Zaostřeno na mládež - Vyplatí se vychovávat mládež?
Častým tématem, které vyvolává bouři kritiky, jsou rozdílné názory na systém přípravy v ST - F a SCM a hledání příčin proč u některých hráčů roste sportovní výkonnost rychleji než - li u druhých? Proč někteří zaostávají a jiní naopak zaznamenávají velký výkonnostní progres? Proč někteří hrají více a jiní méně a nakonec vše mnohdy končí větou: „Vyplatí se vůbec dělat mládež? Vždyť mládež vlastně nikoho nevychovala a pokud ano, tak jen málo hráčů. Možná by bylo lépe, kdyby za ušetřené prostředky nakoupili hotové fotbalisty, třeba by to vyšlo levněji.“ apod.
70% - vlastní úsilí, pracovitost, houževnatost, psychická odolnost
20% - štěstí a výborný zdravotní stav
10% - vlohy, nadání a talent
Toto je hodnocení mnoha zkušených hráčů i trenérů, kteří se většinou shodují na hlavních prioritách, které je dovedly k úspěchu. Z toho je patrné, které atributy jsou nejdůležitější pro úspěch. Pokud však jakákoliv z nich chybí, cesta k dosažení těch nejvyšších met se většinou zavírá.
Zajímavé je, že význam talentu bývá v teoretické rovině mnohdy velmi přeceňován, z čehož později vyplývá velké rozčarování nejen pro hráče ale i pro rodiče. Větší pravděpodobnost úspěchu totiž dosahují hráči, kteří nebyli obdařeni tou nejvyšší mírou nadání, ale dokázali si v sobě vypěstovat vysoký stupeň odolnosti a psychické stability zejména při překonávání problémů a překážek sportovních i mimosportovních.
Trenéři se samozřejmě snaží co nejvíce rozvíjet pohybové schopnosti i dovednosti hráče, rozvíjet jeho nadání a psychickou odolnost, ale ani ti nejlepší nejsou schopni vytvořit universální recept, který by byl v kolektivním sportu zárukou úspěchu pro všechny. Vždy bude určité procento hráčů, kterým systém přípravy více vyhovuje a pomůže jim v růstu sportovní výkonnosti, ale také procento hráčů u kterých je tento efekt podstatně nižší. Proto je dobré, aby se trenéři u jednotlivých družstev měnili, pokud je to možné (kvalifikační předpoklady, praxe, úroveň soutěží atd. ). Každý má svůj rukopis i styl práce a je důležité, aby hráč poznal více odlišných forem sportovní přípravy. Navíc je velký rozdíl i v přípravě jednotlivých věkových kategorií (přípravky, mladší žáci, starší žáci, mladší dorost, starší dorost), kde je nutné respektovat odlišné fyziologické zákonitosti biologického rozvoje hráčů.
Obdobně jako výchova talentovaných hráčů fotbalu fungují i jiné obory lidské činnosti, kde je důležitá míra nadání a předpokladů. Člověk však lépe vnímá, že ne každý žák s výtvarným, hudebním nebo matematickým nadáním může být Piccaso, Pavarotti nebo Einstein.
Fotbal jako lidová zábava však v mnohých někdy vzbuzuje představy továrny na nadprůměrné fotbalisty. Tak to však není. Celkový výsledek práce ovlivňuje obrovské množství faktorů, které se během života sportovce velice rychle mění. Některé může ovlivnit trenér, jiné rodiče nebo učitel, některé však ovlivnit nelze nebo jen velmi obtížně.
Velmi důležité je, aby hráči měli životní motivaci dosáhnout úspěchu ve sportu, který je baví, ale ne za každou cenu! V životě jsou i významnější priority jako: vzdělání, zdraví, sociálně - společenské hodnoty
a ty by měly mít v myšlení mladého hráče prioritní postavení! Svou životní kariéru nelze postavit na vrtkavém osudu vrcholového sportu, což se někdy u mladých, nezralých osobností stává a pak se těžko vyrovnávají s neúspěchy a prohrami, které k životu také patří.
Již v úvodu jsem se zmínil, že celá řada názorů se týká i vlastní efektivity práce ST - F a především SCM, nízké rentability a nízkého počtu vychovaných hráčů pro vrcholový fotbal.
„Má vůbec smysl dělat mládež? Je to ekonomicky výhodné?“
Možná by stačilo odpovědět rovněž otázkou. Proč se výchovou mládeže zabývají ostatní velké kluby? Proč by to dělaly, kdyby to bylo nevýhodné? Myslím, že v dnešní době by téměř nikdo neinvestoval do nerentabilních projektů. Lze však odpovědět i několika fakty:
a) Přestože působím v FC Vysočina Jihlava pouze 3 roky, chtěl bych poukázat především na práci mnoha trenérů, kteří mají velkou zásluhu na tom, že celkem 32 hráčů v mládežnických kategoriích prošlo reprezentačními výběry Česka! V posledních 3 letech to byli například: Pikl, Rabušic, Štěpanovský, Vydra, Hušbauer, Šamánek, Cihlář, Gebreselassie, Tecl, Hráček, Kotnour, Vonásek, Štancl Martin a další….
b/) Ne nepodstatným ekonomickým přínosem pro klub byl i prodej vlastních odchovanců, kteří prošli mládežnickými kategoriemi FC Vysočina Jihlava, jejichž přestupové částky nechci ani nemohu zveřejňovat.
c/) V každé věkové kategorii od ročníku 87 a výše máme minimálně 6 hráčů, jejichž výkonnostní úroveň na konci dorosteneckého věku byla nebo je srovnatelná s nejlepšími hráči jiných klubů, a kteří měli nebo mají zcela určitě výkonnostní předpoklady minimálně pro úroveň 3. ligy dospělých a výše.
d) O většinu z těchto hráčů byl nebo je zájem z jiných prvoligových klubů, což je velmi důležité nezávislé hledisko měření kvality hráče.
e) Dalším nezávislým hlediskem úrovně hráčské kvality dorosteneckého věku je i rostoucí zájem manažerů o ty nejtalentovanější hráče. V současné době je v FC Vysočina celkem 15 hráčů SCM, s kterými manažeři úzce spolupracují a to je přibližně na stejné úrovni jako u špičkových celků v ČR!
Tato fakta posunují SCM FC Vysočina Jihlava do kategorie s velmi vysokou efektivitou práce vzhledem k možnostem a porovnáním s ostatními kluby. K tomu, aby byl klub ještě úspěšnější, musíme zvládnout především přechod těchto hráčů do dospělého fotbalu. To však záleží na hráčích i nás samotných, tak aby se ještě více odchovanců prosadilo v klubu nebo v nejvyšších seniorských soutěžích ČR.
Byl bych velmi rád, kdyby SCM FC Vysočina Jihlava fungovalo na obdobných principech jako jeden z hlavních partnerů klubu, kterým je PSJ, a.s.:
P – prosperita a perspektiva pro většinu hráčů a trenérů
S – serióznost a solidnost, tedy dělat fotbal bez korupčních vlivů
J – jistota, v udržení celého systému sportovní přípravy a jeho smysluplné funkci při výchově mládeže
Miroslav Krieg - šéftrenér mládeže FC Vysočina
Žákovské hodnocení podzimu: U12 - Michal Vejmelka
Nejmladší žáci FC Vysočina Jihlava nastupují v soutěži SpSM-U12 JIH a po 14. kole jim náleží 4. příčka se ziskem 32 bodů. Zeptali jsme se proto hlavního trenéra U12 Michala Vejmelky na zhodnocení podzimu jeho svěřenců. Celý článek
- Zvolte nejhezčí podzimní gól FC Vysočina! (19.12.2024)
- Žákovské hodnocení podzimu: U13 - Pavel Tvarůžek (17.12.2024)
- Žákovské hodnocení podzimu: U14 - Tomáš Kaplan (15.12.2024)
- Program zimní přípravy fotbalistů FC Vysočina (13.12.2024)
Vytisknout