18.05.2020, Miroslav Fuks

Dvacetiletí FC Vysočina - ročník 2012/13

Dvacetiletí FC Vysočina - ročník 2012/13Vystřízlivění z postupové euforie muselo být z pohledu FC Vysočina hodně rychlé. Do vypuknutí bojů v Gambrinus lize bylo nutné připravit nejen stadión, klubové zázemí a trávník stadiónu, který se dočkal povinného vyhřívání. Vedení klubu musí odvést množství práce směrem ke kvalitní letní přípravě a především posílit tým ve všech řadách.

 

Podzim 2012

Zárukou konkurenceschopnosti FC Vysočina mezi elitou měl být nový kouč František Komňacký. Tento známý, úspěšný a zkušený lodivod, který byl asistentem u reprezentace a pyšnil se mistrovskými tituly s Ostravou a Ružomberokem, nahradil trenéra Romana Pivarníka. Ten splnil postupový úkol a poté neodolal vábení domovské Sigmy Olomouc.

Stadión v Jiráskově ulici prošel během krátké letní přestávky velkými změnami. Díky osvícenosti vedení města Jihlavy, které v předstihu vypsalo výběrové řízení na realizaci vyhřívaného trávníku, byly práce na jeho nezbytné realizaci zahájeny dva dny po postupu. Trávník se díky tomu podařilo připravit před startem ligy. Jeho součástí je po obvodu třímetrový pruh umělé trávy a samozřejmě i kotelna, která trávník vyhřívá prostřednictvím sítě více než 30 kilometrů tenkých plastových trubek, v nichž proudí nemrznoucí kapalina.

Nepracovalo se však jen na trávníku. Do ochozů na stání přibylo 400 sedaček, nového nátěru se dočkala čelní strana budovy kabin a sídla klubu, potřebnými úpravami prošel sektor hostujících fanoušků, dodělán byl nový vstup pro domácí diváky a dotvořeno bylo prostředí pro práci médií, zejména televizních štábů.

Přestavbou prošel i hráčský kádr. Hostování z Českých Budějovic skončilo stoperovi Janu Halamovi, klub už neprojevil zájem o defenzivního záložníka Stanislava Velického, gólmana Maksimse Uvarenka a stopera Martina Komárka. Smlouva nebyla prodloužena ani rekordmanovi v počtu startů za FC Vysočina Michalu Veselému, který zamířil do nižší soutěže v Rakousku. Na hostování do Znojma zamířil obránce Jan Šilinger a záložník David Helísek a dále do Varnsdorfu Jan Dobrovolný, do Břeclavi Petr Filip a do Žďáru nad Sázavou David Vacek.

A jaké do Jihlavy dorazily posily? Brankářský post zkvalitnil Jan Hanuš, obranu vyztužili levý bek Tomáš Josl a stoper a odchovanec klubu Ondřej Šourek. Nespornou posilou defenzívy byl i defenzivní halv Tomáš Rada. Kreativitu, zkušenost a zahrávání standardních situací do naší hry vnesl Václav Koloušek. Na přestup do Vysočiny přišel i další ostřílený fotbalový harcovník Jan Marek (z Baníku Ostrava), který však většinu podzimu strávil na marodce po operaci plotýnky. Z dorostu byl přeřazen talentovaný křídelník Lukáš Masopust, z hostování ve Vlašimi se vrátil Jan Kosak.

Ředitel klubu Zdeněk Tulis si byl vědom náročnosti záchranářského úkolu: „Věříme, že je náš klub připraven stát se trvalou součástí Gambrinus ligy. Děláme maximum pro to, aby nadcházející sezona nebyla jen epizodou. Ostatně, už když jsme před více než šesti lety sestoupili, tak jsem ve svém komentáři po utkání se Slavií zdůraznil, že jsme museli sestoupit, abychom pak postoupili natrvalo. Tím prakticky říkám vše. Asi jsme však tehdy věřili, že čekání na nejvyšší soutěž bude kratší. Těch šest ročníků ve II. lize bylo nesmírně náročných a dlouhých. Už bych je nikdy nechtěl zažít. I proto je nyní našim jednoznačným cílem záchrana.“

Před startem podzimu okomentoval i klubový rozpočet: „Gambrinus liga před nás klade po všech stránkách vyšší nároky a tím i náklady. Naštěstí, spolu s tím rostou i naše možnosti příjmů. Stáváme se zajímavějším reklamním partnerem i pro firmy mimo jihlavský region a podnikatelské subjekty pozitivně kvitují mediální zájem o Gambrinus ligu, očekávané vysoké návštěvy a též množství přímých televizních a internetových přenosů. I díky tomu, s tradičně výrazným přispěním akciové společnosti PSJ, Statutárního města Jihlavy a Kraje Vysočina, nyní pracujeme na navýšení rozpočtu, který by se měl zvýšit o zhruba devět miliónů korun na 55 miliónů korun. Ale to jsou peníze určené na chod celého klubu, nikoli pouze na dospělou kopanou. Jsou v tom zahrnuty náklady na provoz sportovních areálů a hřišť a též veškeré finance určené na chod našich šestnácti mládežnických a ženských mužstev.“

Fotbalová Vysočina do Gambrinus ligy vtrhla s velkým nováčkovským nadšením a elánem, ofenzivním fotbalem bavila diváky a uspokojovala odborníky, zaujala talentovanými odchovanci i výkony veteránů, několikrát vyprodala domácí stadión a především dokázala sbírat body. Během podzimní části, v níž včetně jedné jarní předehrávka sehrála 16 těžkých duelů, vybojovala velice solidních 19 bodů. V jiných ročnících nejvyšší fotbalové soutěže by tento součet představoval velmi nadějný základ pro jarní záchranu, ovšem pohled na obrovsky vyrovnanou tabulku tak pozitivní nebyl. Jihlavskému celku po podzimu náležela 10. příčka, když tým kouče Františka Komňackého ztrácel jen 5 bodů na 5. příčku, na druhou stranu byl sestupovým příčkám vzdálen o pouhé 4 bodíky.

Úvodní los podzimní části Gambrinus ligy Vysočině příliš nepřál. Nakonec se však ukázal být spíše jihlavskou výhodou, neboť hráči i realizační tým k úvodním zápasům proti favorizovaným celkům přistoupili maximálně zodpovědně a koncentrovaně, navíc soupeři Vysočinu asi trošku podcenili. Jihlavský tým se rozjížděli po jednobodových ziscích (na Slavii, doma s Plzní, v Hradci Králové, v Liberci a doma s Olomoucí) a dlouho mu scházel tříbodový zápas, který nastal až v 6. kole překvapivou výhrou v Mladé Boleslavi. Po ní přišlo první domácí vítězství nad Baníkem Ostrava.

tým kouče Komňackého utrpěl premiérovou podzimní porážku až v 8. kole v Brně, ovšem dokázal ji odčinit domácí výhrou nad Příbramí. V 10. kolo mužstvo nestačilo na Teplice a zranil se klíčový tvůrce hry Koloušek. V dalším kole Vysočina potěšila cennou domácí remízou nad Spartou, ale v utkání přišla o kapitána a nejlepší střelce soutěže Tecla. Zbytek podzimu už proto byl bez těchto dvou zásadních hráčů bodově chudší. Potěšil zisk bodu na Dukle Praha a nesmírně cenná byla domácí výhra nad Českými Budějovicemi. Zklamání představoval výkon a vysoká porážka na Slovácku, v remízovém duelu s Jabloncem tým utrpěl jedinou domácí podzimní porážku a tečku za podzimním účinkováním učinila těsná porážka v jarní předehrávce na půdě favorizované Plzně.

Jak sezónu hodnotil ředitel klubu Zdeněk Tulis? „Výsledných 19 bodů představuje výborný vklad do těžkých jarních utkání. Těší nás, že máme v tabulce pravdy velice solidní -2 body. Zároveň to ale představuje velký závazek, neboť úvodní dva jarní zápasy sehrajeme na domácí půdě, kde zažije generálku náš vyhřívaný trávník. Na podzim jsme zvedli vhozenou rukavici, dokázali jsme uhrát cenné bodíky a prezentovali jsme se dobrými výkony. Předváděli jsme atraktivní fotbal, v našich zápasech padalo hodně branek, naše domácí zápasy byly vyprodané a poutali jsme zájem médií a televizních kamer. Díky množství přímých televizních přenosů se fotbalový klub Vysočina Jihlava dostal do podvědomí sportovních fanoušků z celé republiky. Tímto jsme obrovsky zviditelnili práci našeho klubu a propagovali naše reklamní partnery v čele s PSJ a výbornou reklamu jsme dělali rovněž městu Jihlava a Kraji Vysočina.“

Jaro 2013

Hráčský kádr prvního týmu FC Vysočina v zimě doznal poměrně významných změn. Tu nejvýraznější a nejcitelnější představoval odchod útočníka Stanislava Tecla. Díky skvělým výkonům a velké gólové produktivitě v průběhu podzimu 2012 upoutal zájem celé řady klubů. S ohledem na svůj další fotbalový růst, reprezentační perspektivu a možnost startů v evropských pohárech se rozhodl přijmout výzvu Viktorie Plzeň. FC Vysočina za něj obdržel dosud nejvyšší přestupovou částku v historii klubu.

Další odchody se týkaly hráčů, kteří v jihlavském prvoligovém kádru nenalezli uplatnění. Smlouvy s klubem ukončily a nové angažmá si začali hledat chorvatský obránce Petar Gavrić a brazilský bek Gabriel da Silva. Krajní záložník David Helísek přestoupil do Znojma a zkušený útočník Tomáš Sedláček zamířil na hostování do Žďáru nad Sázavou.

Odchody Tecla a Sedláčka a zranění Mešanoviće si vynutily zaměření pozornosti sportovního vedení FC Vysočina na zimní doplnění útoku.  Na hostování ze Sigmy Olomouc proto přišel Václav Vašíček, z Viktorie Plzeň na hostování dorazil David Vaněček a v únoru kádr formou přestupu doplnil staronový hrotový hráč Arnold Šimonek z Nitry. Velkou posilou defenzívy měl být příchod zkušeného odchovance Milana Kopice. Bohužel, jeho zdravotní problémy ho donutily celou jarní část vynechat. Klub byl proto nucen na tuto situaci zareagovat angažováním ostříleného slovenského obránce Petera Čvirika, jenž přišel formou hostování ze Spartaku Trnava. V zimním přestupovém období se jihlavskému klubu také podařilo proměnit hostování gólmana Jana Hanuše ze Slavie Praha v přestup. Ještě doplňme, že z hostování ve Znojmě se vrátil levý bek Jan Šilinger a konkurenci na okraji zálohy rozšířil další host z Olomouce – Václav Tomeček.

Úvodní zimní přípravný blok byl tradičně ve znamení duelů brněnské skupiny Tipsport ligy. Vysočina v ní v konkurenci dalších čtyř ligových celků dokázala zvítězit a postoupit mezi nejlepší čtyři české celky. V berounském semifinále však nestačila na Sigmu Olomouc. Povzbuzení do náročného zimního drilu nepochybně představovalo i vítězství na půdě rakouského klubu Trenkwalder Admira. První tým FC Vysočina na počátku února poprvé v historii klubu odletěl na herní soustředění k moři, konkrétně do turecké Antalye. Komňackého tým zde nalezl optimální podmínky pro přípravu na jarní část Gambrinus ligy. Navíc zde uspěl i výsledkově, když zvítězil ve všech čtyřech duelech proti zahraničním týmům – srbskému  Radu Beograd, ukrajinskému FC Kryvbas, polské Jagiellonii Bialystok a rumunskému CS Mediaș.

„Hráčům jsme vytvořili optimální podmínky a nyní čekáme vynikající přístup a enormní nasazení celého hráčského kolektivu ke každému zápasu Gambrinus ligy! Stejně tak věřím v pomoc fanoušků, kteří na podzim mnohdy byli příslovečným dvanáctým hráčem svého týmu. Náš hlavní společný cíl je jasný – poprvé v dějinách fotbalu v Kraji Vysočina zachránit klub z našeho regionu v elitní české soutěži,“ zdůraznil před startem jara ředitel klubu Zdeněk Tulis.

A tento nemalý cíl se i díky solidnímu podzimnímu bodovému základu podařilo úspěšně naplnit už tři kola před koncem nejvyšší soutěže. Komňackého tým během jara nikdy nezabředl do bezprostředního sestupového ohrožení a I. ligu premiérově udržel bez výraznějšího zaváhání. Klíčové se ukázaly být domácí duely, v nichž Jihlava během jara nepoznala jedinou porážku. Záchranu přiblížila zejména vítězství nad Mladou Boleslaví a Brnem. Důležitý vklad představovaly remízy v Příbrami, v Jablonci a na Spartě Praha, kde Vysočina dlouho držela nadějné vedení. Příjemnou tečkou za vydařeným jarem bylo domácí vítězné loučení proti Slavii Praha. Konečná 10. příčka tabulky a zisk 36 bodů znamenaly historický úspěch a výbornou vizitku práce celého klubu.

Ročník v kostce

Trenéři: František Komňacký, asistenti Josef Vrzáček a Marek Zúbek

Ligové výsledky a statistiky: ZDE

Tabulka: ZDE

Pohár České pošty: ZDE - vyřazení v doujzápase se Spartou Praha ve IV. kole

Nejčastější sestava: Blažek – Karlík, Tlustý, Šourek, Josl – Rada, Koloušek - Masopust, T.Kučera, Vaculík – Jungr.

Průměrná domácí návštěvnost: 3.248 diváků

Soupiska: ZDE

Změny v kádru:
Podzim:
Příchody: Kosak (konec hostování FC Graffin Vlašim), Filip (konec hostování FK Varnsdorf), Masopust (přeřazen z dorostu), Hanuš (hostování SK Slavia Praha), Koloušek (přestup FC Zbrojovka Brno), Šourek (přestup Podbeskidzie Bielsko-Biala / POL), Rada (hostování Sivasspor / TUR), Josl (přestup Ruch Chrozów / POL), Štancl a Zeman (přeřazeni z juniorky), Marek (přestup FC Baník Ostrava)
Odchody:  Kolařík (konec hostování SK Slavia Praha), Halama (konec hostování SK Dynamo České Budějovice), Velický (přestup DAC Dunajská Streda/SK), Veselý (konec smlouvy, přestup SV Oberndorf/RAK), Vacek (hostování FC ŽĎAS Žďár nad Sázavou), Uvarenko (konec smlouvy, přestup FK Ventspils / LOT), Komárek (konec hostování SK Sigma Olomouc), Dobrovolný (hostování FK Varnsdorf), Helísek a Šilinger (hostování 1.SC Znojmo), Filip (hostování MSK Břeclav)

Jaro: Příchody: Šilinger (konec hostování 1.SC Znojmo), Kopic (přestup ŠK Slovan Bratislava/SK), Vašíček a Tomeček (hostování SK Sigma Olomouc), Vaněček (hostování FC Viktoria Plzeň), Hanuš (přestup SK Slavia Praha), Šimonek (přestup FC Nitra/SK), Čvirik (hostování FC Spartak Trnava/SK)
Odchody: Tecl (přestup FC Viktoria Plzeň), Helísek (přestup 1.SC Znojmo), Gabriel a Gavrić (ukončení smlouvy), Sedláček (hostování FC ŽĎAS Žďár nad Sázavou)

„B“ tým dospělých: Juniorská liga – 9. místo (47 bodů) - ZDE

Starší dorost: I. liga – 17. místo (30 bodů) - ZDE

 
Aktuálně

Organizační informace k utkání s Vyškovem

Už podruhé v tomto týdnu budete mít možnost vidět v akci jihlavské fotbalisty. Bitva s Vyškovem bude okořeněna předzápasovým a naprosto exkluzivním koncertem kapely Highland. Protože však celá akce odstartuje mimořádně v 16.30 hodin, pojí se s ní i určité organizační informace. Níže se dozvíte, jak bude vše probíhat. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu