03.01.2019, Miroslav Fuks

Mastný: Velký rozdíl v náplni a intenzitě tréninků nevidím

Mastný: Velký rozdíl v náplni a intenzitě tréninků nevidímFotbalový klub FC Vysočina vznikl transformací FC PSJ na akciovou společnost v roce 2000. V témže roce zároveň jako první klub v historii kraje pronikl do II. ligy. Za pouhých osmnáct let dokázal sedm sezón strávit v nejvyšší soutěži a díky skvělé práci s mládeží vychovat 13 fotbalistů, kteří nastoupili za český národní tým nebo reprezentaci U21. V rámci nového projektu HVĚZDA VYSOČINY vám nejvýraznější produkty FCV blíže představíme nejen prostřednictvím rozhovoru. Naším cílem je ukázat, že tyto naše hvězdy vyrostly na Vysočině, byly a jsou stále normální kluci z vedlejší vesnice. Každý kluk může být Hvězdou Vysočiny!

 

Rok 2018 pro něj byl doslova přelomový. Se starším dorostem vybojoval postup do nejvyšší soutěže, upevnil si pozici v reprezentačním výběru U16 a připsal si dvě individuální ocenění - 3. příčku v anketě o nejlepšího sportovce do 15ti let a titul juniorského Sportovce Kraje Vysočina. A to nebylo vše, neboť dlouhodobý zájem a sledování ze strany Manchesteru United vyústil v červencový přesun do akademie tohoto věhlasného klubu! Ano, řeč je o jednom z nejvýraznějších produktů mládežnické akademie FC Vysočina za poslední roky – brankáři Ondřeji Mastném (nar. 8.3.2002). Rádi Vám s ním nabízíme aktuální rozhovor.

Ondro, co se ti vybaví, když se řekne FC Vysočina Jihlava?
Vybaví se mi spousta vzpomínek. Ani nemohu uvěřit, že jsem v Jihlavě po mém příchodu z Fotbalové školy Třebíč strávil jen tři roky, protože jsem toho zde opravdu prožil hodně. Za tu dobu jsem poznal spoustu skvělých lidí, kamarádů, trenérů a hlavně jsem se výkonnostně zlepšil. Uběhlo to až moc rychle. :-)

Udržuješ s klubem vazbu? Jsi s někým v častém kontaktu?
Jsem v kontaktu s několika spoluhráči ze svého ročníku 2002 a trenéry. Například s trenérem brankářů Tomášem Jansou, který má velkou zásluhu na tom, kam jsem se v letošním roce posunul. Scházíme se skoro pokaždé, když se vracím do Česka.

Vybavuješ si své první fotbalové krůčky a první trenéry?
Pamatuju na tréninky v Antonínově Dole, na tréninky na staré umělé trávě v areálu v Jiráskově ulici. Nejvíc si právě pamatuju na pana Jansu, se kterým jsme měli gólmanské tréninky. Samozřejmě si dobře vzpomínám na všechny trenéry, pod kterými jsem trénoval.

Můžeš připomenout své putování mládežnickými týmy FC Vysočina?
Začal jsem v U14 pod trenéry Ivanem Čermákem a Vlastimilem Savi. Za tento tým jsem odchytal až na pár zápasů vše, poté U15 to bylo podobné. V létě 2017 jsem se přesunul do dorostenecké kategorie, kde jsem rovnou začal trénovat s U19. Zápasy jsem však hrál za mladší dorost U17. V zimní přípravě 2018 jsem za U19 dostal šanci v přípravném zápase v Hradci Králové, dařilo se mi a za první starší dorost jsem začal chytat pravidelně. Rád bych při této příležitosti poděkoval trenérům Kamilu Průšovi a  Josefu Matouškovi za důvěru, kterou mi dali a za šanci pravidelně za U19 nastupovat i v mistrovských utkáních.

Sleduješ počínání svých bývalých spoluhráčů v dorostenecké lize?
Ano, pozorně sleduji zápasy týmů U19 a U17, což je můj ročník, Jsem rád, že se U19 v nejvyšší soutěži vyšvihla mimo sestupové pozice.

Kdy jsi poprvé nakoukl do reprezentačního výběru?
Bylo to v kategorii U14, kdy jsme byli na turnaji v Nizozemí. Zde jsme hráli proti Turecku, Japonsku a domácímu celku. Dosud jsem nastoupil do dvou zápasů za reprezentaci U15 a sedmi utkání za výběr U16.

Jaké reprezentační akce jsou v dohledné době před tebou?
V roce 2019 je před námi elitní fáze kvalifikace na EURO U17. Moc bych si přál, abychom v ní dokázali uspět.

Můžeš vzpomenout, kdy došlo k prvnímu kontaktu ze strany slovutného Manchesteru United?
Stalo se tak po turnaji Regionálních fotbalových akademií v Českých Budějovicích.

Jaký průběh mělo jednání o tvém přesunu do Anglie? Kolik testů jsi v dresu Red Devils absolvoval?
Kontaktovali nás přes agenturu Sport Invest, která mě zastupuje. Pozvali mne na testy. Nakonec jsem v Manchesteru absolvoval dvě stáže. Zásadní byla ta druhé, které se zúčastnili i trenéři brankářů United, kteří nakonec rozhodli o mém přesunu do Anglie. Byl jsem samozřejmě nadšený, neboť to představovalo splnění obrovského snu. Vím, že jsem stále na začátku cesty a vím, jak těžké to bude. Moc se ale na tyto fotbalové výzvy těším.

Jaké byly tvé fotbalové i životní začátky v Manchesteru?
Ze začátku jsem trochu bojoval s jazykem a množstvím tréninků, ale po chvíli se to zlepšilo a momentálně si nemám na co stěžovat.

Už ses v novém prostředí aklimatizoval? Domluvíš se anglicky?
Myslím si, že ano. Angličtina je lepší, mám tady i pár kamarádů jak z ciziny, tak i Angličany.

Daří se ti fotbalově? Za který tým nastupuješ? V jakých soutěžích? Kolik duelů jsi dosud odchytal?
Byl jsem zařazen do kategorie U18. V přípravě jsem odchytal pár zápasů, ale pak jsem se zranil a až tento poslední týden před Vánoci jsem se dostal zpět na hřiště.

V čem vidíš největší rozdíly v pojetí fotbalu v Česku a Anglii? Jak se liší tréninky gólmanů?
Fotbal se tady těší mnohem větší vážnosti a prestiži. Už i zápasy U18 jsou živě přenášeny klubovou televizí MUTV a komentátoři o našich duelech intenzivně diskutují. Probírají, kdo by měl nastoupit, proč daný hráč nehraje... Z hlediska náplně a intenzity tréninků brankářů nijak velký rozdíl nevidím. Až na pár odlišných cvičení jsem změnu nepoznal.

Kde bydlíš? Nakolik komunikuješ s československými parťáky v United?
Bydlím v anglické rodině, která je skvělá,. Jsem tu se Slovákem Martinem Šviderským, který nastupuje o kategorii níže. S ním jsem teď asi nejvíc v kontaktu.

Kde vidíš svoji fotbalovou budoucnost?
Rád bych si po zranění získal pozici jedničky v mém týmu a následující roky se začal zabudovávat do dospělého fotbalu.

Čím si vysvětluješ, že FC Vysočina v posledních letech dodal řadu reprezentantů – Klimenta, Kopice, Rabušice, Gebre Selassieho, Masopusta, Vydru a Tecla?
Myslím, že tomu napomáhá snaha FC Vysočina posouvat šikovné kluky do vyšších kategorií, než tomu přísluší jejich věkové zařazení. Jihlavě jde očividně o výchovu hráčů a nikoli o výsledky v jednotlivých kategoriích, což je podle mě správné. Jediný tým, kde je třeba hledět na výsledky, je pochopitelně výběr U19.

Umíš si představit, že se v budoucnu vrátíš do dresu FC Vysočina?
Ano, určitě bych si to dokázal představit. Než jsem dostal nabídku od Manchesteru United, tak to byl můj cíl dostat se do “áčka” FC Vysočina.
Ondra je Hvězda Vysočiny! Makej a buď jako on!

 
Aktuálně

Zástupci FCV v květnových nominacích mládežnických reprezentací

Ani v květnových nominacích českých mládežnických reprezentací neschází zástupci a odchovanci FC Vysočina. Tradičně vám nabízíme souhrn „našich“ jmen, která v aktuálních výběrech národních týmů figurují. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu