01.07.2015, Miroslav Fuks

Morkus: Soustředíme se na individuální rozvoj jednotlivců

Morkus: Soustředíme se na individuální rozvoj jednotlivcůNa klubovém webu byly v uplynulých dnech a týdnech prezentovány rozhovory s trenéry juniorky, dorosteneckých i žákovských týmů FC Vysočina. Jak však uplynulou sezónu viděl sportovní manažer mládeže Josef Morkus? Jak na ní nahlíží nejen z pohledu sportovních výsledků?

 

Opětovně bych chtěl na úvod zdůraznit, že prioritu mládežnického úseku FC Vysočina dlouhodobě nepředstavují výsledky jednotlivých týmů. Nepochybně nás těší historicky nejlepší umístění staršího dorostu U19, který obsadil 5. příčku v republice, ovšem tabulkovou pozici vnímáme pouze jako jeden z ukazatelů výkonnosti. Mnohem důležitější je pro nás individuální rozvoj mladého fotbalisty. Určitým vodítkem je pro nás schopnost hráče vyrovnat se s předčasným posunem o kategorii výš, prosazení se do mládežnické reprezentace nebo zájem ze strany dospělých týmů našeho klubu. Z tohoto pohledu jsme v nejstarších kategoriích zaznamenali nárůst výkonnosti u Marka Koláře, Patrika Fialy, Jiřího Klímy, Jakuba Rychetníka či Marka Šerého. Moc nás těší, že v uplynulém ročníku SYNOT ligy zasáhli do duelů nejvyšší soutěže dva naši dorostenci. Na podzim to byl útočník Tomáš Duba a na jaře defenzivní hráč David Štěpánek, který má před sebou ještě jeden rok v dorostenecké kategorii.

Čím si vysvětlujete, že FC Vysočina, krom kategorie U13, lehce zaostává v žákovských kategoriích?
S týmem U13 skutečně můžeme být velice spokojení, ovšem výrazné zlepšení registrujeme též u týmu U12. Pravdou je, že zejména závěr sezóny nebyl u mančaftů U14 a U15 optimální. Bohužel, zde pociťujeme velký nedostatek kvalitních fotbalistů v celém regionu. Musíme napnout všechny síly, abychom tyto ročníky zlepšili a vyvarovali se tak problémům v klíčové kategorii U19.

Jak jihlavských klub uspěl při tradičním hodnocení a udělování statutu Sportovního centra mládeže a Sportovního střediska mládeže?
V obou důkladně posuzovaných kategoriích jsme v celorepublikové konkurenci obsadili skvělé 5. místo. Jde o pozitivní dopad dlouhodobé práce našeho klubu a stavu našeho tréninkového zázemí. Významně nám v tomto směru pomohla aktuálně završená modernizace areálu Na Stoupách.

Jak vnímáte současné tréninkové zázemí a vybavení mládežnických týmů FC Vysočina? Nakolik vám pomůže dokončená stavba zázemí v areálu Na Stoupách?
Vždy by samozřejmě mohlo být lépe, ovšem enormní náročnost tady není na místě. V posledních letech klub udělal strašně moc pro vylepšení tréninkového zázemí a vybavení. Narostl počet a kvalita hracích ploch, přibyly posilovna, rozcvičovna či šatny. Další velký skok pro mládežnický fotbal, ale i pro atletiku a malou kopanou, představuje investice jihlavského magistrátu do zázemí v areálu Na Stoupách. Nejen naše dorostenecké mančafty a jejich realizační týmy tady najdou špičkové zázemí včetně posilovny, videomístnosti či kanceláří.

Dojde během letní přestávky ke změně ve složení realizačních týmů jednotlivých mládežnických mužstev?
Ano, dílčí změny nastanou u většiny týmů. Juniorku povede trenérské duel Josef Vrzáček – Michal Lovětínský. Starší dorost U19 převezme Kamil Průša s asistentem Liborem Smejkalem z Velkého Meziříčí a mladší dorost U17 bude mít na starosti trenér Pavel Procházka.

Změní se nějak proces trénování mládežnických brankářů?
Žákovské gólmany bude mít v péči zkušený Tomáš Jansa a dorostence převezme Pavel Pospíchal, jenž dokončil nejvyšší trenérské brankářské vzdělání v podobě licence UEFA A. Dále věříme, že se do tohoto procesu zapojí i Jaromír Blažek.

V posledních dnech jsou stránky novin plné odchovanců FC Vysočina, když zde rezonují jména Vydra, Tecl, Kučera, Kopic, Masopust či Kliment. Co vidíte za vysokou úspěšností jihlavského klubu při výchově špičkových hráčů?
Jde o důkaz správnosti naší cesty, která klade důraz na individuální rozvoj talentovaných fotbalistů. Sice se někdy může stát, že naše týmy výsledkově propadnou, ovšem na výkonnostní progres jednotlivců to nemá vliv. Produkce špičkových odchovanců představuje kolektivní úspěch všech trenérů, které se na mládežnické „fabrice“ FC Vysočina podílejí. Personální základ našeho trenérského týmu je velmi stabilní, jde za svým cílem a má vybudovanou vlastní metodiku. Díky tomu je náš klub na celorepublikové mapě vnímán z pohledu výchovy mladých fotbalistů na předním místě. Jsme rádi, že se to stále více odráží i do prvoligového „áčka“ FC Vysočina.

Jak Vy osobně na tyto produkty mládežnické líhně FC Vysočina vzpomínáte? Čekal jste, že dosáhnou vysokých fotbalových met?
U všech platí, že měli nesporný fotbalový talent. U některých se však projevil dříve, u jiných až později. U jiných fotbalistů jsme si naopak mysleli, že teď budou hrát minimálně první ligu a nestalo. Jen dar talentu totiž nestačí. Všichni úspěšní k němu museli přidat lásku k fotbalu a poctivou práci v tréninku i v zápasech. Výsledky se díky tomu dostali a všichni jim moc přejeme, aby se fotbalově ještě dále zlepšovali a posouvali.

Chtěl byste závěrem něco doplnit?
Rád bych touto cestou poděkoval všem hráčů, trenérům a příznivcům za trpělivost a poctivost, se kterou přistupují k fotbalu. Věřím, že společně vychováme další kvalitní fotbalisty nejen pro prvoligový tým FC Vysočina.

 
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2022 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu