02.08.2012, Miroslav Fuks

Lákadlo na domácí úvod: Viktoria Plzeň!

Lákadlo na domácí úvod: Viktoria Plzeň!Atraktivnější domácí úvod Gambrinus ligy si fotbalová Vysočina nemohla přát. Už tuto neděli 5. srpna se v Jihlavě od 19:15 hodin představí tým FC Viktoria Plzeň. Tedy loňský mistr, úspěšný účastník loňského ročníku Ligy mistrů, tým hrající nejhezčí fotbal v Česku a celek s řadou reprezentantů kolem režiséra Horvátha a kouče Vrby. Podtrženo a sečteno – Jihlavu čeká po všech stránkách velká fotbalová zkouška, obrovské lákadlo pro diváky a především zápas, v němž FC Vysočina může jen získat!

 

Jak to vidí trenér?

Jihlavský kouč František Komňacký má o síle nadcházejícího soupeře svých svěřenců jasno: „Čeká nás tým evropských parametrů, což Plzeň potvrdila v loňském ročníku Ligy mistrů a potvrzuje to vlastně i nyní. Myslím si, že i letos má našlápnuto k dalšímu úspěchu na evropské scéně. Myslím si, že z českých celků je nyní Viktoria nejdál, co se týče skladby kádru i jeho zažitého herního stylu. Z tohoto pohledu nás proto čeká velmi složitý zápas. Na druhou stranu pro nás půjde o nesmírně cennou prověrku, která velmi dobře prověří možnosti celého týmu i jednotlivých hráčů.“

Na koho trenér Vysočiny upozornil? „Plzeň má tým silný ve všech ohledech, ovšem v tomto ohledu ční oba krajní obránci Limberský a Rajtoral. Upozornit však musím i na kanonýra Bakoše či na velmi nebezpečného Koláře. Podcenit opravdu nemůžeme žádného hráče soupeře. A to i přesto, že Plzeň má nyní velmi nabitý program a je otázkou, nakolik se to projeví ve složení sestavy Viktorie či na únavě hráčů.“

A jak bude Jihlava plzeňské síle čelit? „Nabídneme koncentrovaný přístup, maximální nasazení, velkou agresivitu a důraz v osobních soubojích. V zápase nebudeme favority, ovšem na hřiště určitě nepůjdeme předem poraženi. Případnému překvapení musíme jít naproti,“ zdůraznil trenér Komňacký.

Bude v neděli některé fotbalisty postrádat? „Nechci skrývat, že mimo hru jsou zranění Gabriel a Mešanović. Otazník visí nad Kučerou, kterého trápila horečka, a připraven ještě nebude Rada. Ten s námi už trénuje a mohl by být k dispozici v Hradci Králové. Ostatní hráči měli po Slavii drobné šrámy, z nichž se už dostali. Platí to i pro Vaculíka.“

Kouč Vysočiny před lety slavil mistrovský titul s Baníkem Ostrava právě ve spolupráci s trenérem Vrbou. Jaký spolu mají vztah? „Přestože se už často nepotkáváme, tak k sobě máme určitě blízko. Rádi se vidíme, máme kamarádský vztah a vždy si máme co říct. Jeho práci pečlivě sleduji a jsem přesvědčen, že zatím v českém fotbale neřekl konečné slovo. Další úspěchy jsou ještě před ním.“

O nadcházejícím soupeři

Dlouze představovat současný plzeňský celek je nošením dříví do lesa. Klub, který v ročníku 2005/06 s FC Vysočina do posledního kola bojoval o záchranu Gambrinus ligy, prošel za posledních několik let obrovským posunem, který vyvrcholil mistrovským titulem v ročníku 2010/11 a loňskou účastí v prestižní Lize mistrů. V Plzni ani po těchto výrazných úspěších nenastal hráčský výprodej, odchody nebyly v posledním půldruhém roce masivní (postupně Rezek, Jiráček, Pilař a Petržela) a zároveň byl mančaft kvalitně doplňován hráči s obdobným herním projevem. I proto Viktoria do konce loňského ročníku bojovala o obhajobu titulu, aby nakonec skončila těsně třetí. Úvod aktuálního fotbalového ročníku zastihl Vrbovi svěřence ve výborné formě, tudíž lze směle předpokládat, že je před Plzní další úspěšný fotbalový ročník.

Plzeň do Jihlavy přijede uprostřed důležitého dvojzápasu kvalifikace o evropskou ligu proti polskému Chorzówu. Přesto nelze očekávat, že by červeno-modří nějak šetřili své opory. Změna může nastat v brance, kde Viktoria disponuje kvalitním výběrem – Kozáčikem, Bolkem a zraněným Pavlíkem. Ve středu obrany bude scházet zraněný Čišovský, kterého však jistě nahradí Ševinský s Procházkou, popřípadě novic Hejda. Kraje obrany, to je obrovská síla Plzně. Vysočina si bude muset dát velký pozor na průniky a akce reprezentantů Limberského a Rajtorala. Jejich alternativou by mohl být defenzivněji laděný Řezník.

Hru Plzně tvoří nesmírně silný střed zálohy – tvůrce hry Horváth, ofenzivní reprezentační záložník Kolář a objev nedávného Eura Darida. Šanci může dostat i reprezentant U-21 Hanousek, který do Plzně přišel z Dukly. Kraje zálohy oslabily letní odchody Petržely a Pilaře, navíc se čerstvě zranil arménský novic Malakjan, který měl právě Pilaře nahradit. Lze tedy očekávat, že post pravého záložníka obsadí Fillo a vlevo bude hrát přeškolený útočník Hora, případně Ďuriš. Právě Slovák Ďuriš by mohl nahradit svého krajana Bakoše na hrotu útoku. Na oba tyto ofenzivní fotbalisty bude jistě zvědavý slovenský reprezentační kouč Griga, který ohlásil svůj osobní příjezd do Jihlavy a sledování zápasu.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O SOUPEŘI

vedení klubu – předseda představenstva: RNDr. Tomáš Paclík, obchodní manažer: Petr Chvojka, sportovní manažer: František Mysliveček, tiskový mluvčí: Pavel Pillár
adresa: Štruncovy sady 3, 301 12 Plzeň
telefon: 377 221 507, 377 221 515,
fax: 377 221 543
internet: www.fcviktoria.cz
e-mail: fcviktoria@fcviktoria.cz
klubové barvy: červená a modrá
kapacita stadionu: 11.700 míst k sezení

POHLED DO HISTORIE

Názvy klubu: SK Viktoria Plzeň (1911 - 1948), Sokol Škoda Plzeň (1949 - 1952), Sokol ZVIL Plzeň (1952 - 1953), DSO Spartak LZ Plzeň (1953 - 1962), TJ Spartak LZ Plzeň (1962 - 1965), TJ Škoda Plzeň (1965 - 1992), FC Viktoria Plzeň (od 1993)

Úspěchy: Na začátku třicátých let postoupila Plzeň do první profesionální ligy a hned se zařadila mezi nejlepší celky této soutěže. V roce 1946 skončila v lize třetí a v následujících dvou letech ještě o příčku výše. V roce 1953 spadl klub zásluhou reorganizace až do krajského přeboru a do první ligy se vrátil až o sedm let později. V dalších letech se hrála většinou druhá liga, s výjimkou sezon 1986/87 a 1988/89. Na návrat mezi elitu tak museli Západočeši čekat až do roku 2003, ale znovu pouze na rok. Nejúspěšnější sezónou v historii klubu byla sezóna 2010/2011, kdy klub vybojoval mistrovský titul, na tuto sezónu navázala sezóna 2011/2012 a úspěšné tažení pohárovou Evropou.

VZÁJEMNÁ BILANCE

Vzájemná bilance: 8 utkání  2 – 1 – 5  6 : 10

Ze vzájemných zápasů:

Gambrinus - jaro 06: FC Vysočina Jihlava - FC Viktoria Plzeň  2:0 (0:0)
Góly: 53. Lovětínský, 57. Perniš
VYS: Rzeszoto - Veselý, Vojtíšek, Kadlec, Kopic - Malínek (90. Vácha), Zúbek, Vladyka (72. Pacholík), Lovětínský - Perniš (81. Kaplan), Peška. Trenér: Večeřa. PLZ: Ticháček - Procházka, Rada, Zakopal, Smola (74. Kousal) - Limberský, Barteska, Pilař, Šíma (62. Vágner) - Bednář (78. Knakal), Fillo.

Gambrinus - pod. 05: FC Viktoria Plzeň - FC Vysočina Jihlava  0:0
PLZ: Ticháček – Rada, Zakopal, Smola, Procházka – Limberský (68. Martin Knakal), Barteska, Fillo, Pilař – Vágner, Bednář (82. Svátek). VYS Jihlava: Vorel – Demeter, Kadlec, Šourek, Liška – Štohanzl (82. Malínek), Zúbek, Vladyka, Lovětínský - Kaplan (66. Perniš), Vácha.

II. liga - jaro 05: FC Viktoria Plzeň - FC Vysočina Jihlava  2:1 (0:0)
Góly: 57. Fillo, 62. Pilař - 71. Lovětínský
PLZ: Ticháček - Kukol, Pilař, Zakopal, Smola - Parlásek, Stibůrek - J. Šíma (90. Hašek), Jež (79. Knakal), P. Šíma - Fillo (87. Broschinský). VYS: Tulis - Bartoš, Vojtíšek, Šourek, Liška - Veselý (66. Štohanzl), Baštař, Vladyka (66. Kaplan), Lovětínský, Pacholík - Simr.

Pravděpodobná sestava: Bolek - Rajtoral Ševinský Procházka Limberský - Fillo  Darida  Horváth  Hora - Kolář  Bakoš

Trenér: Pavel Vrba

Střelci: 1 – Kolář, Bakoš, vlastní.

ZMĚNY V KÁDRU

Příchody: Bolek (přestup FK Senica), Kozáčik (FC Anorthosis Famagusta), Hejda (přestup AC Sparta Sparta), Hanousek (přestup FK Dukla Praha), Zeman (hostování AC Sparta Sparta), Malakjan (přestup Pjunik Jerevan), Fillo (konec hostování FK Mladá Boleslav), Ticháček (konec hostování FK Viktoria Žižkov).

Odchody: Pilař (VfL Wolfsburg), Petržela (FC Augsburg), Čech (přestup AC Sparta Praha), Berger (konec hostování FK Dukla Praha), Hájovský (přestup 1.FK Příbram), Trapp a Wagner (hostování 1.FK Příbram).

Zleva na jaře 2006 bojovali o míč Pacholík, Rada a Fillo

 
Související
Aktuálně

Organizační informace k utkání s Vyškovem

Už podruhé v tomto týdnu budete mít možnost vidět v akci jihlavské fotbalisty. Bitva s Vyškovem bude okořeněna předzápasovým a naprosto exkluzivním koncertem kapely Highland. Protože však celá akce odstartuje mimořádně v 16.30 hodin, pojí se s ní i určité organizační informace. Níže se dozvíte, jak bude vše probíhat. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu