S Janem Kameníkem o Regionální fotbalové akademii Vysočiny
To, co se zhruba před rokem zdálo být prakticky nemožné, se nakonec podařilo! Od 1. září 2015 se pilotní projekt Regionální fotbalové akademie FAČR nerozběhl pouze v Plzni, ale i v Jihlavě! První fotbalová akademie tohoto typu na Moravě má za sebou více než čtvrt rok svého fungování, tudíž jsme oslovili šéftrenéra akademie Jana Kameníka s žádostí o první hodnocení a poskytnutí bližších informací o jejím chodu.
Můžete na úvod přiblížit svůj fotbalový a trenérský životopis?
S fotbalem jsem začínal v Jiskře Otrokovice, což je v současné době klub SK Baťov 1930. V dorostenecké kategorii jsem poté odešel na krátkou dobu do Sigmy Olomouc. Odtud jsem poté zamířil do mužské kategorie do divizní Fatry Napajedla, kde jsem s krátkou přestávkou strávil 5 let. S trénováním jsem začal v Brně při studiích vysoké školy. Následovalo krátké pracovní zahraniční angažmá, kde jsem se v jednom regionálním oddíle zapojoval do tréninkového procesu žáků. V roce 2008 jsem nastoupil do klubu 1.FC Slovácko, kde jsem strávil téměř 8 let jako profesionální trenér napříč všemi kategoriemi mládeže.
Jak jste vnímal snahu nastartovat akademii už od 1. září 2015. Věřil jste, že je tento šibeniční termín reálný?
K mému angažování do akademie došlo v červnu letošního roku. V ten moment jsem byl v bližší komunikaci s Václavem Mrázkem, který je ve stejné pozici v Plzni. Samozřejmě jsme postupně rozkrývali problémy, které s sebou nese vznik tak složitého mechanismu jako je Regionální fotbalová akademie. Zástupci kraje, města, fotbalového klubu FC Vysočina a fotbalové asociace vynaložili nesmírné úsilí pro to, abychom projekt nastartovali již v září. K tomu se přidal skvěle složený realizační tým akademie, který začal okamžitě pracovat. Od samého začátku jsem nezapochyboval ani na chvíli.
V čem spatřujete primární smysl vzniku Regionálních fotbalových akademií?
Koncentrace největších fotbalových talentů na jednom místě a jejich výchova v jedné z klíčových fází kariéry za dohledu špičkových odborníků a tomu odpovídajících podmínkách. Takový je smysl Fotbalových akademií FAČR. Vybraní hráči jsou v akademii společně od pondělí do pátku. Cílem však není pouze všeobecný sportovní rozvoj mladého hráče. Vše musí totiž nastat v symbióze se vzdělávacím procesem a zajištěným lékařským dohledem, regenerací, stravováním a pro hráče, kteří mají větší dojezdovou vzdálenost, i s ubytováním.
Jakou náplň práce si můžeme představit pod Vaším pracovním zařazením v akademii?
Mou povinností jako šéftrenéra akademie je optimalizace tréninkového procesu, jak v rámci dopolední programu ve škole, která se věnuje všeobecnému sportovnímu rozvoji, tak i v odpolední části, která je zaměřena specificky. K těmto povinnostem momentálně patří také zajištění chodu akademie, synchronizace celého realizačního týmu, jednáni s rodiči nebo například komunikace s oddíly v rámci regionu. Stejně tak ve spolupráci s krajským fotbalovým svazem organizujeme tréninkové jednotky pro kategorii U12 ve čtyřech okresech Kraje Vysočina a tréninky pro kategorii U13, které jsou centralizovány v Jihlavě.
Kdo další se podílí na každodenním chodu akademie?
V realizačním týmu je společně se mnou dalších 6 trenérů, kteří se podílejí na téměř všech fázích tréninkového procesu. Patří do něj Michal Kadlec, Ivan Čermák, Vlastimil Savi, Pavel Tvarůžek a Jonatán Hána. Poslední dva jmenovaní trenéři jsou zároveň učiteli tělesné výchovy na ZŠ Evžena Rošického, která s námi velmi úzce spolupracuje. Tomáš Jansa je v našem systému trenér brankařů. Tereza Mazačová se zapojuje do tréninkového procesu zejména v podobě kompenzačních cvičení a zároveň se stará o administrativu. Dále v týmu působí externisté, kteří se starají o výživu a stravovací režim, dále disponujeme sportovním psychologem a fyzioterapeutem. Jeden z externistů nám pomáhá s úpolovým cvičením v rámci tělesné výchovy. V režimu internátu máme poté dvě vychovatelky, které poskytují hráčům nadstandardní servis a alespoň v minimální míře se snaží suplovat rodinné prostředí. Snad jsem na nikoho nezapomněl!
Nad správným legislativním chodem krajské akademie bdí Nadační fond. Kdo v něm figuruje?
Tvoří jej Zdeněk Bursa, koordinátor FAČR pro státní a veřejnou správu, dva představitelé KFS Vysočina – předseda Miroslav Vrzáček a místopředseda Radek Zima, dále Tomáš Koukal, vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Statutárního města Jihlavy, Milan Kastner, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Kraje Vysočina a též Zdeněk Tulis, ředitel a místopředseda představenstva FC Vysočina.
Kdo je garantem pro sportovní stránku Regionálních fotbalových akademií FAČR?
Tím je pan Michal Prokeš, člen Výkonného výboru FAČR za kluby Synot ligy a FNL a vedoucí Úseku talentované mládeže FAČR.
Jak vypadá běžný pracovní den fotbalového akademika?
Režim akademie začíná 6:30 hodin společnou snídaní v jídelně OA, SZŠ a SOŠS Jihlava v ulici Karolíny Světlé. Zde jsou již přítomní trenéři, kteří hráče poté převádí do školy. V 7:10 začíná nultá hodina dle programu a jednotlivého dne. Vše na sebe navazuje. Hráči absolvují od pondělí do čtvrtku dvě dopolední hodiny tělesné výchovy. Úterý, středa a čtvrtek jsou vyhrazeny pro odpolední tréninkové jednotky, které začínají ihned po výuce. Den akademika končí většinou v 16:00 hodin.
Kolik chlapců tento dril momentálně podstupuje? Počítáte, že tento počet budete průběžně navyšovat?
Momentálně v akademii působí 41 hráčů ve dvou věkových kategoriích. Dvanáct z nich je na internátu. Systém akademie je nastavený na 25 hráčů v každém ročníku, který bychom chtěli od příštího školního roku naplnit.
Nehrozí, že by tyto sportovní nároky odsunuly na vedlejší kolej školní výuku?
V žádném případě. Akademie funguje právě v úzké spolupráci se školou. Hráči jsou každý týden kontrolováni. Na internátu dochází ke kontrole každý den. Monitorujeme každé zhoršení známek a chování a tyto případy poté individuálně řešíme. Máme jasně stanovený systém, který hráči dodržují.
Na jaké úrovni je materiálně technické vybavení hráčů? Jaké tréninkové podmínky máte k dispozici?
Materiálně technické zajištění je na profesionální úrovni. O vybavení se postarala fotbalová asociace. Průběžně dále dle potřeby doplňujeme pomůcky tak, aby byl náš proces co nejefektivnější a hráči byli v tomto senzitivním období připravování na co nejlepší úrovni. Hráči dále dostali tréninkové i reprezentativní oblečení, které mohou využívat. Tréninkové podmínky, které máme k dispozici, poskytl klub FC Vysočina Jihlava. Na samém začátku jsme si spolupráci velmi dobře nastavili a v určitých dnech dokonce můžeme využívat k tréninku hlavní travnatou plochu stadionu. Tímto bych chtěl klubu poděkovat. Myslím si, že jde o mimořádnou spolupráci.
Připravujete už nyní výběr hráčů ročníku 2003 pro nový školní rok? Jakým způsobem probíhá? Z kolika hráčů vybíráte?
Tento ročník monitorujeme velmi podrobně. Společně s Michalem Kadlecem nejsme trenéři týmů v mistrovských i přátelských utkáních. Máme tak prostor o víkendu sledovat hráče v rámci celého regionu. Po podzimním období jsme si vyhlédli cca 50 hráčů, se kterými jsme absolvovali dvě tréninkové jednoty. Další se poté chystají po Novém roce. Z těchto hráčů a dalších, které uvidíme v rámci jarních soutěží, budeme vybírat finální počet 25 hráčů do kategorie U14.
Zvolte nejhezčí podzimní gól FC Vysočina!
Vybrali jsme 12 dle našeho názoru nejhezčích branek, které fotbalisté FC Vysočina vstřelili během patnácti podzimních zápasů v Chance Národní Lize. Sestříhali jsme je do jediného videa, abyste se mohli v předvánočním čase pokochat hezkými góly, připomenout si euforii s nimi spojenou a vybrat tu nejkrásnější trefu! Celý článek
- Žákovské hodnocení podzimu: U13 - Pavel Tvarůžek (17.12.2024)
- Žákovské hodnocení podzimu: U14 - Tomáš Kaplan (15.12.2024)
- Program zimní přípravy fotbalistů FC Vysočina (13.12.2024)
- Žákovské hodnocení podzimu: U15 - Jakub Pavlas (11.12.2024)
Vytisknout