18.12.2012, Miroslav Fuks

Jindřich Březina: Skloubení řady dodávek bylo velice náročné

Jindřich Březina: Skloubení řady dodávek bylo velice náročnéKvětnový postup FC Vysočina do Gambrinus ligy přinesl velké výzvy a úkoly nejen trenérům „áčka“ a sportovnímu vedení klubu. Během velice krátké doby bylo nutné naplnit veškeré požadavky FA ČR a stadión plně připravit na boje v nejvyšší soutěži. Nejlépe o tom může vyprávět Jindřich Březina, dlouholetý úspěšný trenér jihlavského klubu a nyní vedoucí technického úseku FC Vysočina.

 

Jak s odstupem několika měsíců na hodně hektické léto roku 2012 vzpomínáte?
Rok 2012 měl obrovský význam pro FC Vysočina, zaměstnance klubu i celou veřejnost. Přinesl totiž dlouho očekávaný a tolik potřebný návrat jihlavského fotbalu do Gambrinus ligy. Tento postup byl nesmírně důležitý i pro hrací plochu hlavního stadiónu v Jiráskově ulici. Ta od své obnovy, k níž došlo po koncertu skupiny Kabát v létě 2007, ztrácela na kvalitě – nepropouštělo podloží a vykopávaly se drny. Navíc nám údržbu komplikovala absence automatického zavlažování. Vybojovaný postup mezi elitu tento problém vyřešil, za což náleží velký dík fotbalistům i městu Jihlava, jako investorovi nového vyhřívaného trávníku.

Můžete shrnout všechny úkoly, které bylo nutné na stadiónu učinit?
Vedle intenzivních prací na vyhřívaném trávníku bylo nutné provést řadu investic sledujících naplnění požadavků FA ČR pro stadióny v Gambrinus lize. V našem případě šlo o rozšíření kapacity míst k sezení na více než 4.000 míst, bezpečnostními úpravami prošel sektor hostí, nový kabát dostala čelní fasáda objektu kabin, sídla klubu i ubytovny a v neposlední řadě byly vytvořeny podmínky pro práci médií, zejména televizních štábů. Zapomenout nemohu ani na přípravu nových stojanů pro množství reklamních panelů.

Vedle toho musel náš technický úsek zabezpečit údržbu a provoz všech travnatých ploch, o které klub pečuje. Jde o hřiště v areálu na Stoupách, v Antonínově Dole a o nové hřiště ve Vyskytné u Jihlavy. Prioritou samozřejmě bylo vytvoření optimálních podmínek pro trénink prvního týmu.

Řadu investic provedl na své náklady klub. Můžete je specifikovat?
Velká část investic šla za Statutárním městem Jihlava, ovšem řada dodávek byla uskutečněna na náklady FC Vysočina. Šlo o zajištění obnovy nátěru fasády objektu kabin, sídla klubu i ubytovny, dále jsme zajistili výrobu a nátěr velkého množství nezbytných reklamních nosičů, naši pracovníci měli na starosti i výměnu a instalaci nových sedaček a v neposlední řadě pro práci médií nechali vyrobit stříšku pro mix zónu.

Co bylo na uvedených pracích nejnáročnější?
V kompetenci klubu byla veškerá náročná koordinace prací, které na stadiónu probíhaly. Nejnáročnější bylo skloubit v krátkém čase kumulovaný souběh dodávek různého rozsahu i náročnosti. Myslím si, že jsme nejen v tomto ohledu odvedli velmi dobrou práci, což mohla veřejnost i televizní diváci ocenit už při prvním ligovém zápase proti Plzni. Vyšperkovaný stadión poté svými výkony podpořili i naši fotbalisté. Výsledkem byl skvělý fotbalový podzim, který z pohledu fotbalu na Vysočině nemá obdoby a zařadil se k nejlepším momentům v historii sportu v našem regionu. Lidé začali žít fotbalem a já věřím, že tato euforie ještě může pokračovat. Klubové vedení by si to za svoji koncepční práci zasloužilo.

V jakém stavu hrací plocha byla na konci podzimu? Zasloužila si chválu, která se na ní snesla ze strany řady prvoligových fotbalistů?
Na realizaci našeho trávníku odvedla heroický výkon firma Philipp. Spokojená byla i se spoluprací s technickým úsekem našeho klubu a ocenila zvládnutí veškerých činností, které na stadiónu probíhaly. Nový trávník si udržel vynikající kvalitu až do konce listopadu – byl hustý, neporušený a měl výborný kořenový systém. Snad jen mráz mu ubral trochu zelené barvy. Během podzimních zápasů se dočkal chvály od všech našich soupeřů a podle mnohých byl nejlepším v celé Gambrinus lize. Je jasné, že za výborným stavem nového trávníku byla nejen jeho vydařená realizace, ale též pečlivá a náročná údržba.

Jaro odstartujeme dvojicí domácích duelů a dojde tak k první ostré zkoušce vyhřívání. Jaký bude mít tento proces průběh?
Tým se po návratu z Turecka bude chtít připravovat na přírodní trávě, tudíž předpokládáme, že vyhřívat začneme někdy 10. února, tedy zhruba 14 dní před domácí startem jara. Ještě předtím z plochy odstraníme sněhovou vrstvu a ponecháme na ní jen asi 2 až 3 cm sněhu. Snažíme se vycházet ze zkušeností regionů s obdobnými klimatickými podmínkami, tedy komunikujeme s Jabloncem a Libercem. Už se těšíme, až získáme vlastní zkušenosti s vyhříváním trávníku v zimní Vysočině.

Jsou před stadiónem či tréninkovými areály nějaké změny v průběhu nadcházejícího roku?
Během letošního roku jsme bojovali o dotaci některého z příslušných ministerstev na nový umělý trávník v areálu Na Stoupách v Jihlavě. Ten byl předán do provozu v listopadu a od té doby je výrazně využíván nejen ze strany našeho klubu, ale též dalšími oddíly a zápasy malé kopané. Dnes už jeho povrch absolutně neodpovídá požadavkům přípravy prvoligového týmu a nepomáhá mu ani sebelepší regenerace. Jeho nezbytná výměna představuje naši prioritu pro rok 2013.

Dále věříme, že už na jaře právě v areálu Na Stoupách vypukne avizovaná rekonstrukce celého areálu. Ten se by se měl mimo jiné dočkat nové tribunky a důstojného zázemí pro mládežnický fotbal a atletiku. Na místě současných neúnosných kabin vznikne parkoviště, sportoviště protne cyklostezka a rozšířena by měla být příjezdová komunikace k areálu.

Chtěl byste využít příležitosti a touto cestou něco vzkázat veřejnosti?
Rád bych všem poděkoval za přízeň a popřál krásné prožití vánočních svátků a mnoho zdraví a štěstí do roku 2013. Klubu přeji ještě větší zájem diváků a udržení v Gambrinus lize. Těmto cílům se bude snažit maximálně pomoci i technický úsek FC Vysočina.

 
Aktuálně

FC Vysočina proti Prostějovu potřebuje zvítězit

Čtyři dny po pohárovém svátku se mohou fanoušci FC Vysočina těšit na další domácí duel. Zatímco proti prvoligovému Hradci Králové mohli jihlavští fotbalisté hrát uvolněně, tak v neděli 1. října je od 17:00 hodin čeká o poznání větší tlak. Proti Prostějovu by potřebovali zvítězit a po dlouhých pěti kolech konečně bodovat naplno. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2023 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu