21.07.2015, Miroslav Fuks

Zdeněk Tulis: Chceme se pohybovat od 10. příčky výše

Zdeněk Tulis: Chceme se pohybovat od 10. příčky výšeVelmi krátké fotbalové léto je u konce a ti nejlepší čeští fotbalisté a jejich fanoušci znovu nedočkavě stojí na prahu nového ročníku nejvyšší soutěže. SYNOT liga slibuje atraktivní podívanou a velkou bitvu na obou pólech tabulky. Její součástí bude počtvrté v řadě a popáté v historii fotbalu v tomto kraji i FC Vysočina. Jak jsou na soutěžní ročník nachystáni jihlavští fotbalisté? Nejen na toto téma přišla řeč na tradiční předsezónní tiskové konferenci.

 

Ing. Zdeněk Tulis, ředitel klubu

Dvouměsíční letní přestávka znamenala z pohledu FC Vysočina velmi rušné období. Nakolik je po ní jihlavský klub připraven na boje v nejvyšší soutěži?

Do SYNOT ligy vstupujeme stabilizovaní po stránce ekonomické, k čemuž nám napomohly přestupy, které jsme v letním období uskutečnili. Disponujeme vyrovnaným rozpočtem a naší snahou bude navázat na předchozí tři sezóny, kdy jsme se umístili na místech, které zaručovaly klidný střed tabulky. V tabulce se chceme pohybovat od 10. příčky výše. Týmu jsme v létě vytvořili maximální konkurenceschopné podmínky na přípravu včetně soustředění v Horním Rakousku. Teď doufáme a věříme, že nám to hráči a realizační tým vrátí v probíhající sezóně. To je náš hlavní cíl, který jde samozřejmě ruku v ruce se zlepšováním kvality klubu.

Které konkrétní body a úkoly máte na mysli?

Nedostatek cítíme v tréninkových podmínkách, kdy bychom chtěli vybudovat či získat další dvě travnatá hřiště. Máme zájem znovu se vrátit k využití a upravení areálu Sokola Bedřichov v lokalitě Na Točně. Dále bychom chtěli opravit povrch umělé trávy v areálu v Jiráskově ulici, kde dokonce uvažujeme o zastřešení tohoto hřiště. Těmto záměrům by z investičního hlediska částečně mohl pomoci přestup Jana Klimenta do Stuttgartu a též čerstvý úspěch v podobě získání krajské fotbalové akademie.

Posledním takovým příkladem investice FC Vysočina do majetku města je nový travnatý povrch hlavního stadiónu, který jsme vyměnili náklady ve výši 450 tisíc korun. Dnes má vynikající parametry a hráči se mohou těšit na ideální podmínky ke hře.

Vedle toho vnímáme nedokončenou podobu našeho stadiónu, který by si zasloužil posun o kousek dál. S tímto záměrem však přímo souvisí výkonnost našich hráčů a návštěvnost na zápasech. I proto si dáváme za jeden z úkolů zvýšit stávající průměrnou návštěvnost zhruba o 500 diváků. To by byl ten pravý impuls k tomu, abychom mohli apelovat na město a kraj ve věci dostavby tribuny za brankou, čímž by kapacita stadiónu stoupla zhruba k 6.000 divákům.

Několik dní před prvním kolem SYNOT ligy nastal termínový veletoč. Co si o něm myslíte?

Ač jsme tyto změny nemohli příliš ovlivnit, tak se za ně fanouškům omlouváme. Všude prezentujeme náš zájem hrát domácí prvoligové duely v pátek, protože si myslíme, že fanouškům na Vysočině tento termín nejvíce vyhovujeme, ovšem v tomto případě nastal posun ze soboty na pátek poměrně pozdě. Je však třeba si uvědomit, že SYNOT liga je postavená na finanční podpoře partnerů a značnou roli hrají požadavky televizí. Za druhé se v českém fotbale společně snažíme vytvořit co nejlepší podmínky mužstvům, které hrají evropské poháry. Z nich mají šanci přivézt do našeho fotbalu nemalé peníze. Z nich následně mohou profitovat mnohé kluby. V nedávné minulosti jsme k nim též patřili – viz prodej Tecla. Proto jsme se žádostí Sparty souhlasili.

Milan Bokša, sportovní manažer

Jak vnímáte pohyb v kádru, který v FC Vysočina během léta nastal?

Zaznamenali jsme relativně značný pohyb v kádru, což vyplynulo ze zájmu o některé naše hráče. Našim náročným úkolem následně bylo, abychom tým doplnili v souladu s cíly, který si klub klade. Naše kroky jsme činili ve vazbě na klubovou strategii, kdy nadále dáváme prostor hráčům, kteří vycházejí z výchovného procesu FC Vysočina. Tito talentovaní fotbalisté jsou postupně zařazování do přípravy „áčka“, o což se snaží i trenér Klusáček. Všeobecně je tento náš přístup oceňována a odráží se i v přestupech z FC Vysočina do špičkových klubů. Z této nastolené cesty určitě nechceme uhnout.

Druhý tok fotbalistů do kádru prvního mužstva představuje angažování hráčů z jiných klubů či zahraničí. Snažíme se přitom, aby šlo o fotbalisty, kteří ještě nejsou za zenitem své výkonnosti a naopak mohou v našich barvách ještě sportovně růst a pomoci mužstvu. Mnohdy jde o mladé hráče s potenciálem, že o ně bude v budoucnu zájem.

Tým jsme proto posílili do všech řad o hráče, o kterých si myslíme, že mají minimálně průměrnou a v některých případech nadprůměrnou výkonnost. Brankářskou dvojici jsme doplnili o Mateje Rakovana, do obranné řady přestoupil Milan Mišůn, do středu zálohy se vrátil Adam Jánoš a do útoku jsme získali Pavla Dvořáka.

Neuvažovali jste o angažování zkušeného hráče, jakým byli v minulosti Koloušek nebo Blažek?

O takové variantě jsme nepřemýšleli. Jde o řešení v nejhorších scénářích a my si přejeme, aby k nim nedošlo.

Vnímáte současný kádr za uzavřený?

Situace je vždy nastavena tak, že trenér si přeje co možná nejvíce nejlepších hráčů. Proti tomu stojí ekonomické možnosti a filozofie celého klubu. Z tohoto hlediska se domníváme, že kádr je nyní uzavřený. Rád bych ještě připomněl, že v průběhu jara přišel do středu pole Petr Nerad a v létě do stejné řady Marek Opluštil. Změn je tedy hodně a ze sportovního hlediska není jednoduché je všechny skloubit do fungujícího celku. Až se tito noví hráči začlení a projeví, tak můžeme případně řešit sportovní stránku a doplnění kádru. Určité možnosti tu ale jsou a jsme případně připraveni reagovat na nastalou situaci.

Přemýšlíte stále o angažování Matěje Hybše?

Po sezóně jsme předpokládali, že nám Sparta Hybše nepustí. Letenský tým však v létě přešel na jiné herní schéma a styl hry, což nám právě může dát určitou naději, že by v blízké budoucnosti mohl ještě Hybš do Jihlavy přijít. Malá naděje tam je, ještě jsme toto téma neopustili, ale momentálně s jeho obnoveným působením na Vysočině nepočítáme.

Může naopak dojít k zúžení kádru?

Aktuálně řešíme pravidelné herní vytížení útočníka Jakuba Teplého a středopolaře Patrika Demetera. Rádi bychom jim nalezli druholigové hostování. Obdobně se hodláme zachovat v otázce gólmanů, kde však nejdříve musíme počkat na uzdravení dvojice Vejmola – Kotnour.

Luděk Klusáček, trenér

Nelze začít jinak, než Vaším hodnocením letního přípravného bloku.

Myslím si, že jsme v letním bloku od klubu měli vytvořeny dobré podmínky. S přípravou však rozhodně nemůžeme být spokojeni, spíše naopak. Ani tak nejde o dosažené neúspěšné výsledky, jako spíše o tvorbu kádru. Testovali jsme řadu hráčů, ovšem výsledek z toho je minimální. Kádr jsme do konečné podoby tvořili na poslední chvíli, čímž z pohledu práce s týmem uplynul drahocenný čas. Sehrání týmu se tak posunulo vlastně až do období začátku ligy. Z mého pohledu je to hodně nepříjemné. Musíme doufat, že si mužstvo brzy sedne.

Chtěl byste po přestupu Mišůna kádr ještě doplnit?

Ze svého hlediska bych si jistě dokázal představit, kdyby nás doplnil jeden hráč do středu zálohy, který by byl náhradou za Tomáše Kučerou. Zatímco v ostatních řadách k oslabení nedošlo, tak Kučeru nebude jednoduché nahradit. Nicméně, po příchodu Mišůna, který se jevil jako hodně akutní, jsme v situaci, kdy se budeme snažit hledat náhradu za Kučeru ve vlastních řadách. Určité varianty tam máme.

Hodláte změnit herní styl či rozestavení týmu?

Nebude představovat žádné dogma, bude se měnit. Vzhledem k přetlaku mezi ofenzivními hráči hledáme cestu, jak je do sestavy zapojit a jejich kvalit využít. Příprava nám ale ukázala, že to nemůže být na úkor toho, že budeme inkasovat mnoho branek.

Jak jste byl spokojen s odchovanci, kteří se s týmem do letní přípravy zapojili?

V přípravě dostalo prostor několik kluků z juniorky plus útočník Klíma z dorostu. Rozhodně nechci říci, že zklamali, ale jejich cesta do profesionálního fotbalu na nejvyšší úrovni bude ještě trochu delší, než bychom si v klubu přáli. Přípravné duely tomu nastavily nemilosrdné zrcadlo. Ukázalo se, že je na ně ještě brzo. V žádném případě je ale nezatracuji, mají však před sebou ještě mnoho práce. Nově jsme tak do kádru z juniorky zapojili jen Davida Klusáka.

 
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2022 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu