Zaostřeno na mládež - změny postů
Proč nehrají hráči na svých nejsilnějších postech? Vždyť to má vliv na jejich výkon i výkon mužstva... Hráč je potom rozhozený a místo aby se zlepšoval, tak je to obráceně... Tedy další názor, který občas zazní z řad kritiků na systém přípravy mládeže především v SCM.
Samozřejmě, že je nutné rozlišovat defenzivní či ofenzivní předpoklady hráčů, jeho somatotyp, přednosti i negativa ovlivňující herní výkon. V hráči by se měly rozvíjet především jeho přednosti a nikoliv za každou cenu soustředit hlavní pozornost na odstranění negativ. Ty se dají většinou jen utlumit, tak aby v tom lepším případě nebyly příliš výrazné. Jejich úplné odstranění je zvláště v dorosteneckém a především dospělém fotbalu již velmi obtížné, protože hráč již má zafixováno příliš mnoho stereotypů, které lze ovlivnit jen částečně…
Trenéři mládeže jsou často kritizováni, že postaví toho či onoho hráče na post, který mu tolik nesedí nebo dokonce postaví horšího hráče do základní sestavy a ten třeba odehraje menší část zápasu. Jindy je tomu zase obráceně. Každý rodič by si přál, aby jeho syn odehrál co nejvíce minut, pokud možno na svém nejsilnějším postu a aby podal co nejlepší výkon. To však nelze naplánovat ani předem zaručit!
Téměř každý trenér má svá kritéria, aby se snažil naplnit míru objektivity a spravedlnosti v zatížení hráčů…Nikdy však nelze docílit, aby spokojeni byli všichni hráči i rodiče. Pokud fotbal hraje 11 hráčů, střídat mohou 3 a v kádru jich je třeba 18, pak nelze docílit absolutní shodu a rovnováhu pro všechny. V kolektivním sportu je nutné, aby hráč respektoval klubová pravidla, která nemusí být vždy pro jednotlivce výhodná. Jinak nelze dělat kolektivní sport ale spíše individuální, kde nese hráč zodpovědnost pouze sám za sebe!
Důvodů, které ovlivňují trenéra při rozhodování o výběru hráčů a jeho zařazení, uplatnění či vytížení v zápase je celá řada:
a/ Sportovní výkonnost a forma hráče.
b/ Složení mužstva z hlediska postů a potřeby pro konkrétní zápas. Ne každý hráč může hrát tam, kde si přeje nebo tam, kde by se mu nejvíc líbilo.
c/ Zranění a nemoci rovněž ovlivňují nasazení hráčů v utkání. Pokud byl někdo delší dobu nemocen a zraněn, většinou při dostatečném počtu hráčů není okamžitě nominován do základní sestavy.
d/ Vytíženost a minutáž hráčů. Zvláště v kategoriích mladšího dorostu a níže respektují trenéři i fakt, aby i výkonnostně horší hráči neseděli stále na lavičce.
e/ Taktické uvažování trenéra – vzhledem k soupeři a vzhledem k vývoji zápasu
f/ Snaha trenéra ověřit si i jiné herní varianty využití hráčů na jiných postech.
g/ Tréninková docházka a morálka, přístup k plnění povinností.
h/ Chování a prospěch hráčů zvláště ve věkově nižších kategoriích. I to by měl být jeden z faktorů ovlivňujících herní vytížení hráčů.
Žákovské hodnocení podzimu: U12 - Michal Vejmelka
Nejmladší žáci FC Vysočina Jihlava nastupují v soutěži SpSM-U12 JIH a po 14. kole jim náleží 4. příčka se ziskem 32 bodů. Zeptali jsme se proto hlavního trenéra U12 Michala Vejmelky na zhodnocení podzimu jeho svěřenců. Celý článek
- Zvolte nejhezčí podzimní gól FC Vysočina! (19.12.2024)
- Žákovské hodnocení podzimu: U13 - Pavel Tvarůžek (17.12.2024)
- Žákovské hodnocení podzimu: U14 - Tomáš Kaplan (15.12.2024)
- Program zimní přípravy fotbalistů FC Vysočina (13.12.2024)
Vytisknout