12.02.2010, Miroslav Fuks

Desetiletí FC VYSOČINA JIHLAVA - ročník 2007/08

Desetiletí FC VYSOČINA JIHLAVA - ročník 2007/08K jmenování nového kouče Luboše Zákostelského došlo v dostatečném časovém předstihu a ten tak měl dostatek času seznámit se s kádrem FC Vysočina. Po nepovedeném postupovém boji se mu však začal dost rozpadat. Zejména odešla zkušenost –Vít, Baláž, Svoboda a dlouhá léta klíčový střední záložník Vladyka. Ke ztrátám bylo možné připočíst i zraněné Malínka a Rzeszota. Navíc byl 2. července zpečetěn další osud stopera Ondřeje Šourka, kterého si vyhlédla pražská Slavia.

 

„Po dlouhých létech v Jihlavě jsem se rozhodl tuto výzvu přijmout a učinit tak další krok ve své fotbalové kariéře. Myslím si, že ve čtyřiadvaceti na to mám ideální věk. V rozhodování jistě svoji roli sehrála i vidina evropských pohárů, tradičně vysoké ambice Slavie a samozřejmě i krásný stadión, který nyní v Edenu roste,“ řekl bezprostředně po přestupu Šourek.
Náhrada za tyto fotbalisty přicházela pozvolna. Řada fotbalistů včetně dua Brazilců Alemio - Marcelo neuspěla v rámci testů a tak největší posily přišly formou hostování z Brna (Simr a Mezlík) a z Olomouce (Vepřek a Šedivý). Kádr se mohl čerstvě pyšnit i hráčem ověnčeným stříbrem z Mistrovství světa. To získal 22. července levý obránce nebo záložník Tomáš Cihlář na šampionátu dvacetiletých v Kanadě.
Kouč Zákostelský byl před startem nového ročníku optimistou: „Troufám si tvrdit, že se současným kádrem budeme pro ostatní soupeře velice těžkým a nepříjemným protivníkem. Našim cílem musí být pohybovat se v tabulce co nejvýše. Budeme náležet do okruhu favoritů.“ Podobně to viděl i ředitel klubu Tulis: „Jsem přesvědčen, že hráči do každého utkání půjdou nadoraz, maximálně poctivě a s velkou bojovností a snahou. Takto chceme nahradit ztrátu po odchodu Svobody, Vladyky či Baláže. Rozhodně nehodláme opakovat studené profesorské výkony z jarní sezóny. Myslím si, že mužstvo je poctivé, atmosféra v kabině je bojovná a statečná. Kluci se chtějí ukázat. Ale samozřejmě i mládí má své stinné stránky. Může plodit chyby, hráči se mohou dostat do určité psychické lability, která by jejich výkony nějakým způsobem ovlivnila. Proto je důležité, že zkušené jádro mužstva zůstalo.“
Podzimní vstup se celkem vydařil. Po dobrém domácím výkonu a remíze s HFK Olomouc přišly tři body z Třince. Poté však následovaly 3 zápasy se ziskem pouhého bodu. „Je to pro nás obrovské zklamání. Odvolání trenéra však rozhodně není na místě. Hráči potřebují spíš povzbudit, aby se dostali do pohody. Jsem přesvědčený, že fotbal hrát nezapomněli,“ prohlásil šéf FC Vysočina Tulis, který na nedobré výsledky reagoval hostováním stopera Suchého a záložníka Bayera.
V 6. kole přišla jasná výhra nad Ústím a s ním i určité uklidnění situace. Klid však byl rázem pryč 16. září, kdy Vysočina utrpěla debakl v Příbrami 5:1! „Aktuální výkony mužstva, přístup hráčů a postavení v tabulce jednoznačně neodpovídá složení kádru a našim představám. Navíc se opakuje nedobrý herní projev, kterému schází nasazení, jednotná herní tvář a prezentujeme se velmi špatnou a nedůslednou defenzivní činností. Všechny tyto aspekty vedly k rozhodnutí představenstva dosadit na post hlavního kouče nového trenéra Karola Marka. Dostali jsme na něj velmi dobrá doporučení,“ informoval média den po debaklu ředitel klubu.
Marko měl o problémech Vysočiny jasno: „Především jsou zde špatné výsledky. Když vyhráváte, tak můžete hrát antifotbal a všem je to jedno. Dnešní fotbal je především o taktice. Svoje povinnosti si mužstvo musí plnit i směrem dozadu. Nazval bych to kontrolovanou ofenzivou. Důraz kladu na taktiku a stoprocentní kondici“
Nový kouč měl na úvod těžkého soupeře v podobě Slovácka na domácí půdě. Zápas skončil smolnou prohrou 0:1 a zároveň šlo o poslední představení Theodora Gebre Selassieho v jihlavském dresu. Čerstvý reprezentant U-21 těsně před skončením zářijového přestupního termínu přestoupil do Slavie Praha. „Přestupová částka je vyšší než ta, za kterou jsme před rokem prodávali do Sparty Kopice. Část financí poslouží rozpočtu klubu a zbytek investujeme do stabilizace a posílení našeho kádru. Theodorovu roli by měl minimálně do konce podzimu plnit čerstvě angažovaný Martin Sviták, který může krom defenzivního záložníka nastoupit i na postu stopera,“ uvedl Tulis.
Ve zbytku sezóny se Vysočina dočkala kýženého zlepšení defenzívy, čemuž přispěl i záskok trenéra brankářů Libora Macháčka. Přesto podzim skončil se ziskem pouhých 17ti bodů, což doposud představuje nejhorší sezónní bilanci v historii klubu. „Naše výkony měly vzestupnou tendenci. Prvním úkolem bylo zlepšení defenzivy, která měla nejvíc obdržených gólů v celé soutěži. V návaznosti s touto prioritou přišel problém v podobě nízké střelecké produktivity. Scházela především větší konkurence, která hráče víc žene k abnormálnímu nasazení jak v trénincích, tak v zápasech. Mám celou zimní přestávku na to, abych se s mužstvem ještě více sžil. Osm týdnů jsme hráli pod tlakem, o dobrý výsledek. Teď můžeme mnohé vypilovat,“ sdělil po podzimu Marko.


Podzimní neúspěch se odrazil i do nevídaných zimních kádrových změn. Klub neměl zájem nebo s druhou stranou nenašel shodu v prodloužení hostování Bayera, Šedivého, Svitáka, Mezlíka, Simra, Suchého a Drgy. Další uplatnění v jihlavském dresu nenašli ani Pacholík, Wasserbauer, Vojtíšek, Bartoš a gólman Rzeszoto, jehož finanční požadavky nebyly slučitelné s ekonomickými možnostmi Jihlavy. Navíc brankář Macháček ukončil kariéru a zamířil do role trenéra brankářů v Teplicích.
Stejně rozsáhlé však byly i příchody. Mimo jiné se po šesti letech do Jihlavy vrátil Sláma, z „B“ mužstva byli přeřazeni Hušbauer a Štěpanovský, z Pardubic přišel gólman Šimon, z Vyšehradu přestoupil stoper Tlustý, z Olomouce dorazil defenzivní halv Gába, z Brna duo Schneider - Dupal a konečně se povedlo i angažování prvního Brazilce v dresu FCV, kterým se stal pravý obránce či záložník Gabriel. Jeho aklimatizaci usnadnila Markova výborná znalost portugalštiny.
Zimní příprava byla velice kvalitní a přinesla poprvé v historii soustředění v Itálii, kde se Vysočina střetla i proti druholigovému Brescia Calcio. „Už jsme se nemohli dočkat jara. Po nevydařeném roce 2007 na nás visí nelehké břemeno, který bychom rádi brzy setřásli. Musíme předvádět lepší výkony, lepší herní projev a především takto vrátit do ochozů našeho stadiónu diváky,“ řekl před začátkem jara ředitel Tulis, kterého doplnil trenér Marko: „Troufám si říci, že kádr prošel zdravou očistou. Přišli perspektivnější hráči, kteří sebou zároveň přinesli i nespornou kvalitu, větší motivaci a ochotu porvat se na hřišti s nepříznivým stavem. Jsme silnější, než na podzim.“
Jaro skutečně přineslo výrazné zlepšení a položilo z pohledu složení sestavy a taktiky základ výbornému roku 2008. Na úvod sice přišla porážka v Holici, ovšem poté Vysočina nastartovala sérii osmi zápasů bez porážky. Celkový jarní zisk činil 26 bodů, což znamenalo konečnou 7. pozici. Střelecky se dařilo Faldynovi, který se s třinácti brankami stal nejlepším střelcem II. ligy. Na připomínku stojí krom výher nad Hradcem a Příbramí dva zápasy. Ten první přišel v 28. kole proti Bohemians Praha a pro fotbalovou Jihlavu představoval historicky první přímý televizní přenos. Vysočina v něm rozhodně nezklamala, protože lídra tabulky porazila 3:1. Ještě více se však zaskvěla v posledním kole, kdy v pozici týmu hrajícímu bez tabulkové motivace, na domácí půdě zdolala 3:2 Opavu, která nutně potřebovala zvítězit, aby postoupila do Gambrinus ligy. Tíhu porážky bohužel v závěru neunesli opavští příznivci, kteří řádili jako smyslů zbavení, prorazili svůj sektor a svojí frustrací poté ohrožovali kolem stojící diváky.
„Kvůli našim fanouškům mě mrzí porážka v Krči. Jinak jsme mohli být vůbec nejlepším týmem jara. S výkony na jaře a nasazením jsem spokojený. Bylo by dobré, kdybychom na to navázali v příští sezoně. Snad se dočkáme i zlepšení venku, kde jsme na jaře ani jednou nevyhráli,“ věřil po skončení ročníku ředitel klubu.

Ročník v kostce

Majetková struktura a vedení klubu:

- od 1.6.2007 do klubu nastoupil sportovní manažer Zdeněk Šmýd

Stadión a tréninkové plochy:

-

Trenéři „A“ týmu:

do 17.9.2007: Luboš Zákostelský, asistent Josef Vrzáček

od 17.9.2007: Karol Marko, asistent Josef Vrzáček

Ligové výsledky a statistiky:

ZDE

- podzim byl nejhorší sezónou v druholigové historii klubu, na jaře však přišel vzestup a s ním konečná 7. příčka za 43 bodů

- Pohár ČMFS: vyřazení ve 3. kole doma proti Brnu

Nejčastější sestava:

Šimon – Sláma, Gába, Kadlec, Vepřek - Veselý, Lovětínský, Schneider, Cihlář – Faldyna, Rabušic

Průměrná domácí návštěvnost:

1.250 diváků

Soupiska „A“ týmu

ZDE

Změny v kádru „A“ týmu:

Podzim:

Příchody: Wasserbauer a Vácha (přeřazeni z "B" mužstva), Simr a Mezlík (hostování 1. FC Brno), Sviták (hostování FK Mladá Boleslav), Vepřek a Šedivý (hostování SK Sigma Olomouc), Bayer (hostování SK Slavia Praha), Suchý (hostování FK Siad Most)

Odchody: Vít (konec hostování FK Ml.Boleslav), Gorol (konec hostování Týniště n.O.), Baláž (konec hostování 1. FC Brno), Ditrich (konec hostování Tescoma Zlín), Svoboda (přestup SK Hradec Králové), Šourek a Gebre Selassie (přestup SK Slavia Praha), Vladyka (přestup AFK Chrudim), Pacholík (hostování FC Dosta Bystrc), Wasserbauer (hostování FC Velké Meziříčí)

Jaro:

Příchody: Sláma (hostování SK Slavia Praha), Šamánek, Hušbauer a Štěpanovský (přeřazeni z "B" mužstva), Šimon (hostování FK AS Pardubice), Gabriel (přestup Assisense São Paulo/BRA), Tlustý (přestup FK Slavoj Vyšehrad), Gába a Bodeček (hostování SK Sigma Olomouc), Schneider a Dupal (hostování 1.FC Brno), Böhm (hostování FC Baník Ostrava)

Odchody: Simr a Mezlík (konec hostování 1. FC Brno), Sviták (konec hostování FK Mladá Boleslav), Šedivý (konec hostování SK Sigma Olomouc), Bayer (konec hostování SK Slavia Praha), Suchý (konec hostování FK Siad Most), Drga (konec hostování HS Kroměříž), Rzeszoto (konec smlouvy - FC Senec), Bartoš (konec smlouvy - Rakousko), Čermák (přeřazen do "B" mužstva), Macháček (ukončení kariéry)

„B“ tým dospělých

záchrana bez větších problémů – 9. místo za 38 bodů

Mládežnické týmy

- starší dorost: nevydařený ročník – poslední 16. místo znamenalo sestup, ten však vykompenzoval postup dorosteneckého „B“ týmu z 2. nejvyšší soutěže - MSDL

- starší žáci vybojovali 2. místo na halovém mistrovství Česka, zvítězili v české kvalifikaci Nike Premier Cupu a v celosvětovém finále, které se uskutečnilo v polské Lodži, obsadili skvělé 5. místo

- mladší žáci na největším turnaji této kategorie Danone Cupu zvítězili v české kvalifikaci a postoupili na zářijové světové finále

FC Vysočina Jihlava - léto 2007. Horní řada zleva: Večeřa, Cihlář, Vácha, Vepřek, Alemio, Šedivý, Marcelo, Zedníček, Malínek, Bartoš, Čermák. Prostřední řada zleva: sport. manažer Šmýd, masér Šilhán, Gebreselassie, Drga, Rabušic, Wasserbauer, Simr, Mezlík, Šamánek, masér Křížek, lékařMUDr. Čepera. Dolní řada zleva: Tulis, Lovětínský, Veselý, trenér Zákostelský, ředitel Ing. Tulis, asistent Vrzáček, Kadlec, Faldyna, Macháček.

 
Aktuálně

Pohled do kroniky jihlavského fotbalu se Zdeňkem Übehubrem

Dne 8. dubna to bylo 110 let, kdy byl oficiálně založen fotbal v Jihlavě, konkrétně klub SK Jihlava. Po celý rok vám budeme toto významné výročí připomínat ve formě rozhovorů, článků, anket, exhibičních utkání či příspěvků na sociálních sítích. Na úvod přijměte pozvání k nahlédnutí do pomyslné kroniky jihlavského fotbalu, přičemž roli průvodce... Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu