18.10.2012, Miroslav Fuks

Dokáže Vysočina v neděli vzdorovat Spartě?

Dokáže Vysočina v neděli vzdorovat Spartě?Při vší úctě ke všem klubům Gambrinus ligy – v neděli 21. října čeká fotbalisty FC Vysočina nejslavnější český klubu a též nejprestižnější a nejsledovanější duel. Od 17:30 hodin změří v přímém televizním přenosu Nova Sport síly proti AC Sparta Praha. Hosté jsou bezesporu favoritem utkání, ovšem jihlavští hráči podporovaní vyprodaným stadiónem budou minimálně chtít udržet dosavadní domácí neporazitelnost v Gambrinus lize.

 

O nadcházejícím soupeři

Sparta Praha už dva ligové ročníky marně usiluje o titul, když se v roce 2011 musela sklonit před Plzní a letos nestačila na Liberec. Do nové sezóny tým převzal staronový kouč Vítězslav Lavička, který na lavičku „béčka“ odsunul Martina Haška a Jaroslav Hřebík se definitivní přesunul do role sportovního manažera. Ani Lavička však zatím ligou nekráčí bez zaváhání. Po třetině soutěže se svými týmem získal 19 bodů a nachází se na 2. příčce tabulce s dvoubodovým mankem na Jablonec a se stejným bodovým ziskem, jako má třetí Olomouc.

Sparta odstartovala remízou na Dukle Praha a poté doma vydřela výhru nad Příbramí. Následovaly 4 výhry v řadě, které Spartu vyšvihly do čela tabulky – na Slovácku, s Českými Budějovicemi, v Jablonci a s Hradcem Králové. Jenže euforii záhy zchladily tři nepříjemné porážky – na půdě Viktorie Plzeň, doma se Sigmou a v derby se Slávií. V posledním kole však Lavičkovi svěřenci zvládli prestižní duel proti Baníku Ostrava a pár dní předtím si po velmi dobrém výkonu poradili v Evropské lize s Athleticem Bilbao, tudíž lze říci, že aktuální forma Sparty je velmi dobrá. Neměla by jí příliš narušit ani nedávná reprezentační pauza, neboť sparťanský kádr opustila jen pětice hráčů.

S jakou sestavou asi Sparta proti Vysočině vyrukuje? V brance je jasnou jedničkou stále ještě velmi mladý a talentovaný Vaclík, kterému kryje záda velmi zkušený Marek Čech. Boj o post pravého beka asi vyhrál náhradní stoper Zápotočný, neboť Španěl Gil herně nepřesvědčil a Vidlička byl zraněný. Ve stoperské dvojici pravidelně vedle sebe nastupovali Jarošík a Švejdík, ovšem hráče, který v loňském ročníku hostoval v Dukle, trápí koleno a jeho start je ohrožen. V tom případě je ve hře, stejně jako proti Baníku, stažení Holka, popř. zařazení Zápotočného. Na levý okraj obrany je jasnou volbou Pamič.

Výkon sparťanské zálohy stojí a padá s hrou Matějovského. Ten překonal zdravotní problémy a v neděli by měl být připraven. Vedle něj ve středu zálohy určitě nastoupí exjihlavský Hušbauer a spíše defenzivní úkoly budou mít Pavelka či Holek. Jen mezi náhradníky asi zůstane Grajciar. Pravý post v záloze či spíše na křídle připadne Přikrylovi či spíše Kadlecovi. Na levé záloze by měl hrát Krejčí, šanci však může dostat i Skalák. Jedničkou na hrotu útoku je obrovitý Kamerunec Kweuke. Toho však v posledních týdnech trápilo onemocnění a šance se tak velmi dobře chopil Albánec Balaj. Není tedy vyloučeno, že svůj talent bude moci projevit i v Jihlavě.

Jak to vidí trenér?

Trenér František Komňacký během víkendové reprezentační pauzy nezahálel. V rámci oslav 90 let Baníku Ostrava totiž vedl svůj tým ligových mistrů z roku 2004. Jak si tento exhibiční duel proti týmu trenéra Vrby užil? „Šlo o velmi příjemné setkání s celou řadou lidí, s nimiž jsem se potkal během angažmá v Ostravě, anebo je dobře znám z působení v lize. Rád jsem je všechny znovu viděl. Nostalgicky jsme si zavzpomínali nejen na krásnou sezónu zakončenou mistrovským titulem. Vlastní zápas vůbec nebyl o koučování, v uvolněné atmosféře zapadl do rámce 90. výročí Baníku. Po této příjemné sobotě už se ale naplno soustředím na své povinnosti v Jihlavě, na duel proti Spartě.“

Co k tomuto velmi těžkému a prestižnímu duelu říci? „Sparta je bez debaty českým velkoklubem. V poslední době se jí daří v lize i v evropských pohárech. Takové měření sil, zejména pak v domácím prostředí, představuje velkou výzvu nejen pro hráče, ale i pro celý klub. Chceme sehrát dobrý zápas a pokusit se o úspěšný výsledek. Věřím, že budeme schopní aktivní hrou a velkým nasazením dostat do varu i diváky. Zároveň doufáme, že nám fanoušci v tomto těžkém utkání pomohou.“

Chtěl byste na některé hráče Sparty upozornit? Je velký rozdíl, když hrají či nehrají například Kweuke a Matějovský? „Zmínění fotbalisté jsou bezesporu výraznými osobnostmi sparťanské ofenzívy. Každý fotbalista má v týmu určitou roli, a pokud některý z klíčových hráčů ze sestavy vypadne, tak je to určitě znát. My však předpokládáme, že Sparta do Jihlavy přijede v plné síle a podle toho se připravujeme.“

Můžete v utkání počítat s kompletním kádrem? „Zdravotní situace bohužel není ideální. S ohledem na svalové zranění budou scházet Koloušek a Gavrić, na marodce je stále i Mešanović. Šrámy mají i další hráči, já však věřím, že ze základní sestavy nám už nikdo nevypadne. Sestavu každopádně budeme dávat dohromady až podle zdravotního stavu v pátek a v sobotu,“ uvedl Komňacký.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O SOUPEŘI

vedení klubu – předseda představenstva: JUDr. Daniel Křetínský, generální sportovní manažer: Jaroslav Hřebík, místopředseda představenstva: Ing. Dušan Svoboda, personální ředitel pro sportovní oblast: Jakub Otava, místopředseda představenstva, obchod a finance: Ing. Jakub Hlavica, MBA, ředitel komunikace: Mgr. Ondřej Kasík
adresa: Milady Horákové 98, 170 82 Praha
tel.: 220 570 323
internet: www.sparta.cz
e-mail:     football@sparta.cz
klubové barvy: modrá - žlutá - červená
kapacita stadionu: 20.565 míst k sezení
B-tým:    ČFL
mládežnické celky vč. dívek: 19

POHLED DO HISTORIE

Názvy klubu: Athletic Club Královské Vinohrady (1893), Athletic Club Sparta (1894), Athletic Club Sparta Bubeneč (1948), Sokol Bratrství Sparta (1949), Sparta ČKD Sokolovo (1951), TJ Spartak Praha Sokolovo (1953), TJ Sparta ČKD Praha (1965), TJ Sparta Praha (1990), AC Sparta Praha (1991), AC Sparta Praha fotbal a. s. (1993)

Úspěchy:
mistr republiky – 35 x (poslední 2009/10)
vítěz Československého poháru: 8 x
vítěz Českého poháru: 19 x (poslední 2007/08)
Liga mistrů/PMEZ: semifinále (1991/92), čtvrtfinále (1984/85, 1967/68, 1965/66), osmifinále (2003/04, 2001/02, 1999/00)
Středoevrop. pohár: vítěz (63/64, 34/35, 26/27)

VZÁJEMNÁ BILANCE

Vzájemná bilance: 2 utkání 0 – 0 – 2 0 : 3

Ze vzájemných zápasů:

Přátelsky – léto 08: AC Sparta Praha - FC Vysočina Jihlava  2:1 (2:0)
Góly: 4. Vacek z pen., 40. Zápotočný – 80. Dolejš
SPA: Blažek – Kušnír (81. Vidlička), Řepka, Zápotočný, Pamič – Hušek, Vacek (81. Mareš) – Sionko (57. Kerič), Matějovský (78. Pavelka), Juhar (57. Podaný) - Kweuke. VYS: Uvarenko – Gabriel (60. Filip), Tlustý, Karlík, Šilinger – Dolejš, Dort, Velický, Vaculík (82. Krutý) – Simr (57. Bača), Sedláček (71. T.Kučera).

Gambrinus – jaro 06: FC Vysočina Jihlava - AC Sparta Praha  0:1 (0:0)
Góly: 79. Sivok
VYS: Rzeszoto - Šourek, Vojtíšek, Michal Kadlec I, Kopic - Veselý, Svoboda, Pacholík (32. Malínek), Liška - Peška (61. Kaplan), Perniš (82. Vácha). SPA: Blažek - Zabavník, Drobný, Řepka, Michal Kadlec II - Kisel, Sivok, Šimák (90. Kóňa) - Lustrinelli (82. Matušovič), Došek, Pospěch (46. Poláček).

Gambrinus – pod. 05: AC Sparta Praha - FC Vysočina Jihlava  2:0 (0:0)
Góly: 55. a 72. Zelenka.
SPA: Blažek – Pospěch, Sivok, Lukáš, Petráš – Kisel (56. Poborský), Hašek, Zelenka, Poláček – Matušovič (46. Kadlec), Slepička (86. Došek). VYS: Vorel – Heide, Kadlec, Vojtíšek, Liška – Veselý (75. Bartoš), Demeter (69. Perniš), Vladyka, Zubem, Malínek (65. Štohanzl) – Kaplan.

Pravděpodobná sestava: Vaclík - Zápotočný Švejdík Jarošík Pamič - Hušbauer Holek Matějovský Krejčí - Kadlec Kweuke

Trenér: Vítězslav Lavička

Střelci: 4 - Kadlec, 3 – Kweuke, 2 – Kadeřábek, Balaj, 1 – Jarošík, Pavelka, Hušbauer, Přikryl, Zápotočný.

ZMĚNY V KÁDRU

Příchody: Čech (přestup Plzeň), Švejdík (konec host. FK Dukla Praha), Hejda (konec host. FK Příbram), Podaný (konec host. SK Sigma Olomouc), Pavelka (konec host. FC Slovácko), Skalák (konec host. Ružomberok/SK), Zeman (konec host. Admira Wacker/RAK), Gil (přestup Real Madrid/ŠPA), Balaj (přestup FK Tirana/ALB).

Odchody: Švenger a Frýdek (host. FK Senica/SK), Brabec (přestup FK Senica/SK), Sionko (konec smlouvy), Abena (konec host. Dun. Streda/SK), Jirouš a Rada (host. Bohemians 1905), Zítka a Hušek (konec smlouvy), Kušnír (přestup Slovan Liberec), Hejda (přestup Plzeň), Zeman (host. Plzeň), Podaný a Kerić (host. FK Teplice).

 
Související
Aktuálně

Předsezónní rozhovory s Lukášem Vaculíkem a Davidem Oulehlou

Na YouTube kanálu Ježour TV naleznete aktuální rozhovory před startem nového ročníku Chance Národní ligy. S osobami nepovolanějšími - Lukášem Vaculíkem, sportovním ředitelem klubu a předsedou představenstva, a samozřejmě též s koučem prvního týmu Davidem Oulehlou. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
×
Dnes v 17:30
FC Vysočina Jihlava
FC Zbrojovka Brno
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu