20.11.2010, Miroslav Fuks

Oulehla: Přechod žáků do dorostu je velmi náročný

Oulehla: Přechod žáků do dorostu je velmi náročnýČtvrtým dorosteneckým týmem v hierarchii FC Vysočina a zároveň posledním celkem této kategorie, u něhož jsme doposud dlužili jeho podzimní hodnocení, je mladší dorost B, tedy výběr U-16. Ten působí v druhé nejvyšší soutěži MSDL, kde mu po prvním dějství ročníku náleží 10. příčka se ziskem 15ti bodů. Jak je s touto bilanci spokojen trenér David Oulehla?

 

Po letním přechodu z žákovské kategorie museli hráči vstřebat mnoho nových věcí, které je v dorostu čekají. Na podzim jsme měli cíl prezentovat se kombinačním fotbalem. Zakázali jsme hráčům nakopávat dlouhé míče a nutili jsme je do řešení všech situací maximálně fotbalovým způsobem. Díky tomuto způsobu hry jsme se však dopouštěli individuálních chyb, které nás vždy připravily o lepší výsledek. Ten jsme však nebrali jako prioritu a dále jsme se snažili zlepšovat individuální dovednosti hráčů, řešení situací jeden na jednoho a hlavně hru pod časoprostorovým tlakem soupeře, která byla velmi žalostná. Na konci podzimu bylo možné pozorovat zlepšení, neboť hráči vstřebali velké navýšení objemu a intenzity zátěže a jejich výkony šly nahoru. Začali se vyrovnávat se soutěží, kde v každém utkání museli pracovat na hranici svých možností, aby se soupeřům vyrovnali. Nebyl to pro nás jednoduchý podzim, ale zkušenosti, které jsme nabrali, mužstvo zúročí v jarní části soutěže.

Jak jste si herně a výsledkově vedli v porovnání s ostatními ligovými "béčky"?
Porazili jsme pouze Zlín. Naše zápasy s ligovými béčky však musíme hodnotit ze dvou úhlů pohledu. Ten první je samozřejmě herní, kde jsme si nevedli vůbec špatně a byli našim soupeřům více než vyrovnaným soupeřem. Druhý pohled je ten, že v klíčových okamžicích byli soupeři prostě lepší. Především v řešení jednotlivých herních situacích. Byli daleko efektivnější ve hře jeden na jednoho a ve finálním zakončení. V rozhodujících pasážích utkání prokázali větší kvalitu, než jakou jsme měli my. Tato utkání jsou pro nás vždy důležité z hlediska srovnání naší práce s konkurencí na Moravě. Musíme chtít neustále zlepšovat sportovní přípravu mládeže a sledovat moderní trendy, podle kterých se fotbal ubírá. Nesmíme brát jako prioritu výsledky, ale herní dovednosti hráčů a učit hráče kombinačnímu a kreativnímu fotbalu již od útlého věku.

Který váš podzimní zápas byl nejlepší a naopak?
Nejlepší utkání byla právě s ligovými béčky. S Baníkem jsem sice prohráli 2:3, se Slováckem nakonec 1:3, ale tato utkání skutečně snesla ta největší měřítka mládežnického fotbalu. Nejtěžší pro nás byly zápasy s o rok staršími soupeři, kde jsme se prosazovali velmi těžko. Špatný výkon jsme podali ve Znojmě.

Jak hráči zvládli přechod z žákovské do dorostenecké kategorie?
Přechod ze žáků do dorostu je po přechodu dorostence do mužské kopané ten druhý nejtěžší přechod. Hráči mají hlavně během prvního roku velké potíže se s dorosteneckým fotbalem sžít. Přicházejí z žáků, kde hrají během sezony se špičkou na Moravě. Srovnání tedy mají s Baníkem, Brnem, Sigmou a Slováckem. Poté zde mají lehké soupeře, které většinou bez větších potíží poráží a v utkáních dominují. Ve druhé dorostenecké lize však naráží na kvalitativně stejné soupeře, kteří jsou o rok starší. V květnu vyhrají ve Znojmě bez větších potíží a za tři měsíce zde s o rok starším soupeřem prohrají a vůbec se neprosadí. Rozdíl mezi těmito kategoriemi je skutečně velký.
Hráči si musí v dorostu zvyknout na nárůst objemu a intenzity v tréninku. Musí pochopit, že se již posouvají v hierarchii klubu do kategorie, kde se po nich bude vyžadovat maximální přístup a profesionalismus. Zde již není pro slabé místo. Musí mít dostatečnou úroveň dovedností, psychickou odolnost překonávat překážky a tlak. Mít svou vnitřní motivaci na sobě pracovat a uskutečnit své sny.
Ne každý z nich je připraven toto zvládnout. Hráči však pochopili, o čem je vrcholový fotbal a pracovali na sobě velmi poctivě a tvrdě. Někteří však již mohou být na své maximální hranici výkonnosti, která nedosahuje požadavků. Tito hráči budou muset klub opustit.

Jaké výhody přináší fakt, že celá řada hráčů navštěvuje Akademii FC Vysočina?
Projekt Fotbalové akademie neustále analyzujeme a již nyní můžeme říci, že byl velkým krokem kupředu. Hráči absolvují narozdíl od ostatních kategorií o 8 tréninků měsíčně více. Za deset měsíců se jedná přibližně o 80 tréninků, což je opravdu obrovská porce, během které se fotbalisté výrazně zlepší. Ideálním řešením je i to, že vedeme hráče v soutěži a trénink má tedy plynulou návaznost. Další výhodou je naše možnost kontroly a regulace prospěchu, docházky a chování žáků ve škole.

Kteří hráči zaslouží za své výkony pochvalu? Překvapil vás některý z nich?
V našem mužstvu je velká řada kluků, kteří mohou mít do budoucna velkou perspektivu se ve vrcholovém fotbale prosadit. Jsou zde opravdu šikovní hráči, kteří mají slušnou úroveň dovedností, jsou psychicky odolní, mají vysoké morální vlastnosti, snášejí naši velkou náročnost a chovají se jako opravdoví profesionálové. Z vlastní zkušenosti však nechci nikoho jmenovat, aby to do budoucna někomu neublížilo. Na závěr bych rád poděkoval kolegovi Bruzlovi a celému mužstvu za poctivou práci a velmi dobrý přístup.

Hráčské statistiky

Střelci: 10 - Maruš, 7 - Veselský, 4 - Prokop, 3 - Kubát, 1 - Rejthar, Ujčík, Trojánek, Homola.

Odehrané minuty: 1175 – Veselský, 1140 – Ujčík, 1123 – Kubát, Maruš, 1114 – Hron, 1108 – Rejthar, 920 – Poul, 913 – Homola, 709 – Vařejka, 670 – Prokop, 588 – Zima, 552 – Břínek, 538 – Vopršal, 532 – Čáp, 417 – Kriegsmann, 400 – Pelikus, 328 – Zimola, 195 – Petráš, 193 – Trojánek, 191 – Severa.

 
Aktuálně

Vysočina padla v Líšni v nastaveném čase po pokutovém kopu

I přes nadějný první poločas se jihlavští hráči ve druhé půli k žádné větší šanci nedostali a mohou tak děkovat fantastickému Vejmolovi, že rozdílová trefa brněnského celku nepřišla už daleko dříve. Z Líšně se tak jihlavský celek vrací bez bodu, kdy v nastavení druhého poločasu o konečném výsledku 2:1 z penalty rozhodl Jan Silný. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2021 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu