15.11.2007, Miroslav Fuks

Ředitel Tulis a trenér Marko předstoupili před novináře

Ředitel Tulis a trenér Marko předstoupili před novinářeVelká omluva fanouškům, výčet důvodů podzimního neúspěchu, nástin změn v kádru a informace o zimním programu „A“ mužstva. To byly nosné body dnešní posezónní tiskové konference, na které před regionální novináře předstoupil ředitel FC Vysočina Ing. Zdeněk Tulis a trenér prvnímu týmu Karol Marko.

 
Úvodní dotaz se týkal obligátního hodnocení podzimní sezóny.

TULIS: Neříká se mi to lehce, ale nejen podzim, ale celý rok 2007 byl z našeho pohledu velmi neúspěšný. Nejdříve jsme na jaře nedosáhli na postup do I. ligy a to jsme si mysleli, že jsme si sáhlo na pomyslné dno. Bohužel, podzim dopadl ještě hůře. Především nás nesmírně mrzí špatné až ostudné domácí výkony, za něž patří obrovská omluva našim fanouškům. Výsledkem byly v závěru podzimu tristní návštěvy, které absolutně neodpovídají kvalitě, zázemí a úsilí klubu. I proto je pro nás prioritním cílem pro jaro znovu přilákat do ochozů našeho stadiónu diváky a pokusit se o co nejvyšší umístění v druholigové tabulce.

MARKO: Během mého osmikolového účinkování na lavičce FC Vysočina se nám určitě podařilo zlepšit defenzívu, která velmi pokulhávala. Svědčí o tom výrazně menší množství inkasovaných gólů a tři duely bez inkasované branky. V současném fotbale prostě nemůže uspět tým, který by obrannou činnost neměl zvládnutou. Bohužel, v ofenzívě se nám už tolik nedařilo. Hráči si zvykali na nový styl, na nové tréninky a jejich psychika a morální síla nebyly ideální. Po určité krizi, který vyvrcholila domácím utkáním s Čáslaví, se však tým dokázal herně zvednout a bezesporu v závěru podzimu prokázal zlepšení. Celkově si myslím, že bylo jednoznačně v našich silách uhrát minimálně o pět bodů více. Zejména mne mrzí zbytečná remíza na Bohemians a domácí výpadek proti Čáslavi.

V čem vidíte největší příčiny prachbídného podzimu?

TULIS: Těch důvodů je více. Svůj vliv určitě mělo celkové zklamání z neúspěšného boje o I. ligu v minulém ročníku. Dále nám neprospěla krátká letní pauza, v níž došlo k výměně trenéra a především kádr doznal poměrně velkých změn. Vzhledem k omezeným finančním prostředkům však náš manévrovací prostor nebyl dostatečný a tak jsme museli jít cestou hostování. K dobudování kádru tak došlo až před startem podzimu a trenér Zákostelský měl tým hodně pozdě pohromadě. Dalším důvodem problémů bylo rozpadnutí obrany. V létě nám odešel Šourek, po úvodních kolech jsme nemohli odolat nabídce Slavie na prodej Gebreselassieho a především jsme od 3. kola nemohli počítat se zraněným stoperem Kadlecem, který je již několik sezón klíčovým hráčem FC Vysočina. Za další se na našem tabulkovém postavení projevila neschopnost bodovat doma. Bilance dvou domácích výher je skutečně tristní a nás skutečně strašně mrzí vůči našim příznivcům… Přitom stačilo doma potvrdit dobré výkony a bodové zisky z Hlučína, Sokolova či Třince. V neposlední řadě týmu scházely skutečné osobnosti. Kvalitních fotbalistů, kteří jsou schopní podat dobrý výkon máme celou řadu. Chybí však hráči do nepohody a vůdčí typy, což se projevilo např. při propadáku v Příbrami. Takové odolné a bojovné hráče nyní musíme přivést.

Jak z krize ven?

TULIS: Musíme stabilizovat kádr s důrazem na maximálně počet vlastních dlouhodoběji zasmluvněných hráčů, kterých by v dvacetičlenném kádru mělo být 17 - 18. Jen takto s týmem můžeme pracovat s určitou perspektivou. Už nelze opakovat situaci z letošního podzimu, kdy jsme měli delší smlouvy pouze se sedmi hráči a ostatní zde byli na hostování a nebo jim smlouvy končily. Hráči, kteří do týmu přijdou, by měli mít pokud možno vztah k tomuto klubu či regionu a měli by chtít s FC Vysočina postoupit do Gambrinus ligy. První vlaštovkou je chystaný návrat záložníka Radka Slámy. Dále usilujeme o Lukáše Vaculíka a chtěli bychom na přestup získat Pavla Simra. Zároveň nás těší, že jsme se dohodli na prodloužení smlouvy s Jirkou Malínkem. Vytipované však máme i další hráče včetně cizinců. Vše se samozřejmě bude odvíjet od představ trenéra a především od ekonomických možností klubu v návaznosti na velmi složitá jednání s hráči a jejich manažery.

Kteří z hostujících fotbalistů v Jihlavě setrvají?

TULIS: Máme zájem na tom, aby mnozí z nich v FC Vysočina zůstali, protože zapadají do naší koncepce. Určitě se však s některými z nich rozloučíme. Konkrétní však budeme až na konci předpřípravného listopadového období. Jedním z našich cílů je, aby byl trenérovi Markovi na počátku ledna k dispozici kompletní kádr, v němž už dojde k minimálním změnám.

Doplní realizační tým po odchodu Macháčka trenér gólmanů? Jak vyřešíte brankářskou dvojici?

TULIS: Momentálně otázku trenéra brankářů řešíme. Chceme, aby krom role u „A“ týmu trénoval i naše brankáře v dorostu a juniorce. Brankářská dvojice se bude odvíjet od setrvání Branislava Rzeszota.

Jaká bude zimní příprava mužstva?

MARKO: Zatímco během podzimu jsem s týmem absolvoval pouhých 33 tréninkových jednotek, tak nyní máme před sebou celou dlouhou zimní přípravu, během níž můžeme poctivě trénovat a mužstvo připravit a sehrát. Kádr totiž má svoji kvalitu a je schopný dalšího progresu a výkonnostního skoku. Důraz budeme klást na perfektní kondici, organizaci hry a bojovný duch. Přesně tyto vlastnosti budeme v těžkých jarních bojích na náročných terénech potřebovat. Zároveň bych však chtěl, aby tým produkoval agresivní technickou hru po zemi.

V přípravě budeme střídat víkendové zápasy proti kvalitním klubům z I. a II. ligy (např. Trenčín, Slovan, Inter) se středečními herními „tréninky“ proti týmům z nižších soutěží. Pokud vše půjde podle plánu, tak bychom měli od 17.2. do 26.2. pobývat na soustředění v Rakousku, kde bychom sehráli přípravný duel a odkud bychom si odskočili do italské Brescie k duelu proti místnímu druholigovému celku.

Příprava velmi dobře poslouží k vyzkoušení hráčů na různých postech a umožní lepší zabudování mladých talentů, jako jsou Cihlář, Rabušic, Hušbauer či Šamánek. Šanci však dostanou i další fotbalisté z juniorky či z regionu.

Sportovní ambice jdou vždy ruku v ruce s ekonomikou? Jak si v tomto směru vede FC Vysočina?

TULIS: Finanční stránka chodu klubu je pro nás vždy největším oříškem a starostí. Pracujeme s napnutým ročním rozpočtem kolem 35 miliónů korun, kde zhruba 8 mil. Kč spotřebuje mládežnický úsek, 6 mil. Kč správa stadiónu a sportovních areálu, 1 mil. Kč klubová administrativa a zbytek připadá na dospělý fotbal. Mimochodem, z pohledu rozpočtu momentálně patříme na 4. – 5. místo ve II. lize.

Vzhledem k trvalé absenci generálního reklamního partnera, který by klubovému rozpočtu pomohl sumou mezi 5 – 10 mil. Kč, nemáme každoročně rozpočet zcela pokryt a tuto díru jsme nuceni řešit prodejem našich talentovaných hráčů. Za této situace se nám logicky složitě hledají prostředky na drahé nákupy fotbalistů a proto se soustředíme na smluvní podchycení našich kmenových fotbalistů či na získání volných hráčů.

Dnešní fotbalový přestupní trh je výrazně ovlivněn agenty, kteří klubům vyjednávání s hráči velice komplikují a prodlužují. Perspektivní fotbalisty si tudíž už v dorosteneckém věku snažíme pojistit smluvně a bráníme se tak proti atakům agentů či scoutů. K dnešnímu dni platíme 50 fotbalistů, z toho 20 jich je v „A“ mužstvu, 17 v juniorce a 13 v dorosteneckých kategoriích.

Jak si z vašeho pohledu na podzim vedla třetiligová juniorka a mládežnické týmy?

TULIS: Juniorka v létě přešla na trochu jiný model s maximálním využitím hráčů přecházejících z dorostu. Ti by měli v tomto celku a v kvalitní soutěži získávat tolik potřebné zkušenosti a připravovat se na přechod do kabiny „áčka“.

Kvalitní výsledky mládeže potvrzují, že v tomto ohledu náležíme mezi deset nejlepších klubů v Česku. Tuto radost nám samozřejmě poněkud kalí až 15. podzimní příčka staršího dorostu v nejvyšší soutěži. Jsme však přesvědčeni, že se kvalita tohoto celku na jaře projeví a tým extraligu zachrání.

 
Aktuálně

Vysočina padla v Líšni v nastaveném čase po pokutovém kopu

I přes nadějný první poločas se jihlavští hráči ve druhé půli k žádné větší šanci nedostali a mohou tak děkovat fantastickému Vejmolovi, že rozdílová trefa brněnského celku nepřišla už daleko dříve. Z Líšně se tak jihlavský celek vrací bez bodu, kdy v nastavení druhého poločasu o konečném výsledku 2:1 z penalty rozhodl Jan Silný. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2021 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu