27.04.2020, Miroslav Fuks

Dvacetiletí FC Vysočina - ročník 2009/10

Dvacetiletí FC Vysočina - ročník 2009/10Nenaplněné postupové ambice v ročníku 2008/09 byly pro vedení FC Vysočina velkým zklamáním. V létě se logicky odrazily do četných obměn v hráčském kádru a též k očekávané změně na postu kouče. Na jaře neúspěšný Karol Marko zamířil do prvoligové Příbrami a na jeho místo usedl jihlavský rodák, odchovanec tehdejšího Spartaku a kouč se zkušenostmi z I. ligy - Luboš Urban. Jeho asistentem se stal Daniel Šmejkal.

 

Podzim 2009

„Naší prioritou bylo angažování nového kouče, který si přivede svého asistenta. Od pánů Urbana a Šmejkala si slibujeme, že hráčům předají nejen své trenérské znalosti, ale i velmi bohaté hráčské zkušenosti. Věříme, že tým dokáží zvládnout v krizových situacích, které vrcholový fotbal přináší. Jsme velmi rádi, že v osobě pana Urbana získáváme odchovance klubu a osobu se vztahem k Vysočině,“ sdělil k této volbě tehdejší ředitel klubu Zdeněk Tulis.

Kádr doznal před výkopem podzimu velkých změn. Klub již neměl zájem o pokračování působení kanonýra Petra Faldyny, smlouvy skončily zkušeným Rudolfu Urbanovi a Pavlu Marešovi, kteří na jaře zůstali za očekáváním, do mateřské Polné zamířila klubová ikona Tomáš Kaplan a hostování skončila trojici Jan Štohanzl (Teplice) a Michal Vepřek a Jan Vojáček (Olomouc).

Na jejich místa nastoupila celá řada hráčů, z nichž někteří nenaplnili očekávání, nebo jejich čas přišel později. Jedničkou v brance se stal Václav Winter (hostování Bohemians Praha), defenzívu vyztužili Jan Penc (hostování Příbram) a zkušený odchovanec Robert Caha. Konkurenci ve středu pole zvýšili Jiří Šisler (hostování Bohemians 1905) a Jan Gruber (hostování České Budějovice) a o ofenzívu se měli starat Peter Krutý a David Korčián (přestup 1.HFK Olomouc) a též mladík Muris Mešanović (hostování Jablonec).

Výrazně pozměněný tým s novou trenérskou dvojicí potřeboval čas na sehrání, což však rychle uhánějící soutěž neumožnila. Tým, který měl usilovat o přední příčky, na podzim své ambice nenaplnil a s ohledem na výše uvedené asi ani naplnit nemohl. Navíc se potýkal s nevyrovnanými výkony hráčů včetně tradičních opor. Výsledkem byl obrovský nesoulad mezi útočnou a obranou fází mužstva a nestabilní výkonnost s řadou divokých výsledků.

Zklamáním byly hlavně venkovní výsledky s výraznými prohrami – 2:0 v Hradci, 3:1 ve Zlíně, 3:2 ve Vítkovicích, 4:3 v Mostě a dokonce 5:1 v Sokolově. Jen malou náplastí byla výhra 1:5 na Žižkově či 0:1 ve Vlašimi. Množství branek v dramatických duelech padalo i v domácím prostředí – 3:1 s Mostem, 5:3 s Karvinou, 3:2 s juniorkou Sparty, 5:1 s Čáslaví a na závěr podzimu jediná domácí prohra 3:4 s Duklou Praha. Výsledných podzimních 21 bodů z šestnácti utkání bylo rozhodně zklamáním.

Kouč Luboš Urban měl po skončení sezóny jasno: „Několikrát se na podzim potvrdilo, že jsme velmi silní dopředu. Vždyť jsme celkově vstřelili 32 branek, což dělá průměr 2 gólů na zápas! Jedním dechem je však třeba říci, že jsme inkasovali neuvěřitelných 30 gólů. Naše defenzíva je velmi špatná. A poslední dva zápasy s Duklou a v Mostě – to byla tragédie! Dali jsme v nich šest branek a nemáme ani bod! Na obraně musíme radikálně zapracovat, čeká nás přes zimu strašně moc práce.

Jaro 2010

Na počátku roku 2010 uskutečnil FC Vysočina Jihlava největší proměnu kádru prvního mužstva ve své desetileté historii. Po třech neúspěšných pokusech o návrat do Gambrinus ligy, které vyvrcholily bodově neuspokojivým rokem 2009, nebylo možné déle odkládat výraznou přestavbu mužstva. S ohledem na prvoligové ambice klubu a nemalé prostředky, které jsou na jeho chod ze strany akcionářů a sponzorů vynakládány, bylo nutné vytvořit zcela novou základní osu sestavy.

Tento radikální řez by nebyl možný bez zajištění odpovídajícího množství finančních prostředků. K tomu přispěly dvě základní skutečnosti. „Za prvé to byl zhruba před rokem vstup nového akcionáře v podobě uskupení Limar Capital, které ve spolupráci s akciovou společností PSJ stabilizovala klubovou ekonomiku. Za druhé v aktuálním zimním období došlo k finančně zajímavému přestupu mladého útočníka Matěje Vydry do ostravského Baníku. Tento transfer představoval citelnou injekci, která byla reinvestována do stávajících stadionů, rozvoje mladých fotbalistů a především do posílení „A“ týmu dospělých,“ vzpomíná tehdejší ředitel klubu Zdeněk Tulis.

Proměna mužstva proběhla v souladu s představami sportovního manažera Josefa Jinocha, který do klubu nastoupil na počátku podzimu 2009. Prvoligovým cílům klubu odpovídala i suma, která byla za přestupy nových hráčů do FC Vysočina uvolněna. Ta byla absolutně nejvyšší v historii klubu.

Do Jihlavy přišel zkušený ofenzivní hráč Filip Dort, první ligou ostřílení stoper Jan Šimáček, středový záložník Radek Görner, rychlý krajní záložník Petr Dolejš, perspektivní lotyšský gólman Maksims Uvarenko a chorvatský stoper či levý bek Peter Gavrić. Ofenzívu doplnili hostující Karel Franěk z Mostu, Karel Zelinka ze Slavie Praha a navíc se na Vysočině podařilo udržet bosenského kanonýra Murise Mešanoviće z Jablonce, který se osvědčil už v průběhu svého podzimního působení na Vysočině. Kádr doplnili i mladí odchovanci – gólman Martin Matiášek, stoper Petr Filip a záložníci Robin Demeter a Jan Kosak.

Výrazné změny a rázná opatření přinesla i nepopulární kroky. Po šesti letech v „áčku“ nebylo jednoduché přesunout Michala Lovětínského do „B“ týmu, kde plní roli hrajícího „učitele“ talentovaných odchovanců našeho klubu. Ještě těžší však bylo rezignovat na služby klubové ikony a kapitána Michala Kadlece. Ten v Jihlavě od roku 1998 odvedl velký kus poctivé práce. Fotbal je bohužel též o výsledcích a proto i on odnesl proces výrazné přeměny a omlazování kádru.

Jihlavské působení ukončila i celá řada hostujících fotbalistů - Michal Vyskočil (Fulnek), Marcel Krajíček (Bystrc), Jiří Šisler (Bohemians 1905), Jan Penc (Příbram) a Jan Gruber (České Budějovice). Do juniorky byli přeřazeni brankáři Martin Štěpanovský a Petr Tulis a dále útočník Vladimír Peška. V neposlední řadě na hostování zamířili ofenzivní hráči Martin Dupal (Líšeň), David Korčián (Opava) a Michal Drábek (Vítkovice).

Nutno připomenout i výše zmíněný přestup talentovaného dorostence Matěje Vydry do Baníku Ostrava. Ten s ohledem na jeho výraznou fotbalovou perspektivu nepředstavoval jednoduché rozhodnutí. Navíc žlutomodré barvy opustil i další mladý útočník Stanislav Tecl, který zamířil s přestupovou opcí na hostování do pražské Slavie. Jihlavský klub se tak octil v situaci, která zde již v uplynulých deseti letech byla mnohokrát. Kvalitní a trpělivá práce FC Vysočina s mládeží vygenerovala výrazný talent, který svým potenciálem přerostl ekonomické a sportovní možnosti klubu a zamířil jednoduše za lepším.

Zimní přípravné zápasy přebudovaného týmu nebyly výsledkově podařené, ale rozhodně nebyly důvodem k panice. Málokdy se totiž podaří, aby se okamžitě po razantním kroku dostavily očekávané výsledky. Celý realizační tým a hráči si na sebe museli zvyknout a najít optimální složení a herní styl. Dlouhá zimní příprava toto hledání usnadnila a odrazila se i do uspokojivých výsledků v jarní sezóně.

Za ni je třeba pochválit celou obrannou činnost mužstva, v níž došlo oproti podzimu 2009 k markantnímu posunu. Bylo to dáno stabilními výkony gólmana Uvarenka a minimálně se měnící obrannou čtveřicí. Navíc došlo ke zlepšení defenzivní činnosti jejich spoluhráčů, zejména v taktických ohledech. S útočným projevem můžeme být spokojeni během celého ročníku. Vždyť jsme s přehledem nastříleli nejvíce branek z celé české I. a II. ligy.

Tým kouče Luboše Urbana na jaře 2010 utrpěl porážku pouze hned v úvodním kole na domácí půdě se Zlínem. Poté následovala šňůra třinácti zápasů bez prohry včetně sledu osmi vítězných zápasů. Tým byl nakonec na jaře druhým nejlepším za postupujícím Hradcem Králové se ziskem výborných 31 bodů. Potvrdilo se tak, že zimní opatření byla správná a umožnila s nadějemi vzhlížet k dalšímu ročníku. V konečné tabulce celého ročníku Vysočina obsadila 4. příčku za 52 bodů.

Ročník v kostce

Trenéři: Luboš Urban, asistenti Daniel Šmejkal a Tomáš Jansa

Ligové výsledky a statistiky: ZDE

Tabulka: ZDE

Ondrášovka Cup: ZDE - vyřazení ve 2. kole na půdě třetiligového Znojma

Nejčastější sestava: Uvarenko - Gabriel, Tlustý, Kadlec, Gavrić - Veselý, Karlík, Gába, Krutý - Mešanović, Tecl

Průměrná domácí návštěvnost: 1.240 diváků

Soupiska: ZDE

Změny v kádru:
Podzim: Příchody: Peška a Tulis (konec host. Grün-Weiß Wolfen/NĚM), Krutý a Korčián (přestup 1.HFK Olomouc), Vyskočil (hostování Fotbal Fulnek), Gába (přestup SK Sigma Olomouc), Krajíček (hostování FK Dosta Bystrc), Winter (hostování FK Bohemians Praha), Karlík (přestup FC Nitra/SK), Šisler (hostování Bohemians 1905), Gruber (hostování SK Dynamo Č.Budějovice), Penc (hostování 1.FK Příbram), Mešanović (hostování FK Baumit Jablonec), Caha (hostování SK Sigma Olomouc)

Odchody: Štohanzl (konec hostování FK Teplice), Vepřek a Vojáček (konec hostování SK Sigma Olomouc), Faldyna (konec smlouvy, přestup FK Senica/SK), Urban a Mareš (konec smlouvy), Šamánek (přestup 1.FC Brno), Kaplan (přestup Slavoj TKZ Polná), Dupal (hostování SK Líšeň), Drábek (hostování Dosta Bystrc-Kníničky)

Jaro: Příchody: Šimáček (přestup 1.FC Slovácko), Zelinka (hostování SK Slavia Praha), Filip, Matiášek a R.Demeter (přeřazeni z "B" týmu), Dolejš (přestup SK Dynamo České Budějovice), Franěk (hostování FK Baník Most), Görner (hostování 1.FC Slovácko), Gavrič (přestup NK HASK Zagreb / CRO), Uvarenko (přestup FC Slovan Liberec), Dort (přestup 1.FK Příbram), Kosak (přeřazen z dorostu)

Odchody: Vydra (přestup FC Baník Ostrava), Tecl (hostování SK Slavia Praha), Vyskočil (konec hostování Fotbal Fulnek), Krajíček (konec hostování FK Dosta Bystrc), Šisler (konec hostování Bohemians 1905), Penc (konec hostování 1.FK Příbram), Štěpanovský, Tulis, Lovětínský a Peška (přeřazeni do "B" mužstva), Korčián (hostování Slezský FC Opava), Gruber (konec hostování SK Dynamo Č.Budějovice), Drábek (hostování FC Vítkovice), Kadlec (hostování FC ŽĎAS Žďár nad Sázavou)

„B“ tým dospělých: MSFL – 11. místo (33 bodů) - ZDE

Starší dorost: I. liga – 7. místo (44 bodů) - ZDE

 
Aktuálně

Starší dorost do přípravy vstoupil dvojzápasem proti Dynamu

Početný kádr staršího dorostu dnes sehrál první duely letní přípravy. Namixované sestavy se v dvojzápase střetly s výběry Dynama České Budějovice. V úvodním zápase Vysočina nestačila 5:1 (3:0), když jedinou branku zaznamenal Adam Savi, a ve druhém byla naopak lepší Jihlava v poměru 0:2 (0:1) po trefách Adama Krejčího a Vojtěcha Doška. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu