29.01.2012, Miroslav Fuks

Pivarník: Utkání jsme zaslouženě vyhráli

Pivarník: Utkání jsme zaslouženě vyhráliFotbalisté FC Vysočina získali měsíc před startem jarních ligových bojů skvělé povzbuzení a motivaci do další přípravy. Ani v sedmém duelu Tipsport ligy nepoznali přemožitele a radovali se z cenného a velmi překvapivého turnajového prvenství. Jak utkání proti Slovanu Liberec viděl kouč Roman Pivarník?

Stejně jako Liberec jsme nastoupili v takřka zcela pozměněné sestavě oproti sobotnímu semifinále. Vzhledem k tomu, že na marodce máme 4 hráče, tak do sestavy naskočili i hráči juniorky Kryštůfek a Vacek. S ohledem na hráče, které jsme měli k dispozici, jsme nastoupili v pozměněném rozestavení 4 – 2 – 3 – 1. V první půli nám trochu vázla kombinace, bylo znát, že hrajeme v netradičním složení. Slovan byl aktivnější, my jsme byli pozorní a podnikali jsme rychlé brejky. Do druhé půle jsme nasadili Tecla a Halamu, což nám umožnilo přejít na náš tradiční herní styl se dvěma útočníky. Tyto hráče jsme chtěli šetřit, ale byli velmi motivovaní a nastoupit prostě chtěli. Vytvořili jsme si poté asi čtyři gólové příležitosti a ovládli jsme hru. Zaslouženě jsme zápas vyhráli. Určitě jsem spokojen s turnajovým vítězstvím, těší mne, že se Tecl stal nejlepším střelcem turnaje, a jsem velmi rád, že se nikdo nezranil.

Jaký přínos má pro tým vítězství v Tipsport lize?
Každá výhra se pozitivně projevuje na atmosféře v kabině a přístupu hráčů k tréninku. Zápasy pro všechny celky představovaly jen zimní přípravu, do které šli z plného zatížení. Nejinak tomu bylo i u nás. Přesto je potěšitelné, že jsme se v těchto duelech prosazovali svým herním stylem a hráči si tak více fixovali určitě návyky. Jsem rád, že jsme v zápasech byli střelecky produktivní, dokázali jsme si vypracovat i další šance a naproti tomu jsme málo inkasovali.

Co říkáte na dnešní výkony mladíků v jihlavské sestavě…
Vacek i Kryštůfek v tomto náročném a vyhecovaném utkání odvedli slušný výkon. Kolařík dnes musel nastoupit na postu defenzivního záložníka, kde se nevyhnul některým taktickým chybám. Zlepšující výkonnost prokazuje na levém kraji zálohy Kliment. Jsem rád, že šanci vyzkoušet si duel proti ligovému soupeři dostal i Šandera.

Nelze se nezeptat na závěrečných několik minut Roberta Pavlíka, který se statečně bil na hrotu útoku…
Chtěli jsme touto formou poděkovat našim fanouškům za jejich podzimní podporu. Věříme, že v ní budou ve zvýšené míře pokračovat i na jaře. Tento nápad se zrodil po včerejším utkání. Robert Pavlík dostal možnost absolvovat s námi celý den od úvodního srazu, přes předzápasové pokyny v kabině a pobyt na lavičce až po pozápasovou radost z vítězství. Navíc jsme využili příhodného brankového stavu a do závěrečných minut jsme ho nasadili do útoku. Věřím, že ho fotbalový zápas viděný z jiné perspektivy obohatí a že se o tento nevšední zážitek podělí i s ostatními fanoušky.

Měl v tomto utkání bývalý liberecký brankář Maksims Uvarenko zvýšenou motivaci? „Ani ne. Byl jsem hlavně rád, že jsme si zahráli finále a nakonec jsme v něm byli zaslouženě vítězní. Nic na tom nemění fakt, že za oba týmy ve zvýšené míře nastoupili mladí hráči. Speciální motivaci jsem neměl. Navíc z bývalých libereckých spoluhráčů hráli jen Rilke, Janů, Polák a Liška.“

Byl jihlavský gólman ve velké permanenci? „Kluci přede mnou hráli velmi dobře, takže jsem dnes spíše hodně vymrzl. V první půli měl Liberec výhodu penalty, která však z mého pohledu vůbec neměla být, protože šlo spíše o faul hráče Slovanu. Ve druhé části pak na mne nešlo skoro nic.“

Jen na lavičce začal utkání útočník Stanislav Tecl. Jak ho viděl a co říká na výkon noviců v jihlavském dresu? „První půle byla vyrovnaná a trochu rozháraná. Oba celky nesadily spíše mladé hráče z širšího kádru. Škoda, že soupeř vyrovnal na 1:1, protože nařízená penalta byla hodně sporná. Ve druhé části jsme byli lepším týmem a zaslouženě jsme vítězství strhli na naši stranu. Mladí kluci, kteří nás doplnili z juniorky, dnes hráli dobře. Bylo vidět, že o sobě vědí ze zápasů juniorky. Ostatně, i já s nimi v dorostu něco odehrál. Určitě k naší výhře přispěli.“

Těší tě ocenění pro nejlepšího kanonýra turnaje?
Tato cena je samozřejmě příjemná, rozhodně bych ji před začátkem turnaje nečekal. Snad mi do jara pomůže ke zvýšenému střeleckému a hernímu sebevědomí.

To ti v současné době asi nechybí, když jsi proměnil pokutový kop po faulu na svoji osobu?
Docela se mi teď daří a tak jsem si i v tuto chvíli na penaltu věřil. Jsem moc rád, že jsem ji proměnil. Mé druhé brance předcházela střela Tomáše Sedláčka, který pálil z rohu vápna na zadní tyč. Doufal jsem, že bych se k ní mohl dostat a tak jsem do daného prostoru nabíhal. Podařilo se, byl jsem na správném místě.“