18.12.2009, Miroslav Fuks

Desetiletí FC VYSOČINA JIHLAVA - ročník 2001/02

Desetiletí FC VYSOČINA JIHLAVA - ročník 2001/02Stará mnohokrát posvěcená fotbalová pravda zní „druhý rok bývá pro nováčka nejtěžší“. Stejná myšlenka jistě vířila hlavami fanoušků, sponzorů, trenérů i vedení FC Vysočina. Možná i proto učinil jihlavský management před novým ročníkem maximum pro udržení stávajícího kádru a též pro jeho posílení. Záměr se skutečně podařil, neboť v letní přestávce se na Vysočinu z hostování v Brně vrátil útočník Hošťálek a tým posílilo i velké jméno v podobě zkušeného Kufy.

 

Mnozí Vysočinu pasovali do role černého koně soutěže „Na to nemůžeme myslet a rychle na to musíme zapomenout. Je třeba jít od zápasu k zápasu a profesionálně pracovat. Našim cílem je vyhnout se bojům o záchranu a jednoduše uhrát co nejvíce bodů,“ zdůraznil v létě kouč Machálek.
Na podzim Vysočina skutečně neměla problém s bodovým ziskem. Cestu k 21 bodům vyšperkovalo několik podařených zápasů (domácí výhry nad HFK Olomouc, Neratovicemi či Ratíškovicemi, výhry na Sigmě B a v Xaverově), z nichž v paměti fanoušků asi nejvíce utkvěla strhující domácí remíza 4:4 s Českými Budějovicemi.
Dobrý podzim umocnil i úspěch na poli jihlavského zastupitelstva, které 25. září 2001 schválilo investici do realizace spojovacího objektu na stadiónu v Jiráskově ulici. Stavba byla zahájena v říjnu a předána v dubnu 2002. V čtyřposchoďové budově vzniklo veškeré nutné zázemí vyžadující ČMFS pro zápasy II. ligy - ošetřovna, šatny pro rozhodčí, místnosti pro antidopingovou kontrolu, klubové kanceláře, press centrum, VIP zázemí, zastřešená tribuně pro média a hosty a v neposlední řadě prostory pro policejní monitoring, tisk a rozhlas. Navíc během jara 2002 klub na své náklady opravil fasádu staré budovy s šatnami vč. výměny oken, parapetů a klempířských prvků. Dále za budovami došlo k velké opravě obslužné komunikace a parkovacích míst včetně odvodnění.


Zimní příprava proběhla v klidu a bez větších změn v kádru. Na přestup přišel ze Synotu obránce Boušek a formou hostování tým doplnil útočník Černoch. Těsně před výkopem jara navíc z Českých Budějovic dorazil talentovaný útočník Lafata. V kolonce zimní odchody figurovala hned tři výrazná jména – Ryška zamířil za prvoligovou výzvou do Hradce Králové, zkušený Kufa na podzim nepřesvědčil a tak si hledal nové angažmá a do pražské Slavie přestoupil Sláma. Stal se tak vůbec prvním hráčem krátké historie FCV, který přestoupil do velkého českého klubu. Jeho rozlet je bohužel spojen i s malou sportovní tragédií. Pouhý týden po zpečetění přestupu do Prahy utrpěl v přípravném utkání přetržení křížového vazu, což jeho slibně se rozvíjející kariéru výrazně zabrzdilo.
Vraťme se na start druholigového jara. Došlo k němu v Prostějově a hostujícímu celku vůbec nevyšel. Porážka 4:1 vedení klubu vedla k dalšímu posílení kádru, když na hostování přišel stoper Zbožínek. Očekávané zlepšení se skutečně dostavilo. V dalších osmi zápasech Jihlava vydolovala 17 bodů, během nichž trenér Machálek začal uplatňovat systém se čtyřmi obránci v řadě, kteří postupně nahradili zažitý systém s liberem a dvěma stopery. Zároveň došlo k další hráčské rošádě na jihlavské soupisce. Po pouhých pěti zápasech si Budějovice z hostování stáhly Lafatu a stejně dopadl i blšanský Zbožínek. Při sérii zranění tak management Vysočiny vyjednal další posílení defenzívy – též z Blšan na počátku dubna přišel Jirásek. V témže měsíci do Jihlavy přestoupil rychlý pravý záložník či obránce Pavel Bartoš, který zde nakonec strávil 6 let.
Posledních šest kol se Vysočině příliš nepodařilo. Předem zachráněný tým v nich získal pouhé čtyři body. Podobně jako na podzim, tak i na jaře „do historie“ vstoupil zápas s Českými Budějovicemi. Vysočina zde ještě v 87. minutě vedla 0:1, ale poté Bartoš třikrát inkasoval. Přesto po skončení historicky druhého ročníku ve II. lize zavládla na stadiónu v Jiráskově ulici v Jihlavě spokojenost. Vysočina se bez problémů zachránila a se ziskem 42 bodů obsadila příjemné 7. místo.
„Jsem rád, že se nám podařilo dobudovat zázemí stadiónu a že se podařilo udržet trend z loňského úspěšného ročníku. Především jsme rádi, že jsme se obloukem vyhnuli problémům se záchranou a dokonce jsme v určitých fázích soutěže atakovali 3. či 4. příčku tabulky. V rozhodujících fázích nás však opustilo štěstí v koncovkách zápasů, přestali jsme vyhrávat doma, což nás velmi mrzí kvůli našim divákům, a přišla zranění, která se na našem poměrně úzkém kádru musela projevit. V příštím ročníku chceme stavět na stávající pevné kostře hráčů, kterou bychom rádi v létě doplnili o dva zkušené hráče. Myslím si, že toto mužstvo bude opět schopno hrát kolem 5. příčky tabulky,“ řekl po skončení ročníku ředitel Zdeněk Tulis.

Z pohárového duelu proti Teplicím

Ročník v kostce

Majetková struktura a vedení klubu:

-

Stadión a tréninkové plochy:

- v dubnu 2002 byla na stadiónu v Jiráskově ulici otevřena čtyřposchoďová budova, v níž vzniklo veškeré nutné zázemí vyžadující ČMFS pro zápasy II. ligy

- klub na své náklady opravil fasádu staré budovy s šatnami vč. výměny oken, parapetů a klempířských prvků. Dále za budovami došlo k velké opravě obslužné komunikace a parkovacích míst včetně odvodnění.

Trenéři „A“ týmu:

Miloslav Machálek, asistent Josef Kolečko

Ligové výsledky a statistiky:

ZDE
- druhý rok bývá v nové soutěži nejtěžší, ale z pohledu FC Vysočina to neplatilo! Tým na podzim vybojoval 21 bodů a stejnou porci zvládl i na jaře. Výsledkem byla příjemná 7. příčka tabulky

- dlouho v paměti zůstal strhující domácí duel proti Českým Budějovicím (4:4)- Pohár ČMFS: vypadnutí ve 3. kole doma proti Teplicím

Nejčastější sestava:

J.Bartoš – Hekerle – Bratršovský, Kadlec - Veselý, Slavík, Večeřa, Šebek, Vaculík – Kaplan, Hošťálek

Průměrná domácí návštěvnost:

1550 diváků

Soupiska „A“ týmu

ZDE

Změny v kádru „A“ týmu:

Podzim:

Příchody: Kufa (přestup Blšany), Sochor (hostování Blšany), Večeřa (přestup SA Brno), J. Bartoš (přestup Hrušky), Hošťálek (návrat z hostování v SA Brno), Ryška (prodlouženo hostování z Olomouce), Zimčík, Frolda a Pokorný (návrat z hostování v BOPO Třebíč), Tržil (návrat z hostování v Humpolci), Vácha z dorostu

Odchody: Šustr, Macík (ukončeno hostování z SA Brno), Frolda (hostování Slávia Třebíč), Padrnos (hostování Luka nad Jihlavou), Pokorný a Pospíchal přeřazeni do "B" mužstva

Jaro:

Příchody: P. Bartoš (přestup Poštorná), Boušek (přestup Synot), Černoch (hostování Sokol Vrážná), Jirásek a Zbožínek (hostování Blšany), Lafata (hostování České Budějovice), Maňhal (z "B" mužstva)

Odchody: Lafata (konec host. z Č. Budějovic), Zbožínek (konec host. z Blšan), Sláma (přestup Slávie Praha), Ryška (konec host. z Olomouce - hostuje v Hradci Králové), Kufa (hledá si angažmá), Koníř (hostování Slavia Třebíč)

„B“ tým dospělých

postup do divize (z 2. místa za Vyškovem)

Mládežnické týmy

starší dorost: 3. místo ve skupině MSDL – do I. ligy postoupil z 2. místa Prostějov

Horní řada zleva: Jiří Malínek, Ladislav Šebek, Ivo Koníř, Vladimír Vácha, Lukáš Vaculík, Michal Veselý, Petr Tržil. Prostřední řada zleva: Karel Večeřa, Lubomír Slavík, Aleš Hošťálek, Michal Kadlec, Ondřej Šourek, Daniel Bratršovský, Tomáš Kaplan, masér Ladislav Kopečný´. Dolní řada zleva: Jiří Bartoš, Miloslav Kufa, Vladimír Hekerle, trenér Miloslav Machálek, ředitel klubu ing. Zdeněk Tulis, asistent trenéra Josef Kolečko, Aleš Ryška, Radek Sláma, Martin Bílek.

 
Aktuálně

Pohled do kroniky jihlavského fotbalu se Zdeňkem Übehubrem

Dne 8. dubna to bylo 110 let, kdy byl oficiálně založen fotbal v Jihlavě, konkrétně klub SK Jihlava. Po celý rok vám budeme toto významné výročí připomínat ve formě rozhovorů, článků, anket, exhibičních utkání či příspěvků na sociálních sítích. Na úvod přijměte pozvání k nahlédnutí do pomyslné kroniky jihlavského fotbalu, přičemž roli průvodce... Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu