Urban: „Chci se klubu odvděčit za fotbalovou výchovu“
Kouč Luboš Urban je jihlavským rodákem, odchovancem místního Spartaku, dlouholetým prvoligovým hráčem a též úspěšným trenérem. Přesto jeho fotbalový životopis není veřejnosti na Vysočině příliš znám. Dovolte nám tedy, abychom vám nového jihlavského lodivoda blíže představili. Kdo ho přivedl k fotbalu?
V roce 1978 jste přestoupil do Jablonce...
Xaverov, který vždy bojoval o holé druholigové přežití, jsem vyměnil za velmi ambiciózní Jablonec, který se chtěl vrátit do I. ligy. Motivací byla i skutečnost, že jsem zde pro svoji čerstvou rodinku dostal byt. V Jablonci byly velmi dobré profesionální podmínky. Přesto jsme na postup nikdy nedosáhli. Ligu jsem si tak zahrál až v roce 1983.
To už však bylo v Dukle Praha...
V roce 1982 jsem dokončil VŠ a vzápětí přilétlo vojenské lano. Do Dukly jsem narukoval 3. ledna 1983 a nakonec jsem zde strávil pět výborných let. Najednou jsem byl v týmu plném reprezentantů a zkušených hráčů. Měl jsem však kliku. Kouč Ladislav Novák mi hned od začátku dával šanci a navíc se mi po tři roky vyhýbala zranění, tudíž jsem díky své univerzálnosti pravidelně nacházel místo v záložní formaci. Někdy tak v základu hrálo 10 reprezentantů a mladík Urban z Jablonce.
Na titul jste nedosáhl, ale úspěchy se dostavily...
V evropských pohárech jsem byl u dvou remíz s Manchesterem United (PVP 1983/94) a v Poháru UEFA jsme se v ročníku 1986/97 podílel na vyřazení Bayeru Leverkusen a v dalším kole jsme s těsným skóre 0:1 vypadli proti Interu Milán. To byly skutečně nezapomenutelné zápasy v jedinečné kulise. Navíc jsme se v letech 1983 a 1985 se radovali z triumfu v Českém i Československém poháru.
V lednu 1988 jste přestoupil do druholigové Plzně...
Do Dukly se tlačili další talentovaní mladíci a mne postihlo zranění menisku, tudíž jsem vypadl ze sestavy. Zlanařila mne Plzeň, která byla po podzim 1987 na 1. příčce II. ligy. Vyšlo nám i jaro a já tak mohl slavit návrat do I. ligy. V té jsem ještě odehrál pár zápasů na podzim 1988. Prvoligový účet jsem dopsal s bilancí 96 zápasů a 18 branek. Na jaře 1989 jsem už nastupoval v druholigovém Xaverově.
Jak jste se dostal do Francie?
Družebním klubem Xaverova byl francouzský klub Ivry sur Seine z předměstí Paříže. V létě 1990 jsme tam odehráli přáteláky a naskytla se příležitost získat zde angažmá. Skutečně se tak stalo a já zde podepsal roční smlouvu. V Paříži bylo krásně a bral jsem to jako odměnu pro celou rodinu. Klubu se však dařilo a z roku se nakonec staly roky čtyři, během kterých jsme postoupili ze 7. ligy do 4. nejvyšší soutěže.
V osmatřiceti letech jste se vrátil do vlasti...
Čas nešlo zastavit a tak mé kroky vedly zpět. Hráčskou kariéru jsem ukončil v ČFL ve Spolaně Neratovice, kde jsem po půl roce přešel na post manažera a po pár měsících jsem se stal trenérem. K trenérství jsem cílevědomě směřoval a studium profi licence jsem ve společnosti Rady, Haška či Vrby zakončil v sezóně 1999/00. To už jsem trénoval druholigový celek, konkrétně Xaverov, který na jaře 1999 převedl tým Chrudimi do Horních Počernic.
Dvakrát jste v Xaverově udržel II. ligu a došlo k dalšímu návratu do předchozího působiště...
V létě 2000 jsem přijal nabídku prvoligové Viktorie Plzeň. Šlo o velkou zkušenost, která však skončila neúspěšně. Tým neměl potřebnou kvalitu a já byl v závěru podzimu odvolán. V záchranářských pracích neuspěl ani můj nástupce Koubek.
Bez práce jste však dlouho nezůstal...
Angažoval mne druholigový Most, kde jsem strávil jaro 2001 a poté i většinu dalšího ročníku 2001/02. Odvolán jsem byl ve 25. kole. Mančaft tehdy potřeboval obměnu kádru, což později vyústilo i v postup do ligy.
Poté přišlo několik sezón ve třetí lize v ČFL...
Po Mostu jsem si dal sedmiměsíční pauzu. Kývl jsem až na nabídku Sparty Krč, která se nacházela 1 km od mého bydliště. Chtěl jsem zůstat v Praze a nižší soutěž mi v danou chvíli nevadila. Krč se povedlo zachránit a já zamířil do Břevnova, který se pohyboval na špici ČFL. Strávil jsem zde dva ročníky a možná na sebe upozornil majitele Střížkova, který též hrál tuto soutěž.
Když jste jejich nabídku v létě 2005 přijal, tak jste asi netušil, že s klubem skončíte v I. lize...
Tak to rozhodně ne, ovšem ambiciózní majitelé se netajili plány na postup do II. ligy. V ročníku 2005/06, kdy jsme v ČFL obsadili 3. příčku, zde byla kostra Pavlík, Obermajer, Zoubek a Macháček, na kterou se postupně nabalovali další kvalitní hráči a to včetně zahraničních. V další sezóně jsme soutěž už pod hlavičkou Bohemians Praha s přehledem vyhráli a vynikající formu jsme přenesli i do II. ligy. Tou jsme v ročníku 2007/08 překvapivě prošli do Gambrinus ligy. Loňský premiérový ročník tohoto klubu v nejvyšší soutěži skončil po dobrých výkonech malým zázrakem v podobě 13. pozice a zisku 34 bodů.
Jak to bylo s vaším koncem v Bohemians?
Po čtyřech ročnících už byl můj vztah s majiteli napjatý a cítil jsem, že potřebuji změnu. První popud k odchodu přišel ode mne, ovšem po návratu z dovolené jsem majitelům řekl že jsem za určitých podmínek ochoten pokračovat. Ti na to nereflektovali a já byl po skončení smlouvy volný. A mohlo dojít k dalšímu mému návratu – do rodné Jihlavy!
V jakém stavu jste Vysočinu našel?
Klub samozřejmě od dob Spartaku prošel obrovskou proměnou. S porovnání s Bohemkou disponuje výborným zázemím, skvělou mládeží, krásným stadiónem a kvalitní juniorkou ve III. lize. Navíc má stabilní a reálné prvoligové ambice. Rád bych se v Jihlavě o druhý postup do I. ligy pokusil a klubu se tak odvděčil za fotbalovou výchovu.
Těchto ambicí se nemusí bát ani stávající kádr. Přes citelné odchody Faldyny či Štohanzla zde důležitá kostra týmu zůstala a byla vhodně doplněna o Korčiána, Krutého či Cahu. Přesto ještě potřebujeme určité doplnění, abychom zvedli konkurenci a hráči cítili boj o místo. Chci zde mít 18 kvalitních fotbalistů do pole a tři gólmany. Chci však upozornit na to, že letní příprava je velice krátká a že si tým ještě musí „sednout“. Z tohoto pohledu si hodně slibuji od zimní pauzy.
Žákovské hodnocení podzimu: U12 - Michal Vejmelka
Nejmladší žáci FC Vysočina Jihlava nastupují v soutěži SpSM-U12 JIH a po 14. kole jim náleží 4. příčka se ziskem 32 bodů. Zeptali jsme se proto hlavního trenéra U12 Michala Vejmelky na zhodnocení podzimu jeho svěřenců. Celý článek
- Zvolte nejhezčí podzimní gól FC Vysočina! (19.12.2024)
- Žákovské hodnocení podzimu: U13 - Pavel Tvarůžek (17.12.2024)
- Žákovské hodnocení podzimu: U14 - Tomáš Kaplan (15.12.2024)
- Program zimní přípravy fotbalistů FC Vysočina (13.12.2024)
Vytisknout