21.09.2009, Miroslav Fuks

Tvarůžek: „Je třeba pokračovat ve zkvalitnění podmínek pro mládež“

Tvarůžek: „Je třeba pokračovat ve zkvalitnění podmínek pro mládež“Dorostenecké týmy FC Vysočina mají za sebou nad očekávání skvělý start do soutěží. Naopak čtyřem žákovským týmům se v jejich soutěžích zatím příliš nedaří. Vedoucího sportovních tříd FC Vysočina Pavla Tvarůžka jsme se zeptali nejen na to, čím si tento fakt vysvětluje?

 
Neřekl bych, že se žákovským týmům nedaří. Kromě žáků C se všichni pohybují ve středu tabulky, což asi odpovídá výkonnosti jednotlivých týmů. Ale také u žáků C začíná být vidět pokrok, což naznačil třeba poslední zápas se Sigmou Olomouc, ve kterém kluci nedotáhli do konce nadějné vedení 2:0 a utkání skončilo remízou.

Hraje zatím některý z týmů pod své možnosti?

V některých utkáních určitě zahráli pod své možnosti hráči starších žáků A i B. S kluky jsme si to vyříkali a věřím, že se podobné výkony již nebudou opakovat. Je však potřeba vidět také objektivní příčiny v podobě příliš velkého počtu zranění a zdravotních problémů.

Jakou roli hraje skutečnost, že žákovské týmy v drtivé většině tvoří chlapci z okresu Jihlava, zatímco dorostenecké celky jsou již doplňovány fotbalisty z celého kraje?

Jde o logický fakt. Čím vyšší a náročnější soutěž, tím se zvyšují i nároky na hráčskou kvalitu. Nejvyšší mládežnické soutěže nejsme schopni hrát pouze s hráči z Jihlavy. Po Vysočině běhá spoustu talentovaných chlapců, ale pouze kvalitní příprava, silná konkurence v týmu a náročnost nejvyšších soutěží z nich může vytvořit hráče, který je schopen hrát v dospělosti I. nebo II. ligu. Stejné je to ale i u ostatních ligových týmů od Sokolova až po Karvinou. Zrovna minulý týden jsem v Praze mluvil s trenéry, kteří absolvovali stáž u mládežnických týmů Interu Milán. V kádru starších žáků U-15 zde jsou pouze tři hráči z Milána, ostatní přišli z jiných částí Itálie nebo dokonce jiných zemí.

Jak jsou na tom žákovské týmy početně?

Jelikož k utkání žákovských kategorií může nastoupit maximální počet 16 hráčů a naší snahou je, aby všichni hráli, pohybuje se kádr pro soutěžní utkání mezi 16 a 18 hráči. Ostatní odchází na hostování do jiných klubů.

Jsou mezi těmito chlapci výrazní talenti? Na jakého hráče byste upozornil?

V každém ročníku máme několik výrazných hráčů, ale nechci na tomto místě vytvářet seznam jmen pro manažery a skauty z jiných klubů. Ve 12 nebo 15 letech je však ještě dlouhá cesta na vrchol a záleží na jednotlivých hráčích, jak na sobě budou nadále pracovat a rozvíjet svůj talent. Že to ale jde, je v současnosti příklad Matěje Vydry nebo Standy Tecla.

S jakými problémy se žákovské týmy FC Vysočina potýkají? Ať už se to týká tréninkových ploch, vybavení či kvality trenérů?

Při studiu trenérské licence se setkávám s mnoha trenéry ligových mládežnických týmů a musím říct, že naše tréninkové podmínky jsou v současnosti s ostatními přinejmenším srovnatelné. Konkurence však nespí a pokud nebudeme pokračovat v jejich dalším zkvalitňování od počtu tréninkových ploch, vzdělávání trenérů až třeba po skauting, nemůžeme dlouhodobě udržet mládež na nejvyšší úrovni.


 
Aktuálně

Tři body zůstávají na Vysočině!

Jihlava vstoupila do nové sezony vítězstvím 2:1. O první branku se postaral Jakub Selnar. Ve druhém poločase zvýšil vedení domácí Vysočiny Luis Arroyo. Hosté korigovali výsledek po standardní situaci v 90. minutě a snížili na 2:1. Vysočina si pohlídala závěr utíkání a připsala si první 3 body do tabulky. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2021 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu