23.10.2015, Miroslav Fuks

František Vaculík: hráčský kádr má kvalitu a může dosahovat dobrých výsledků

František Vaculík: hráčský kádr má kvalitu a může dosahovat dobrých výsledkůUž čtvrtstoletí řídí jednu z největších českých stavebních společností a před pár dny získal prestižní ocenění Osobnost českého stavitelství. Řeč je o Františku Vaculíkovi, generálním řediteli a předsedovi představenstva PSJ, který je zároveň dvacet let klíčovým hybatelem a podporovatelem jihlavského fotbalu. Dovolili jsme si ukrojit část jeho drahocenného času a požádali jsme ho o aktuální rozhovor na fotbalové téma.

 

Jaký je Váš náhled na aktuální ligovou pozici FC Vysočina?
Bohužel, dostali jsme se do obdobné situace, jako před rokem. Tehdy se tým podařilo výsledkově nastartovat a sezóna nakonec nedopadla špatně. Momentální situace se však zdá mnohem obtížnější. Z pohledu akcionářů jsem přesvědčen, že hráčský kádr má kvalitu a může dosahovat dobrých výsledků. Je však s ním třeba kvalitně pracovat a z hráčů dostat maximum.

Stávající skladba trenérů představuje dlouhodobé řešení nebo jde o krizovou variantu?
V současné situaci jsme dali důvěru této skladbě trenérů, které jsme upřednostnili před hledáním jiných adeptů mimo FC Vysočina. O tom, zda jsme se rozhodli správně, budou rozhodovat výsledky. Nikdo z nás nepočítal, že se do tohoto stavu dostaneme. Na pana Klusáčka jsme čekali delší dobu, měli jsme ho už dříve v hledáčku a slibovali jsme si od něj dlouhodobější spolupráci. Určitě jsme si my, ani on nepřáli, aby naše kooperace skončila předčasně. Ani jsme se na tuto situaci nepřipravovali, nebyl tady dopředu vyhlédnutý jiný trenér či připravený scénář v případě Klusáčkova odchodu. Rozhodnutí představenstva bylo učiněno ve víře, že do budoucna přinese zlepšení.

Jak byste popsal příčiny odvolání kouče Klusáčka?
Tento nepříjemný krok nebyl jen důsledkem pohledu do tabulky a zisku 4 bodů. První půlrok Klusáčkova působení probíhal dle našich očekávání. V létě jsme naplnili jeho představy o podobě realizačního týmu a doplnění hráčského kádru, kde kladl důraz na udržení Jánoše a angažování levého obránce. Už dříve jsme splnili jeho návrhy na přestupy středopolaře Nerada a útočníka Dvořáka. Před startem soutěže nám prezentoval spokojenost s podobou kádru, ovšem v průběhu přípravy a během podzimu svůj názor změnil. S tím jsem se nemohl ztotožnit.

Navíc jsem u pana Klusáčka nejen já pozoroval určitý stupeň tvrdohlavosti, který nevnímám negativně. Pokud však za svými názory stojíte, tak musí být podloženy výsledky. Něco již naznačoval špatný dojem z letní přípravy, po níž přišly nevyrovnané výkony a výsledky v ligové soutěži. Vedle toho začínaly vyplouvat na povrch další zástupné problémy. Zaregistroval jsem hlasy, že pana Klusáčka z postu hlavního kouče vyštípal pan Kučera. Je to úplný nesmysl, toto rozhodnutí šla mimo pana Kučeru. Na druhou stranu je jasné, že pozice nových trenérů u týmu je nyní mnohem složitější a zodpovědnější, než tomu bylo předtím.

Nutno ale říci, že v létě kádr prvního týmu nebyl v optimálním stavu...
Ano, tady je třeba říci, že Jánoš se ze Sparty vrátil rozhozený a zraněný. Dvořák nebyl po zranění ramene optimálně kondičně připraven. Syn Lukáš pro zranění v letní přípravě skoro netrénoval. Mišůn měl za sebou takřka rok dlouhou herní pauzu. Marcin, do kterého jsem osobně do budoucna vkládal poměrně velké naděje, je po druhé operaci. Doteď je mimo hru Šourek, zdravotní absence měli Tlustý a Šulek, teď marodil i Kukoľ.

Nakolik do fungování realizačního týmu zasáhl odchod sportovního manažera Jinocha?
Myslím, že šlo o důležitý moment, který podle všeho fungování realizačního týmu narušil. S panem Jinochem jsem na toto téma několikrát hovořil, zdálo se, že naše spolupráce v Jihlavě bude pokračovat. Nabídka Slavie jej však natolik oslovila, že bylo vidět, že myšlenkami už byl v Edenu. Pravděpodobně, pokud by se jednalo o jiný klub, než Slavie, tak by pan Jinoch neodešel. Šel za klubem svého srdce a za zvýšenými ambicemi Slavie, které už v létě byly na spadnutí. Osobně si však nemyslím, že by tento moment do budoucna měl poškodit fungování klubu, jeho sportovní koncepci či naše jednání o přestupech hráčů.

Na uprázdněný post sportovního ředitele jste možná překvapivě dosadili Milana Bokšu...
Přestože jsme jednali se čtyřmi potenciálními kandidáty zvenčí, tak jsme se nakonec rozhodli sáhnout do vlastních řad. Vážně jsme uvažovali o jmenování Romana Kučery, ovšem trenér Klusáček tento krok vnímal jako oslabení svého realizačního týmu. Pan Bokša původně ani nebyl mezi zvažovanými adepty, ovšem následné debaty vykrystalizovaly v můj impuls jmenovat právě jeho, na čemž se poté shodli členové představenstva a i kouč Klusáček. Věřím, že jsme se pro budoucnost klubu v dané chvíli rozhodli správně.

Lze delší čas skloubit roli sportovního ředitele i hlavního kouče?
Nelze to vyloučit. Systém, který funguje v Anglii, by se mi hrozně líbil i v českých podmínkách. Tedy, že by v čele týmu byl manažer, který tvoří sportovní koncepci klubu, zodpovídá za složení kádru, způsob hry a dokonce nemusí být na všech trénincích „áčka“. Má pod sebou kolegy trenéry, kteří se specializují na taktiku, kondici, rychlost či rekonvalescenci hráčů.

Nebylo chybou, že jsme v létě akceptovali odchod Tomáše Kučery do Plzně?
Zatímco odchod Honzy Klimenta proběhl po vzájemné dohodě a nebyl vnímán jako komplikace po sportovní stránce, tak u Tomáše jsme s odchodem nepočítali. Z mého pohledu se to událo narychlo. Byl jsem hráčem, jeho manažerem a jednáním klubů prakticky postaven před hotovou věc. Ano, celý proces šlo ještě utnout. I proto jsem se pokoušel s Tomášem mluvit v tom smyslu, že jde o hráče, který by mohl být pro budoucnost FC Vysočina základním stavebním kamenem. Jeho odpověď však byla poměrně očekávaná – s ohledem na svůj věk a fakt, že prakticky celou kariéru strávil v Jihlavě, chtěl jít za plzeňskou výzvou a nechtěl si v budoucnu vyčítat, že byl srab a šanci nevyužil. Bylo to i o vidině boje o mistrovský titul, hraní evropských pohárů a nepochybně též o zajímavějším finančním ohodnocení. Pokud ambice hráče nebylo možné skloubit s možnostmi klubu, tak nemělo smysl mu dále bránit. Za takových souvislostí tomu nehodlám zamezovat ani do budoucna.

Je vůbec reálné někdy naplnit cíl klubu, kterým je účast v pohárové Evropě? Vždyť FC Vysočina v ligových sezónách spíše bojuje o záchranu? Neberete to jako stagnaci klubu?
Současný stav klubu beru jako součást jeho dlouhodobého vývoje. V této souvislosti bych rád uvedl, že ambice akcionářů vždy musí být v souladu s ambicemi realizátorů těchto cílů, tedy kroků samotného klubu, trenérů a především hráčů. FC Vysočina v posledních dvaceti letech nepochybně prošel obrovským pozitivním vývojem. Lze to pozorovat v postupném nárůstu klubového rozpočtu, zlepšování tréninkového zázemí, podmínek pro hráče, navýšení počtu trenérů a scoutů, rozšíření zdravotní péče, výchově špičkových reprezentantů či třeba ve faktu, že vedle Plzně jsme druhým regionem, který získal statut Krajské fotbalové akademie FAČR. Jednoduše se snažíme vytvořit profesionální podmínky pro sportovní růst fotbalistů.

Daří se FC Vysočina vhodně doplňovat hráčský kádr?
Žádný špičkový klub nemůže žít jen z toho, co sám vychová. Jenom v posledních pěti letech jsme do klubu angažovali množství hráčů a je jasné, že ne všechny akvizice se povedly. Před dvěma lety jsme vytvořili síť našich scoutů, která v Česku i na Slovensku mapuje nejen mladé talentované hráče. V nedávné době jsme do klubu přivedli několik šikovných fotbalistů, o nichž se zatím nemluví, ale já věřím, že se nám je postupně podaří implementovat do prvního mužstva a je před nimi dobrá budoucnost. Pořád ale platí, že jen talent a sportovní potenciál hráče k úspěchu nestačí. Je to též o charakteru hráčů, jejich ambicích a vůli na sobě dále tvrdě pracovat. Mám pocit, že jistota, kterou zdravé fungování FC Vysočina hráčům přináší, někdy vede k jejich uspokojení. Proto musíme být k hráčům náročnější, než jsme dosud byli. Tento úkol nyní leží zejména na bedrech realizačního týmu. Musí celý kádr přesvědčit o tom, že některé věci mění a dělají je jinak, než byli zvyklí. Musí v kabině vytvořit fungující chemii a kolektiv vyladit k jasnému cíli – nejenom udržet FC Vysočina mezi českou elitou.

Někteří fanoušci i odborníci prezentují názor, že Jihlavě schází dva typy hráčů – tvůrce hry a silná vůdčí osobnost. Vnímáte to stejně?
Úplně s tím nesouhlasím. Pokud budou hráči profesionálně přistupovat ke svým povinnostem, stále pracovat na svém zlepšení a dokážou na hřišti podržet jeden druhého, tak žádného šéfa nepotřebují. Nepotřebují někoho, kdo na ně bude řvát v kabině nebo na hřišti. Vždyť, kdo byl lídrem národního týmu, když teď vyhrál v Nizozemí? Takového hráče tam nenajdeme, přitom mančaft díky koncentrovanému kolektivnímu výkonu hrál výborně a uspěl.

Posílit bychom potřebovali na každém postu, nejen ve středu zálohy. Jsme však v Jihlavě, disponujeme určitými možnostmi a finančními podmínkami, tudíž musíme pracovat s tím, co je k dispozici. Navíc, kde bereme jistotu, že by stávající mužstvo bylo lepší, kdyby Tomáš Kučera zůstal? Vždyť před rokem zde byl a po devíti kolech jsme měli jen čtyři body. Pořád si myslím, že máme konstruktivní hráče v Šulekovi, Neradovi, Demeterovi či Jánošovi, který rozhodně není jen defenzivním záložníkem. Disponujeme kádrem, který má standardní českou prvoligovou kvalitu. Přitom hráči z této ligy aktuálně zvítězili v kvalifikační skupině o EURO. Musíme si uvědomit, že fotbal je hlavně týmový sport. Teoreticky může být každý hráč individuálně lepší, než jeho protivník na stejném postu, ale neznamená to, že jako tým musí vyhrát. Na skloubení optimálního týmu, který využívá přednosti hráčů a eliminuje jejich nedostatky, se nyní musíme zaměřit.

Předpokládáte, že v zimě dozná jihlavská soupiska změn?
Myslím si, že změny kádru lze očekávat. Jak z pohledu jeho doplnění, tak i v odchodech. V oblasti příchodů se zaměřujeme spíše na mladé talentované fotbalisty, kteří dnes hrají například druhou ligu, a my si myslíme, že mají potenciál nejdéle do roku pravidelně hrát nejvyšší soutěž. Máme je vytipované, probíhají s nimi jednání a připravují se jejich nákupy. Vedle toho nelze vyloučit návraty hráčů z hostování – Kučery a Harby.

Nechybí týmu zkušenost?
Jsem přesvědčen, že zkušené hráče máme. Řadě z nich budou končit smlouvy a my očekáváme, zda nás v tomto soutěžním ročníku svými výkony a přístupem přesvědčí, že tady stále chtějí působit. Přesto, pokud by se naskytl vhodný typ ostříleného hráče, který by byl ochotný přistoupit na podmínky a filozofii našeho klubu, tak bychom se jeho angažování nebránili. V této souvislosti je nutné říci, že postavení a jméno FC Vysočina na české fotbalové mapě, není stále takové, abychom byli schopní jednoduše přilákat renomovanější či zkušenější fotbalisty. V tomto směru nás čeká ještě spousta práce a chce to i svůj čas.

  • aktuální rozhovor s Františkem Vaculíkem přinesl i web iDNES.cz

 
Aktuálně

Využijte předprodej vstupenek na Prostějov! Brzkým nákupem ušetříte!

Doma je potřeba vyhrávat! A fotbalisté FC Vysočina to moc dobře vědí! Přijďte jim v jejich touze po třech bodech pomoci! Tento pátek od 18 hodin hostíme Prostějov! Dokažme, že společně jsme silnější! Jak a kde na tento duel zakoupit vstupenky? Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu