10.04.2015, Miroslav Fuks

Jihlavská střední škola odlétá na světové finále do Guatemaly!

Jihlavská střední škola odlétá na světové finále do Guatemaly!Už je to tady! Dorostencům FC Vysočina se konečně přiblížil den odletu na Světové finále středních škol, které se uskuteční v exotické Guatemale ve dnech 12. – 20. dubna! Výběr OA, SZŠ a SOŠS Jihlava si právo reprezentovat Českou republiku vybojoval na podzim na základě vítězství ve vícekolovém klání mezi českými středními školami. Před odletem jsme na toto zajímavé téma vyzpovídali trenéra české středoškolské reprezentace Josefa Vrzáčka.

 

Na úvod se vraťme k dosavadním jarním bojům v nejvyšší dorostenecké soutěži. Jak jste spokojen s vaším dosavadním vystoupením v lize?
Po velice nadějném vstupu do jara, kdy jsme remizovali na Spartě a porazili Teplice i vedoucí Příbram, a poté jsme se ocitli na fantastické 2. příčce extraligy, bohužel přišel herní a výsledkový útlum. Byl však pochopitelný, neboť po úspěšném podzimu a vydařených přípravných obdobích se mladý tým nemůže horšímu období vyhnout. Přesto jsme po 31 odehraných zápasech na 5. příčce tabulky se ziskem 57 bodů a minimálním odstupem na 2. pozici. Pokud bych měl hledat konkrétní příčiny aktuálního výkyvu formy, tak musím zmínit absenci Štěpánka, po jehož posunu do dospělé kategorie ubylo kreativity v naší záloze.

Po triumfu v republikovém finále se vyskytly obavy, zda se podaří uhradit finančně náročný pobyt na turnaji a let do Guatemaly. Jak se tento oříšek podařilo rozlousknout?
Celkový rozpočet nákladů na naši výpravu činí 640 tisíc korun. Zhruba třetinu nákladů pokryli sami hráči a členové doprovodu. Finanční podporu dále poskytlo Statutární město Jihlava, Kraj Vysočina, Krajský fotbalový svaz Vysočina a též FC Vysočina. Zapomenout nemohu ani na příspěvek firmy Moreau Agri. Všem velice děkujeme!

Z jakých hráčů je složen kádr pro světový šampionát středních škol? Poletí s vámi i Štěpánek?
Tým tvoří fotbalisté dorosteneckých týmů FC Vysočina ročníků 1997 – 1999. Jedinou výjimkou je gólman Aleš Sobotka ze Žďáru nad Sázavou. Ano, David Štěpánek s námi poletí. Sám projevil velký zájem turnaj absolvovat a s jeho uvolněním souhlasil i kouč Klusáček. Navíc nám vyšel vstříc trenér reprezentačního týmu U18 Hoftych, který se Štěpánkem a Klímou původně počítal do nominace na Slovakia Cup. Jsem rád, že s těmito klíčovými hráči můžeme počítat.

Kdo tvoří doprovod týmu?
Tým povedu společně s trenérem Kamilem Průšou. Realizační tým dále rozšiřuje sportovní manažer mládeže Josef Morkus a nechybí ani zástupci OA, SZŠ a SOŠS Jihlava – učitel Josef Záruba a ředitel František Číhal.

Měli jste prostor k samostatné přípravě týmu?
Vůbec ne. Pohromadě se prakticky sejdeme až v autobuse na cestě z Jihlavy na letiště. V rámci čtvrteční tréninkové jednotky dorostu U19 jsme se zaměřili na samostatné nájezdy na brankáře, které na turnaji budou při nerozhodných zápasech nahrazovat tradiční penalty.

Kdy odlétáte? Jak dlouhý bude přesun do Střední Ameriky?
V neděli nad ránem nabereme kurz Londýn. Odtud přestoupíme na letadlo do Miami a zde dojde k poslednímu přesednutí na letadlo do Guatemala City. Jenom letecké přesuny nám zaberou necelých 30 hodin. Z Guatemala City ještě musíme absolvovat asi tříhodinovou cestu autobusem do čtyřicetitisícového města Retalhuleu. Bydlet budeme 30 kilometrů od Pacifiku v departmentu San Sebastian v hotelu San Martin. Příjemné je, že v blízkosti hotelového areálu nalezneme aquapark a další možnosti k relaxaci. Jistě nemusím zdůrazňovat, že se všichni velice těšíme nejen na fotbalovou konfrontaci s týmu z celého světa, ale i na pobyt v exotické zemi, kde polovinu území zabírají deštné pralesy a kde lze nalézt četné památky a kulturní pozůstatky z období Mayů.

Už víte, co tým na turnaji čeká? Jaký bude jeho program?
Především se budeme muset vyrovnat s vysokými teplotami kolem 35 stupňů Celsia, častými přesuny mezi dějišti zápasu a s náročným zápasovým programem, kdy bude k dispozici pouze jeden den volna. Například v úterý 14. dubna sehrajeme dva zápasy ve dvou různých městech. V základní skupině se postupně střetneme proti reprezentantům Turecka, Belgie, Saudské Arábie, Chile a Indie. Turnaj absolvuje 18 zemí včetně Brazílie či Mexika. Poté přijdou na řadu boje o konečné umístění. Na turnaji bychom měli odehrát minimálně 8 zápasů s dobou hry 2 x 30 minut. Zpět do Česka odlétáme v pondělí 20. dubna.

Nemáte obavu z aklimatizace hráčů po návratu z Guatemaly?
Jsme zvědaví, co s hráči udělá časový posun, únava z cestování, náročný program zápasů a návrat k českému klimatu. Poměrně brzy po příletu sehrajeme tři těžké ligové duely. Jde ale o mladé hráče, tudíž by proces zpětné aklimatizace měl být poměrně rychlý. Díky tomu, že jaro budeme dohrávat bez jakéhokoliv stresu a tlaku, tak bychom chtěli dát větší herní příležitost hráčům širšího kádru a též klukům z týmu U17. Zároveň cítíme, že bychom měli dát určitý oddych hráčům ročníku 1997, na kterých je dlouhodobě velká herní zátěž. Myslím tím Klímu, Vedrala či Kolčavu.

Program na turnaji:

13.4.- 14:00 – Coatepeque: Česko - Turecko
14.4. - 9:00 – Zurnilito: Česko - Belgie
15:00 - San Sebastian: Česko - Saudská Arábie
15.4. - 10:30 - Retalhuleu: Česko - Chile
16:30 – Retalhuleu: Česko - Indie
16.4. - volný den
ve dnech 17.4. – 19.4. proběhnou zápasy o umístění

Nominace na turnaj:

Brankáři: Konrád Lukáš, Sobotka Aleš
Hráči do pole: Ločárek Patrik, Štěpánek David, Horký Martin, Malár František, Svoboda Patrik, Čermák Jakub, Fikar Daniel, Urbánek Jiří, Novotný Jan, Kolčava Ladislav, Bartók Patrik, Smejkal Tomáš, Klíma Jiří, Bartl Denis, Průša Adam.

 
Aktuálně

Hráčem FCV za měsíc září jste zvolili Tomáše Smejkala

Tradiční anketa FC Vysočina o „Hráče měsíce“ poznala za září dosud nepoznaného vítěze! Stal se jím záložník Tomáš Smejkal, který už mnohokrát bral „medailové“ pozice, ale konkrétní měsíc opanoval vůbec poprvé! Dvaadvacetiletý odchovanec klubu v září odehrál skoro kompletní porci minut, vstřelil jednu branku a jednoznačně patřil k ofenzivním... Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu