03.12.2017, Miroslav Fuks

Morkus: Dočkali jsme se propojení dospělého a mládežnického fotbalu

Morkus: Dočkali jsme se propojení dospělého a mládežnického fotbaluNa klubovém webu byly v uplynulých dnech prezentovány rozhovory s trenéry dorosteneckých i žákovských týmů FC Vysočina. Jak však skončenou podzimní sezónu hodnotí sportovní manažer mládeže Josef Morkus? Úvodem jsme se jej zeptali na jeho vnímání reorganizace českých dorosteneckých soutěží, k níž došlo začátkem probíhajícího ligového ročníku?

 

Před lety jsme s vytvořením Juniorské ligy kvitovali zrušení „béčka“ staršího dorostu, neboť jsme to vnímali jako krok, který napomůže větší koncentraci talentovaných mladíků s ligovou perspektivou. Se změnou, která vstoupila v platnost od července letošního roku, proto nesouhlasíme. FAČR toto rozhodnutí učinil bez širší diskuze a s rychlou účinností. Většina ligových klubů včetně nás se tak dostala do problémů, neboť jsme při nižším počtu starších dorostenců, který byl dlouhodobě nastaven a vybudován pro jeden tým, nebyli schopní adekvátně hráčsky naplnit oba týmy. Nám tak bude trvat ještě půldruhého roku, než se početně srovnáme pro aktuální stav dorosteneckých soutěží. S tím souvisí jediná výhoda, kterou v novém modelu dorosteneckých soutěží spatřuji, což je markantní nárůst herní vytíženosti a minutáže hráčů.

Starší dorost se v létě musel vyrovnat s nepříjemným sestupem z nejvyšší soutěže. Jak hodnotíte jeho účinkování v Moravskoslezské lize?
Pád o soutěž níže nebylo jednoduché vstřebat. Zvlášť za okolností, k nimž došlo při posledním duelu v Karviné. Nicméně jsme se okamžitě vrhli do práce a jednoznačného úkolu okamžitě vrátit starší dorost FC Vysočina do I. ligy. Absolvovali jsme kvalitní letní přípravu a vkročili jsme do soutěže, o níž jsme vůbec nic nevěděli. Po šestnácti odehraných kolech mohu konstatovat, že jsme ji zvládli nad očekávání dobře. Patnáctkrát jsme zvítězili a před jarními odvetami si nepřipouštíme nic jiného, než návrat mezi českou dorosteneckou elitu. Samozřejmě nechceme nic podcenit a jaro musíme odehrát velmi obezřetně a se vší vážností.

Vnímáte velký kvalitativní rozdíl mezi oběma soutěžemi stejně jako Kamil Průša, kouč U19?
Je to tak. Žádný soupeř nám body neodevzdá bez boje, ovšem rozdíl v úrovni obou lig je značný. Sportovnímu vývoji našich hráčů by nepochybně mnohem více prospělo, kdyby se poměřovali s celky v nejvyšší soutěži. I proto jsme již v létě posunuli některé mladší dorostence do kategorie U19 a v tomto procesu hodláme pokračovat i nyní pro zimní přípravné období. Chceme je tak postupně připravovat na dorosteneckou ligu, v níž by od léta měli nastupovat. Jarní zápasy staršího dorostu by se tak mohly stát ideální příležitostí k tomu, abychom začali vytvářet mančaft pro příští extraligový ročník.

Co byste řekl k účinkování „béčka“ staršího dorostu v divizní soutěži?
S ohledem na nedostatečné personální pokrytí tohoto nově vytvořeného týmu jsem jej v polovině utkání vedl jako hlavní trenér. Výkony tohoto mančaftu trochu trpěly nesehraností, neboť jsme jej vytvářeli za pochodu před každým jednotlivým zápasem. Jeho základ tvořili hráči ročníku 2000. Ty doplňovali fotbalisté ročníku 1999, kteří se potřebovali rozehrát, a též 4-5 kluků z mladšího dorostu. I v divizní soutěži jsme sehráli kvalitní zápasy, na druhou stranu zde byly i duely proti opravdu slabším soupeřům.

Do budoucna by asi z hlediska FCV bylo ideální, kdyby týmy U19 a U17 nastupovaly v celostátní lize a celky U18 a U16 v MSDL, že?
Ano, ovšem jak už jsem uvedl, tak bychom měli nejdříve vyčkat početního doplnění jednotlivých ročníků, k němuž dojde za rok a půl. Už nyní v kategorii starších žáků tento výhled zohledňujeme a snažíme se pracovat s větším počtem hráčů. Samozřejmě, že pokud by se jarní část divizní soutěže příznivě vyvinula nebo pokud by cesta do vyšší soutěže byla možná nejen z první příčky, tak bychom postup neodmítli. Není to však naše priorita. Sami cítíme, že za půlroku ještě nebudeme z hlediska počtu a kvality zcela připraveni.

Jak hodnotíte výsledky a výkony mladších dorostů?
Tým U17 už v létě 3-4 fotbalisty doplnil kádr staršího dorostu. Jde o ročník, kde jsme ponechali osmnáct kluků, abychom v příští sezóně zajistili plynulý přechod dostatečného počtu hráčů do kategorie U18. Tento tým si vedl velmi dobře, sehrál výborné zápasy a svoji soutěž s přehledem vyhrál. Lze očekávat, že většina hráčů tohoto ročníku 2001 bude tvořit základní kádr staršího dorostu v nejvyšší soutěži, neboť ročník 2000 nemáme početně tak silný. O to více musíme tyto kluky z kádru U17 už nyní připravovat na blížící se posun mezi starší dorostence.

Mančaft U16 ve své soutěži skončil těsně druhý a ve většině zápasů dominoval. I proto tento tým více prověří duely zimní přípravy. Jsme přesvědčeni, že ročník 2002 máme velmi kvalitní a věříme, že v příští sezóně v celostátní konkurenci obstojí.

Výsledkově se dlouhodobě nedaří ročníku 2003, který je nyní v kategorii U15. Přezimuje až na předposlední příčce žákovské ligy...
Musím říci, že se tomuto týmu nedaří z hlediska výsledků, ale nikoli z hlediska předvedené hry. Pokud nedošlo k zápasové kolizi, tak jsem se snažil duely tohoto výběru sledovat. Mohu říci, že tým U15 v žádném utkání herně nezklamal. Problém vidím v malé gólové produktivitě a hlavně v somatotypu těchto fotbalistů, kde máme většinu kluků zatím menšího vzrůstu a lze u nich do budoucna očekávat zajímavý fotbalový vývoj. Už závěr soutěže, kdy tento tým porazil Zbrojovku, nám tuto domněnku potvrzuje. Pro zimní přípravu hodláme dva hráče z kádru U15 posunout do mladšího dorostu U16, neboť se o kategorii výše „obouchali“ a získali zkušenosti. Budou se jim hodit v náročných jarních bojích, kdy potřebujeme rychlé vybřednutí tohoto týmu ze záchranářských starostí, potažmo z barážových duelů.

Co říci k dalším třem týmům v žákovské kategorii?
Ročník 2004 se nám v létě podařilo vhodně doplnit a nyní se jeví velice dobře. Herně i výsledkově náleží mezi špičku žákovské ligy. Přitom však ještě nepolevujeme ve snaze tento tým posílit.

U mladších žáků U13 a U12 primárně platí, že se nesoustředíme na výsledek a snažíme se objevit zajímavé hráče. V zimní přípravě dostane příležitost asi deset fotbalistů, které přivedeme na zkoušku.

Došlo k personálnímu doplnění realizačních týmů mládežnických týmů?
Můžeme konstatovat, že jsme se personálně stabilizovali. Velice jsme uvítali angažování fyzioterapeuta mládeže, jenž úzce spolupracuje se svým kolegou Císařem z prvoligového „áčka“. Podobně výborná spolupráce se navázala i s kondičním trenérem prvního týmu Mikšíčkem. Vedle toho jsme i ve spojení s klubovým lékařem Röhrichem. Pro nás to představuje výrazný pozitivní posun a konečně jsme se dočkali úzkého propojení dospělého a mládežnického fotbalu. Dokumentuje to i podzimní zapojení vždy trojice dorostenců do tréninkových bloků „áčka“ v reprezentačních pauzách. Pokud chceme naše talenty zapracovávat do dospělého fotbalu, tak v tomto ohledu nesmíme na nic čekat a hledat cesty, jak tyto nadějné fotbalisty postupně zvykat na vyšší úroveň. Získávají tak obrovské zkušenosti a motivaci do další práce. Těší mne, že tyto myšlenky nacházejí u vedení klubu a trenéra Kopeckého pochopení a podporu.

V říjnu se nejen mládežnické týmy FCV dočkaly vytoužené rekonstrukce umělé trávy v ulici Evžena Rošického...
Jde o neskutečný posun, za který jsme strašně rádi. Kéž bychom se v nejbližší době dočkali té pověstné třešničky na dortu v podobě zastřešení této plochy pro zimní období.

Závěrem bych vzkázat veřejnosti, ať nám nadále s důvěrou přivádějí své ratolesti. Dobře se o ně postaráme a pomůžeme nejen jejich sportovnímu, ale i lidskému vývoji. Vedle toho bych chtěl všem trenérům a členům realizačních týmů mládeže poděkovat za příkladnou práci a popřát jim krásné Vánoce a mnoho úspěchů, štěstí a především zdraví do nadcházejícího roku 2018!

Hodnocení podzimu ze strany trenérů mládeže:

U19 - Kamil Průša
U17 - Libor Smejkal
U16 - Petr Kuchta
U15 až U12 – komentář jednotlivých trenérů

Dorostenecký tým U18.

 
Aktuálně

Oulehla: Kluci šli na hranici svých možností, odvedli maximum

Úsilí fotbalistů FC Vysočina vybojovat tolik potřebné vítězství bylo na trávníku doslova hmatatelné. Ani s pozměněným herním rozestavením však na Vlašim nestačilo. Zrodila se tak remíza, která byla určitě cennější pro hosty. Zvlášť, když přes úhony přečkali možná klíčový moment utkání z 16. minuty. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu