04.06.2010, Miroslav Fuks

Tulis: Sezóna nenaplněných ambicí a nadějí do budoucna

Tulis: Sezóna nenaplněných ambicí a nadějí do budoucnaA je tu konec další fotbalové sezóny. Koho jiného požádat o jeho zhodnocení z pohledu FC Vysočina Jihlava, než ředitele klubu a místopředsedu představenstva Ing. Zdeňka Tulise. Nejdříve se vraťme o pár měsíců zpět. Jak zpětně hodnotíte neúspěšné podzimní účinkování ve II. lize? "Předně je třeba říci, že se FC Vysočina dostal svým působením v I. lize do situace, kdy každé druholigové umístění horší než postupové je zklamáním."

 

To je ještě markantnější od 17. prosince 2008, kdy se nám noví akcionáři klubu snaží vytvořit vynikající podmínky pro naši činnost. Za nemalé vynaložené prostředky očekávají postup do Gambrinus ligy. Podzim lze hodnotit ze dvou úhlů. K týmu přišla nová trenérská dvojice, která měla málo času a prostoru na bližší seznámení s týmem a určení nejefektivnější taktiky. Navíc jsme se na podzim potýkali s nevyrovnanými výkony hráčů včetně tradičních opor. Výsledkem byl obrovský nesoulad mezi útočnou a obranou fází mužstva a nevyrovnaná výkonnost s řadou divokých výsledků. Přesto jaro nemuselo být zcela beznadějné, pokud bychom v  závěru podzimu uhráli o 6 bodů více – stačilo doma porazit Duklu a vyhrát v Mostě.

Reakcí vedení klubu byl razantní řez do týmu...
Představenstvo klubu po podzimu na návrh sportovního manažera Josefa Jinocha rozhodlo o přebudování kádru mužstva, který měl být doplněn o perspektivní a po úspěchu toužící hráče s delšími kontrakty. Byl tak dán prostor pro vybudování silného mužstva, které postoupí z II. ligy a s menšími doplněním bude schopné působit i v nejvyšší soutěži. Za to, že se tato finančně náročná transakce mohla uskutečnit, patří velký dík akcionářům klubu na čele s PSJ, a.s., a jeho představitelům Františku Vaculíkovi a Jiřímu Pechovi.

Neměl jste po výsledkově neúspěšné zimě obavy?
Málokdy se podaří, aby se okamžitě po razantním kroku dostavily očekávané výsledky. Celý realizační tým a hráči si na sebe museli zvyknout a najít optimální složení a herní styl, který bude vyhovovat typologii hráčů a přinese kýžený úspěch. Dlouhá zimní příprava nám toto hledání usnadnila a odrazila se i do uspokojivých výsledků v jarní sezóně. Potvrdilo se, že naše zimní opatření byla správná a nyní můžeme s nadějemi vzhlížet k dalšímu ročníku.

Chtěl byste některé hráče za jejich jarní výkony vyzdvihnout?
Určitě musím pochválit celou obrannou činnost mužstva, v níž došlo oproti podzimu k markantnímu posunu. Bylo to dáno stabilními výkony gólmana Uvarenka a minimálně se měnící obrannou čtveřicí. Navíc došlo ke zlepšení defenzivní činnosti jejich spoluhráčů, zejména v taktických ohledech. S útočným projevem můžeme být spokojeni během celého ročníku. Vždyť jsme s přehledem nastříleli nejvíce branek z celé I. a II. ligy. Ve velmi dobrém světle se představil mladý útočník Mešanović, který v 17ti zápasech vstřelil 13 gólů. Bohužel, právě u něj se ukázal krutý fotbalový osud, který může po operaci kolene znamenat asi půlroční fotbalovou pauzu.

Jakých změn tým dozná v letní přestávce? Na jakých postech chcete posílit?
Už v zimě jsme tým budovali takovým způsobem, aby na základě jarních výkonů došlo k doplnění mužstva zhruba na 3 místech. Budeme se snažit využít potenciálu mladých hráčů z naší líhně, abychom vychovali nového Vydru.

Došlo k prodloužení smluv s trenéry Lubošem Urbanem a Danielem Šmejkalem?
Ano, představenstvo FC Vysočina na svém květnovém zasedání uplatnilo smluvní opci na prodloužení služeb trenérského dua Urban – Šmejkal. Celý realizační tým bude pokračovat v nezměněném složení a ještě ho posílí rehabilitační pracovník a fyzioterapeut. Navíc hodláme angažovat i lékaře pro naše mládežnické hráče.

Překvapil vás nějak vývoj letošního ročníku Gambrinus ligy a II. ligy ČMFS?
Sparta šla za titulem cílevědomě a bez zakolísání zvítězila zaslouženě. Duo sestupujících celků se trochu očekávalo už na začátku sezóny. Mrzí mne však kauzy, které byly s pádem Bohemians Praha spojeny. Ve II. lize postoupilo Ústí zásluhou fenomenálnímu podzimu a Hradec díky dlouhodobému budování kvalitního kádru. Exligový Zlín na jaře velmi zklamal a vlastně kopíroval naše působení v loňském ročníku.

Chtěl byste touto cestou něco vzkázat divákům?
Především jim chci poděkovat za stabilní podporu v tomto fotbalovém ročníku. Na druhou stranu mne mrzí, že jarní kvalitní výkony mužstva nepřinesly výraznější návštěvy na zápasech. I proto pro nadcházející sezónu připravujeme řadu kroků, které by do ochozů našeho stadiónu měly přilákat více diváků. Zvláště chci poděkovat našemu Fanklubu a smeknout před ním. Jde o zdravé jádro 20 – 30 věrných fanoušků, kteří nechybí na žádném venkovním zápase a týmu vyjadřují velkou sounáležitost. Někteří s týmem v tomto ročníku na cestách absolvovali všech více než 7.000 km!

Jak je na tom klubový rozpočet? Je další ročník finančně pokrytý?
V dnešní ekonomické situaci je pro každý sportovní klub velmi složité poskládat rozpočet. Zvláště pro ty, kteří nechtějí být zadluženi a mezi ně náležíme i my. Věřím, že s velkou pomocí akcionářů budeme schopni pro naplnění našich cílů získat partnery, kteří nám pomohou zajistit finance pro návrat do Gambrinus ligy. Zároveň musíme nadále přijímat i zdánlivě nepopulární, ale nutná manažerská rozhodnutí, která odpovídají vedení jakékoliv soukromé společnosti. To nám umožní udržet důvěru a naplnit očekávání v souladu s komplexní strategií klubu.

Klub přesto dokáže zvelebovat městský majetek a investovat do dalších tréninkových ploch...
Ano, FC Vysočina investoval jen v tomto ročníku nezanedbatelné částky do zlepšení materiálně technické základny klubu. Ekonomicky tomu napomohl transfer Matěje Vydry do Baníku Ostrava. V budově kabin na stadiónu v Jiráskově ulici došlo k vybudování komplexního šatnového zázemí pro hostující tým v souladu s požadavky I. ligy a zároveň jsme vytvořili důstojné zázemí pro realizační tým „áčka“. Dále byla před tímto objektem vytvořena rozcvičovací plocha s umělým trávníkem. Navíc jsme nedávno zahájili práce na novém travnatém povrchu s automatickým zavlažováním na tréninkovém hřišti v Antonínově Dole. A pracujeme i na důležité podmínce pro vstup do Gambrinus ligy - do 10. června obdržíme projektovou dokumentaci k vybudování vyhřívaného trávníku včetně kotelny.

Co byste řekl účinkování „B“ týmu v MSFL?
Byla by velká škoda, kdybychom třetí nejvyšší soutěž neudrželi. A to i přesto, že je na spadnutí změna struktury dorosteneckých a juniorských soutěží, která by měla za rok vyústit ve vytvoření samostatné soutěže právě pro juniorky ligových klubů.

 
Aktuálně

Omluva

Teplé pivo, chybí klobásy, nepořádek na stadionu, zvýšené vstupné, fronty, nefunkční ozvučení. To je výčet chyb, které provázely první domácí utkání FC Vysočiny. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2022 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu