15.04.2009, MF DNES - Vysočina - Jan Salichov

Gabriel: Splnil jsem cíl

Gabriel: Splnil jsem cílKdyž loni v zimě odstartoval svou fotbalovou misi v Jihlavě, nečekalo ho rozhodně nic lehkého. Brazilský krajní obránce či záložník Gabriel přišel do odlišného prostředí – na jiný kontinent, kde navíc jeho noví spoluhráči hovořili zcela rozdílnou řečí. „Věděl jsem, že pokud chci uspět, musím se přizpůsobit,“ přiznává jednadvacetiletý fotbalista. „Chtěl jsem co nejrychleji zapadnout do místního kolektivu. A myslím, že se mi to povedlo.“

 
 Na Vysočině působíte už více než rok. Jak jste zatím s tímto angažmá spokojen?

Moc. Jsem šťastný, protože jsem si dokázal splnit takový svůj cíl. I když pro Brazilce není zrovna jednoduché se zde adaptovat, mně se to podařilo. A teď už je jen na mně, abych to potvrdil. Musím dál tvrdě makat, abych hrál co nejlépe.

Jak vůbec došlo k tomu, že jste se v Evropě objevil?

Byla to určitá možnost. Manažer mi ji nabídnul a já jsem se rozhodl, že to zkusím.

Zatím hrajete pouze druhou českou ligu. Jak tuto soutěž vnímáte?

Jako velmi silnou a náročnou ligu, ve které může každý porazit každého. Navíc tu nejde jen o bojovnost, je to i dost technická soutěž, ve které je dost kvalitních hráčů.

Vy zatím působíte v Jihlavě. Jak se vám zde líbí?

Jsem tu spokojen. Mám tu dost kamarádů, v mužstvu se cítím dobře. A poznávají mě i fanoušci, takže mi zde nic nechybí.

Vysočina se pohybuje na čele druholigové tabulky. Ale asi byste si rád zahrál i nejvyšší soutěž?

To ano. Mám tu smlouvu, chci zde hrát a pracovat. A uvidíme, třeba nám to vyjde.

Byla by první česká liga vaši konečnou stanicí, nebo vás láká hrát i ve kvalitnějších ligách?

To je zatím hodně předčasná otázka. Je potřeba splnit každý cíl postupně. Jít krok po kroku.

Vaše rodina a příbuzní zůstali v Brazílii, vy žijete v Česku. Jak s nimi probíhá komunikace? Kdy jste je viděl naposledy?

Osobně v zimě. Ale jinak jsme v kontaktu takřka denně, pomocí internetu či telefonu.

Brazílie je pro mnohé synonymum pro moře a pláže. Nechybí vám tu?

To víte, že chybí. Ale beru to tak, že fotbal je moje práce. A proto jsem tu.

Ale česká zima vám asi k srdci nepřirostla?

To ne. Byla velmi tvrdá. Podobně jako náš trenér (smích).

Musí odevzdávat víc než dosud

Jak ho vidí Karol Marko

Gabriel má velikou kvalitu, je to zajímavý hráč, který do mužstva přinesl některé nové věci. Ale musím říct, že nyní je trošičku v útlumu. Dnes už musí odevzdávat více, než dosud. Protože se už nedívám na to, že se adaptuje. On už adaptovaný je. A proto musí být plnohodnotný hráč.


De Olivera? Nebyl šťastný, tak nemohl hrát

 Jihlava - Čtyři starty za jihlavský A-tým ve druhé lize, dalších pět za rezervu FC Vysočina v MSFL. Taková je bilance brazilského záložníka De Oliveiry: dosavadní a zřejmě také konečná. „Oliveria pojede domů,“ rozhodl jihlavský kouč Karol Marko. „Nesplnil to, co jsme od něj očekávali.“

Problém přitom rozhodně nebyl v nedostatečné fotbalové kvalitě. „Je to dobrý hráč. Ale když nefunguje hlava, tak to prostě nejde,“ míní slovenský trenér.

Podle něj se šestadvacetiletému bývalému hráči celku Santa Crusence Sao Paulo nepodařilo zapadnout do kolektivu. „Nedokázal se v Česku adaptovat,“ tvrdí Marko, který má z předchozích zahraničních angažmá s fotbalisty z Jižní Ameriky bohaté zkušenosti.

„U každého hráče musí být člověk velmi ostražitý. A u Brazilců zvlášť,“ vysvětluje jihlavský trenér. „Oni se prostě umí uspokojit. Mají takovou zázračnou formulku, kterou se snaží omluvit méně kvalitní výkony: že aby mohli hrát, musí být šťastní,“ usmívá se Marko.

 
Aktuálně

Hlasujte pro Hráče měsíce července 2020

Na webu FC Vysočina se opět můžete zapojit do tradiční ankety „Hráč měsíce“, jež bude dílem k nalezení „Hráče FCV za rok 2020“! Nyní zvolte toho nejlepšího fotbalistu z jihlavského kádru za měsíc červenec. Hlasovat můžete prostřednictvím infoboxu v pravém sloupci titulní strany klubového webu. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu