28.09.2010, Miroslav Fuks

Tvarůžek: Sportovní třídy jsou v dobré formě

Tvarůžek: Sportovní třídy jsou v dobré forměZatímco fotbalová akademie představuje z pohledu FC Vysočina absolutní novinku, tak sportovní fotbalové třídy jsou pod hlavičkou ZŠ Evžena Rošického v Jihlavě už deset úspěšnou a fungující realitou. Vždyť touto školou prošli např. Matěj Vydra, Michael Rabušic či Stanislav Tecl. Trenéra starších žáků Pavla Tvarůžka, který je šéfem sportovních tříd FC Vysočina, jsme se zeptali, v jako kondici se nyní „sportovky“ nacházejí?

 

Myslím si, že jsou nyní v dobré formě. Systém jejich fungování už je dlouho zaběhlý, třídy jsou nedílnou součástí školy a vzájemně se obohacují. Stabilně naplňujeme jednu fotbalovou třídu v každém ročníku od 6. do 9. třídy. V letošním roce jsme poprvé otevřeli i 5. třídu a v budoucnu bychom rádi celý proces sportovních tříd začínali již od 3. třídy. Tedy od nejmladší třídy, kterou ZŠ Evžena Rošického disponuje. První a druhá třída totiž funguje na ZŠ Jarní, kde zajišťujeme odpolední fotbalové kroužky.

Daří se vám třídy naplnit výhradně z hráčů FC Vysočina?
Nebráníme se vstupu chlapců, kteří nastupují v jiných klubech. V poslední době však drtivou většinu žáků tvoří fotbalisté FC Vysočina a to samozřejmě i ti, kteří do Jihlavy denně dojíždí z širšího regionu. Učí se tak samostatnosti a zodpovědnosti vůči sobě. V letošním roce jsme dokonce poprvé museli učinit talentový nábor do této třídy. Musíme klást důraz nejen na kvantitu, ale i na kvalitu.

Jsou v třídách i holky?
Ano, vždy se snažíme, aby ve třídách byl zastoupen dívčí element, který pozitivně přispívá ke kultuře a atmosféře třídy. Dívky se do tříd snažíme vybírat z řad sportovně aktivních slečen, které se věnují nejrůznějším odvětvím. Jsme rádi, že nikdy nemáme problém zhruba deset dívek takto do třídy získat.

Činí vám problémy fakt, že fotbalové týmy jsou složeny dle ročníků, zatímco školní třídy jsou často tvořeny dětmi různého roku narození?
Tréninkově ne, ovšem horší to je z pohledu organizačního. Občas dochází ke kolizím se zápasy či turnaji, na nichž reprezentují školu v rámci celého Česka. Na hodinách je tak někdy k dispozici pouze polovina chlapců. Na druhou stranu toto určité promíchání vede k lepšímu vztahovému propojení mezi našimi jednotlivými žákovskými ročníky. Troufám si říci, že vztahy mezi hráči jsou velmi dobré a vzájemně si drží palce.

Kolik hodin fotbalové či sportovní přípravy navíc „sportovky“ představují?
Sportovní třídy disponují navýšenou dotací hodin tělesné výchovy. Běžné třídy jí mají pouze dvě hodiny, zatímco my se sportovní činnosti věnujeme v šesti školních pětačtyřicetiminutových hodinách. Fotbalová náplň však tvoří pouze dvě hodiny, neboť kluky vedeme k všestrannosti. Absolvují kompenzační a běžecká cvičení a hrají doplňkové sporty, jako je basketball či volejbal.

Kteří učitelé – trenéři se o hráče při školních hodinách starají?
Na hodinách se střídám s trenéry Karlem Fenclem a Josefem Vankem. Kompenzační cvičení vede Tereza Mazačová.

 
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

casino
 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu