16.01.2014, Miroslav Fuks

Morkus: Prioritu představuje individuální rozvoj hráčů, nikoli výsledky

Morkus: Prioritu představuje individuální rozvoj hráčů, nikoli výsledkyNa prahu kalendářního roku, kdy už byly dokončeny pohyby napříč kádry mládežnických týmů FC Vysočina, a rozběhla se zimní příprava, jsme si povídali se sportovním manažerem mládeže Josefem Morkusem. Jak byl spokojen s podzimním účinkováním jihlavských celků v jednotlivých soutěžích? Nejvíce na očích je samozřejmě starší dorost U19. Jaká s ním panuje spokojenost?

 

Dorostenecký celek U19 nejen v FC Vysočina představuje výkladní skříň práce s mládeží. Týmu se bohužel vstup do podzimní části vůbec nepodařil a po úvodních pěti kolech nejvyšší soutěže měl na svém kontě nula bodů. Tato situace si vynutila mé začlenění do realizačního týmu a též určité změny způsobu hry a rozestavení. Mančaft jsme potřebovali nastartovat, což se nám i díky těmto opatřením podařilo. Naše snažení vygradovalo v závěru soutěže, kdy nás 16 bodů z posledních sedmi duelů vyneslo až na 11. příčku extraligy. Tato situace, kdy jsme ve dvaadvacetičlenné soutěži už prakticky zachránění, nám v zimní pauze umožnila masivní a dosud nebývalý posun většiny hráčů dorazového ročníku 1995 do juniorského týmu. Všichni hráči, kteří se nyní s juniorkou připravují, by měli dostat šanci v jarních mistrovských zápasech Juniorské ligy. Nevidím důvod, proč by tomu tak nemělo být.

Co říci k výkonům a výsledkům dvou celků mladšího dorostu?
Tým U17 nás svými výkony a výsledky velmi potěšil. Potvrdil, že náleží mezi nejlepší ročníky v Česku. Ještě více nás těší, že ve svém středu disponuje řadou hráčů, kteří mají předpoklady k tomu, aby se prosadili do prvoligového „áčka“ mužů. Jde o výsledek velmi dobré práce trenéra Kamila Průši, který své svěřence dokáže výkonnostně posouvat.

Mladší dorost U16 už v letním období zažil přechod nejlepších hráčů do celku U17. Ostatní fotbalisté dostali příležitost pravidelně nastupovat a upozornit na sebe. Navíc jsme tým doplnili o celou řadu hráčů z širšího okolí, které v celku U16 testujeme. Tým se tak během podzim rodil za pochodu. V některých zápasech proto bylo nasazení širší skupiny hráčů upřednostněno před dosaženým výsledkem.

Jak si vedly žákovské mančafty?
Pro kategorii žáků, ale i dorostu, platí, že preferujeme individuální herní rozvoj hráče a výsledkům nepřikládáme tak velký význam. Hodně se soustředíme na proces doplňování hráčů žákovské kategorie z vytipovaných talentů nejen z Kraje Vysočina. Chceme ty nejlepší mladíky přivézt k nám, umožnit jim kvalitní tréninkový proces a porovnání jejich schopností s nejlepšími hráči jejich věkové kategorie z celého Česka. Cením si velmi dobré práce našich žákovských trenérů, kteří pracují velmi poctivě, obětavě a podle klubové metodiky. Konkrétně jde o soubor dvanácti cvičení, která se následně aplikují v tréninkovém procesu. Příznivý dopad těchto postupů můžeme pozorovat v individuálním zlepšení jednotlivých hráčů.

V létě doznal velké změny proces trénování mládežnických brankářů v FC Vysočina...
Po dlouhých letech máme k dispozici profesionálního trenéra gólmanů mládeže, který se stal zkušený Tomáš Jansa. Ten vede dopolední tréninky gólmanů na ZŠ Evžena Rošického a odpoledne denně trénuje s brankáři dorosteneckých týmů. Absolvuje tak 16 tréninkových jednotek týdně! Prokazuje profesionální přístup a kvalita tréninkového procesu jde nahoru. Navíc je tu ještě trenér brankářů Pavel Pospíchal, který dvakrát týdně vede odpolední tréninky žákovských gólmanů.

Od podzimu se novinky dotkly i týmů přípravek...
Přípravce v předchozích letech citelně scházela ucelená koncepce. Proto jsme i zde přistoupili k nastavení jednotné klubové metodiky a cvičení, která vychází z Coerver Couchingu. O její aplikaci se v týmech starší přípravky stará specializovaný trenér Svatopluk Veroněk. Věříme, že tento krok přispěje k tomu, aby se do žákovských a především dorosteneckých týmů prosazovalo co největší procentu jihlavských odchovanců klubu. Další novinkou je fakt, že jsme se tým nejstarší přípravky, kterým letos je ročník 2003, rozhodli posunout o kategorii výše. Místo krajského přeboru přípravek tak tyto chlapce notně prověřují utkání v okresním přeboru mladších žáků.

Jak se rodil už zmíněný zimní posun řady dorostenců do juniorky? Dotkl se i dalších celků?
Před koncem loňského roku došlo k důkladné inventarizaci našich žákovských a dorosteneckých kádrů a zhodnocení kvality jednotlivých hráčů. Došlo k rozhodnutí posunout velkou skupinu hráčů ročníku 1995 do juniorky, což pro start zimní přípravy uvolnilo stavidla dalším posunům v navazujících ročnících až do tým U15. Ten jsme poté doplnili nikoli z U14, ale z hráčů, kteří k nám přišli na testy z širšího regionu. Obecně v žákovských kategoriích zkoušíme více hráčů a zvažujeme, zda v našem klubu dostanou šanci působit.

Nemáte obavy, jak se velké kádrové změny promítnou do jarní výkonnosti staršího dorostu U19?
Výsledkový cíl je jediný – udržet U19 v nejvyšší dorostenecké soutěži, což by se s ohledem na dosažený počet bodů za podzimní část mělo povést i s novým omlazeným kádrem. Rádi bychom díky tomuto kroku získali určitý náskok při tvorbě kádru pro příští ročník dorostenecké extraligy. Základem nadále bude poctivý přístup a tvrdá práce.

Kteří hráči z U17 doplnili složení staršího dorostu?
Už během podzimu se do tréninkového procesu a zápasů U19 zapojili reprezentanti U17 - útočník Klíma a středopolař Štěpánek. Nyní v zimě tento celek dále doplnili brankář Konrád, obránce Vedral, záložník Vitásek a útočník Bajer. Navíc se z hostování v Havlíčkově Brodě vrátil obránce Hekerle. V kádru nyní máme 18 hráčů a 3 brankáře.

Jakou náplň má zimní příprava týmu U19?
Hráči pro prosince obdrželi individuální plán, který splnili. V lednu se příprava zaměří na kondiční složku, která bude rozvíjena především na hřišti a v posilovně. V únoru tým začne zdokonalovat herní prvky. Mančaft v rámci zimní přípravy absolvuje 9 přípravných utkání. Do ligové soutěže vstoupí 22. února domácím duelem proti Mostu.

Josef Morkus s oceněnými hráči staršího dorostu U19

 
Aktuálně

Omluva

Teplé pivo, chybí klobásy, nepořádek na stadionu, zvýšené vstupné, fronty, nefunkční ozvučení. To je výčet chyb, které provázely první domácí utkání FC Vysočiny. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2022 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu