkušeným týmem se nejen brzy vyhnout sestupovým starostem, ale talentované jihlavské mladíky postupně připravit pro další fotbalový život.

„Samozřejmě nemůžeme čekat, že to budou okamžitě nějaké hvězdy, které budou těžké situace hravě zvládat,“ vysvětluje jednačtyřicetiletý slovenský kouč. „Jsou to spíš hráči, kteří jsou velmi talentovaní a těmi hvězdami jednou určitě budou. A mojí úlohou je, abych jim k tomu pomohl.“

V minulém týdnu se vedení FC Vysočina rozloučilo hned s dvanácti hráči. Nakolik vás tento razantní krok překvapil?

No, nějaké náznaky tam už byly. Protože je jasné, že se tuto sezonu nepostoupí, chce vedení budovat mužstvo už pro další sezonu. Takže asi tímto způsobem to vzniklo a tak mi to bylo i podáno.

Bezprostředně po konci podzimní části jste mluvil o tom, že byste chtěl na jaře bojovat alespoň o páté místo. Na kolik se tak velká obměna kádru na vašich plánech podepíše?

To je dnes těžké říct, protože mi není úplně jasné, s jakými hráči nastoupím do přípravy. Je tam poměrně dost otazníků. K tomu se budu moci vyjádřit, až uvidím, jaký kádr budu mít k dispozici. Ale samozřejmě, že se ho budu snažit připravit co nejlépe.

V tuto chvíli máte k dispozici včetně dvou brankářů pouhých patnáct hráčů, s průměrným věkem mužstva 23 let. Jak to vnímáte?

Na jedné straně vítám, že do týmu přijdou takoví mladí, jako jsou Šamánek, Hušbauer, či Rabušic. Toho budu chtít na základě jeho, doufám, zkvalitněné výkonnosti, dostat do základní sestavy. A ostatní věci dnes skutečně neumím říct. Protože nemáme vyřešenou otázku brankáře, nemáme vyřešenou otázku stopera místo Suchého a nemáme dořešenou otázku ani některých dalších hráčů, které jsem chtěl přivést. Takže ještě uvidíme.

Tak to vezměme po pořádku. Zmiňoval jste, že odešel stoper Suchý. Je to jeden z těch, kteří vám z osmi hráčů, kteří tu byli na podzim na hostování, bude chybět nejvíce? Nebo je někdo další, jehož odchodu také litujete?

Podívejte, vždy mě mrzí každý kvalitní hráč, který odchází. Ale zase mám takové pořekadlo, že každý je nahraditelný. A je mojí úlohou tyto hráče nahradit. Ale k tomu, abych je mohl nahradit, musím mít materiál, se kterým se bude dát pracovat.

Jenže z týmu odešel například i jeho nejlepší střelec, útočník Pavel Simr. Jeho osm branek asi nepůjde nahradit jen tak?

Souhlasím. Proto tam je zmé strany zájem, aby po zimě zůstal Petr Faldyna. S tím, že jsme se s vedením dohodli, že zůstane jeden z těch dvou. Samozřejmě byla priorita Simr, vzhledem k jeho mladému věku, udržet. Ale když nebude on, bylo přislíbeno, že zůstane Faldyna. Protože mladí hráči, jako je Rabušic, se učí právě od těchto starších.

Ale přesto, jak moc vás Simrův návrat do Brna mrzí?

Tak, na jednu stranu je mi samozřejmě líto, že odchází. Na druhou stranu, jestli jsem mu mohl během těch tří měsíců nějak pomoci v tom, že se dostane do ligy, že si vybojuje místo v Brně, jsem jen rád a budu mu fandit.

A co další hostující hráči?

Další věc je otázka Svitáka, protože mi v mužstvu plnil velmi důležitou úlohu. Ale mám za něho vyhlídnutou určitou náhradu. Otázka je, zda se to dotáhne do konce, nebo ne. Potom kdo nám tam dál odchází? Bayer, Šedivý a další. To nebudeme nějakým sáhodlouhým způsobem rozebírat. To jsou hráči, kteří prostě dostali šanci a přijdou za ně jiní. To nebyly žádné klíčové opory.

Vraťme se k obraně. Z ní odchází i Pavel Bartoš, který mluvil o tom, že jste vy sám avizoval zájem, aby zůstal. Nakonec mu ale nebude nabídnuto prodloužení smlouvy. Takže jak vnímáte jeho odchod?

Já jsem měl skutečně zájem, aby zůstal. S tím, že v podstatě i kdyby se s ním neuzavřela smlouva, aby ještě nastoupil do přípravy a tam bychom viděli, jak dál. Protože vždy je potřeba určitá konkurence. A my nemáme v klubu v těch mladých pravého obránce adekvátního tomu, aby mohl být tou konkurencí, jako Šamánek do útoku nebo Chlup v záloze. Proto jsem chtěl, aby Bartoš zůstal a byl jsem tímto krokem vedení dost zaskočen.

Co říkáte na to, že v současné chvíli máte do obrany dva hráče, stopera Kadlece a krajního beka Vepřeka a že se tak obrana bude skládat více méně znovu?

Ještě je tam Veselý, který může hrát pravého obránce. O tom jsem se už přesvědčil, za mé éry dokonce přihrál na tři góly. Z toho, co máme k dispozici, on splňuje ty parametry na pravého obránce nejlépe. Tamnevidím problém. Otázka je druhý stoper, protože, jak jste sám říkal, měl jsem veliký zájem, aby zůstal Suchý. Jenže se hráč s klubem nedohodl na podmínkách a to už je věc, která jde mimo mě. To nedokážu ovlivnit. A teď je na sportovním řediteli, aby toto nějak vyřešil.

A co situace v brance? Vedení mluví o tom, že poté, co odešli zkušení Macháček s Rzeszotem, počítají s dvojicí mladíků Tulis - Štěpanovský. Jste s tím spokojen, nebo budete chtít, aby se tento post doplnil?

Budu chtít, abychom na této pozici posílili. Protože Peťo Tulis je po zranění a já skutečně nevím, jak na tom bude. To je taková loterie. Aby byli dva brankáři, přitom Štěpanovský je téměř nezkušený, je velký risk. Protože to je klíčový post. A já si dovolím dát takovou otázku.

Jakou?

Řekněme, že Tulis má na to, aby mohl chytat. Ale co když se zraní? On měl skutečně nepříjemné a zrádné zranění úponu. Takže, co kdyby se mu to obnovilo? Proto bych řekl, že je potřeba brankáře doplnit. Ale samozřejmě záleží na vedení, které udělá konečné rozhodnutí.

Jsou naopak někteří hráči, které jste vedení vy sám doporučil? Vím, že jste hovořil o tom, že byste rád přivedl dva Brazilce a někoho ze slovenské ligy. Jsou tam nějaká jednání, která v tuto chvíli probíhají?

Ano, jsou. Jedná se o jednom zkušeném hráči, který by nám absolutně nahradil Svitáka. Řekl bych dokonce, že je o třídu lepší. S tím, že by plnil takovou roli stmelovatelé té středové řady a vůdce na hřišti. A při něm mohou ti mladí hrát. Právě toho jsem na nějaká doporučení našel na Slovensku.

A co ti Brazilci?

Jsou to dvacetiletí chlapci, kteří mohou přinést něco nového. Ale víte, jak to s Brazilci je. Pokud budou takoví, jaké o nich mám reference, tak to budou hráči, kteří určitě nepůjdou do základu. Řekl bych, že to pro ně bude skok. Protože oni, když přijdou v zimě, mají problémy. S aklimatizací, zvyknout si na jiné jídlo, na jiné prostředí, jiný způsob života. Takže to jsou věci, které s nimi budeme muset na začátku překlenout. Tedy, pokud budou mít tu kvalitu a my se rozhodneme, že jsou pro nás perspektivní.

Vy s Brazilci máte už své dobré zkušenosti, že?

Já jsem měl v Polsku pět Brazilců, tři z nich mi hráli v základní sestavě. Takže bych řekl, že je to pro nás určitě zajímavé. Ale jak říkám, nejsou to hráči, o kterých bychom dnes mohli říct, že jsou hotoví pro základní sestavu.

V každém případě to ale vypadá, že do jarní části vstoupíte se značně omlazeným mužstvem. Nemáte obavy ze sestupových starostí? Vždyť na předposlední místo máte jen čtyřbodový náskok.

Podívejte, život trenéra je takový. Musím absorbovat ten tlak na mužstvo, umět ho správně rozdělit, umět s hráči komunikovat, abych je nedostal do negativního tlaku. Já si myslím, že každopádně budeme hrát takový fotbal, který bude účelný.

Účelný? Co si pod tím máme představit?

To znamená jednu věc, která platí. Že nikdy nehraju naivní fotbal. Beru v potaz, jakým způsobem ten kádr bude asi vypadat a podle toho budeme hrát. Samozřejmě nemůžeme čekat od Šamánka či Hušbauera, že to budou okamžitě nějaké hvězdy, které budou těžké situace hravě zvládat. To jsou hráči, kteří jsou velmi talentovaní a těmi hvězdami určitě budou. A mojí úlohou je, abych jim k tomu pomohl.

A když se vrátíme k otázce, jestli se nebojíte sestupových starostí?

Víte, já jsem velmi pozorný. Dívám se dolů a kontroluji to tam. Ale chci to mužstvo dostat výš.

 
Aktuálně

Aleš Křeček: Utkání v horkém počasí sneslo slušné parametry

Fotbalová Vysočina a spolu s ní nový trenérský tým i několik nováčků v kádru má za sebou úvodní duel velmi krátké letní přípravy na nový soutěžní ročník. Jihlavský obměněný celek proti nováčkovi I. ligy z Pardubic herně rozhodně obstál, ovšem nakonec odjel nejtěsněji poražen. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu