26.06.2020, Miroslav Fuks

Dvacetiletí FC Vysočina - ročník 2017/18

Dvacetiletí FC Vysočina - ročník 2017/18FC Vysočina Jihlava vstoupil do nového fotbalového ročníku, šestého v řadě mezi českou fotbalovou elitou, s výraznými změnami ve vedení klubu. Nejvyšší ředitelskou pozici po dvaceti letech opustí Ing. Zdeněk Tulis a na post sportovního ředitele klubu usedlo staronové jméno v podobě Josefa Jinocha.

 

Podzim 2017

„Představenstvo klubu se rozhodlo dát řízení FC Vysočina nový impuls. S ohledem na skončenou sezónou, která sice skončila kýženou záchranou, ale nelze ji hodnotit jako úspěšnou, přistoupilo ke korekcím ve složení klubového managementu. Post výkonného ředitele klubu od 1. července obsadil dvaatřicetiletý Jan Staněk. Dosavadní ředitel Zdeněk Tulis se bude v FC Vysočina nadále angažovat na významné manažerské pozici a zároveň vykonával funkci předsedy dozorčí rady společnosti. Na postu sportovního ředitele klubu ukončil své působení Milan Bokša, přičemž jej v této roli nahradil Josef Jinoch,“ uvedl Miroslav Fuks, tiskový mluvčí FC Vysočina.

O několik dnů později bylo prezentováno i nové složení trenérského týmu „áčka“. Kormidlo jihlavského prvoligového týmu v pondělí 19. června na startu letní přípravy převzal šestačtyřicetiletý Ivan Kopecký. Bývalý prvoligový hráč Drnovic, trenér s bohatými zkušenostmi v roli asistenta i hlavního kouče a též jmenovec slavné trenérské legendy. Toho v realizačním týmu doplnili Michal Kadlec, Michal Zach, trenér gólmanů Luboš Přibyl a nový kondiční trenér Miroslav Mikšíček.

Změny nastaly i v hráčském kádru, kteří opustili Urdinov, Batioja a zkraje podzimu též Hronek, jenž přestoupil do Zlína. Konkurenci v týmu rozšířili středopolař Daníček, krajní obránce Nový, navrátilec z hostování, odchovanec a útočník Klíma a v průběhu podzimu i levý bek Keresteš.

Co na ligovém startu řekl novinářům nový ředitel Jan Staněk? „Náš klub během letní přestávky prošel významnými změnami ve vedení. A to jak v realizačním týmu prvního mužstva, tak i ve vyšším managementu. Pevně věřím, že v lize budeme hrát důstojnou roli a že naše výkonnost oproti uplynulému ročníku půjde nahoru a bude konstantní. Nechceme na jaře opět dohánět chybějící body. Moc bych si přál, abychom už během prvních dvou duelů nadcházející sezóny udělali velký krok k tomu, abychom hráli v klidném středu tabulky a pokud možno fanoušky bavili dobrým fotbalem. Věřím, že je v našich silách, abychom je našimi výkony, bojovností a bodovými zisky na stadión přitáhli v hojném počtu.“

Jenže kvalitních výkonů a bodových zisků náročný prvoligový podzim mnoho nenabídl. Důležitý start v Karviné a doma se Slováckem přinesl pouze jednobodový zisk, který byl po pěti kolech nakonec jediným. V 6. a 8. kole Kopeckého tým vydřel důležité domácí výhry nad Duklou Praha a Ostravou, jenže v následujících osmi bitvách Jihlava získala pouhé tři body za výhru nad Libercem. Zejména porážka s Brnem v posledním domácím utkání a následný nezvládnutý duel při loučení s podzimem na Slovácku nevěštily pro jarní odvety nic dobrého. Zvlášť, když tým vstoupil do roku 2018 na poslední 16. příčce s pouhými deseti body a ztrátou dvou bodíků na  pozice, které znamenají záchranu.

Ředitel Jan Staněk nemohl být spokojený: „Pokud jde o sportovní výsledky prvního týmu, což je pro veřejnost hlavní měřítko, doufal jsem, že nebudeme mít takové problémy, a to i díky příchodu nového realizačního týmu, díky očištění o problémové hráče a částečné i díky okysličení kádru třemi hráči. Věděl jsem, že prvoligová sezóna bude velice těžká a že do klubu přicházím v době, kdy už složení kádru nelze moc změnit, na což jsme ani neměli volné prostředky. Veškeré plány proto směřovaly na léto 2018, kdy se měly začít realizovat hlavní změny. Současný vývoj vyvolal nutnost zahájit změny už dříve. V zimě se dotknou hráčského kádru i realizačního týmu.“

Ve svém posezónním hodnocení dále uvedl: „Rozhodně můžeme hovořit o zklamání, neboť jsme doufali, že se nám bude dařit lépe a výkonnost týmu bude stabilnější. Doufali jsme, že tým nebude skákat od jednoho skvělého výkonu ke čtyřem špatným. Možná to souvisí s psychickou odolností hráčů, která trpí tím, že někteří už hrají o záchranu příliš dlouho. Realizačnímu týmu se bohužel nepodařilo hráče ve většině utkání nakopnout k tomu, aby z nich bylo cítit odhodlání vyhrávat utkání, dělat výsledky za každou cenu a nechat na hřišti něco navíc. Z tohoto stavu se musíme poučit a učinit takové kroky, aby se klima v prvním týmu změnilo. Hráčům nelze vytknout 100% přístup, ale v důležitých utkáních je třeba přidat něco navíc.“

Jaro 2018

FC Vysočina byl už v létě 2017 tipován na sestup a jeho podzimních deset bodů mu přisuzovalo jen minimální záchranářské šance. Jihlavský tým tak do jara 2018 vstoupil ve velmi složité úloze s cílem pokusit se po šesté v řadě zachránit mezi českou elitou.

„Našim jednoznačným cílem je pokusit se udržet I. ligu pro Vysočinu. Myslím si, že jsme pro to udělali maximum a to jak v rámci změn v realizačním týmu, tak se nám podařilo tým podstatně okysličit a vhodně doplnit. Jsem přesvědčen, že jsme naše “áčko“ v zimě sestavili tak, aby zde působili fotbalisté se srdcem a vůlí hrát za tento klub a udělat maximum pro úspěch FCV i svůj osobní. Jsem rád, že na tiskovce mohu vedle sebe přivítat trenéra Martina Svědíka, o jehož angažování jsme velmi stáli. Jsme moc rádi, že jsme ho na Vysočinu dokázali přivézt spolu s jeho asistentem Michalem Šmardou,“ řekl na předsezónní tiskovce ředitel klubu Jan Staněk a doplnil: „Jsme všichni bojovníci a uděláme maximum pro to, aby na Vysočině liga zůstala! A je to vidět i na trénincích a v přípravných zápasech, kde hráči makají na 100%. Chci věřit, že nám pomůže i zmíněné okysličení týmu. Pokud se opřeme o týmový výkon a jeho vnitřní sílu, tak se určitě můžeme zachránit.“

Kádr v zimě doznal poměrně výrazných změn. Přestup do Jablonce si vysloužil Hanuš a dres změnili i další zkušení fotbalisté – Rosa, Krejčí, Mišůn a Rabušic. S Bohemians byla uskutečněna dohoda o hostování stopera Buchty, naopak do Prahy zamířil Záviška. Soupisku FCV okysličili gólman Valeš, německý levý bek Schumacher, univerzál Holík a středopolaři Levin a Mara.

Jihlavský mančaft se na jaře pod vedením nového kouče Martina Svědíka dokázal vzepjat k výborným výkonům a cenným bodovým ziskům. V úvodních dvou kolech doslova šokoval celou českou sportovní veřejnost, když nejprve na svém stadiónu porazil Slavii Praha a o týden později zvítězil i na půdě Viktorie Plzeň, pro niž to byla první domácí ztráta v soutěžním ročníku. Vítězná vlna pokračovala i v domácím duelu s Teplicemi a následně na Dukle Praha. Poté však došlo ke zranění trojice hráčů a dílčímu poklesu formy, který se odrazil v prohrách s Jabloncem a v Ostravě. Mančaft se však dokázal vzchopit a prokázat velkou vnitřní sílu, když do remízového konce dotáhl čtyři nepříznivě se vyvíjející zápasy v Olomouci, se Zlínem, na Bohemians a s Mladou Boleslaví. Když čtyři kola před koncem dosáhl na senzační výhru v Liberci, čímž se Vysočina dostala na 29 bodů, zdála se být vytoužená záchrana na dohled.

Bohužel, v dalším kole Jihlava velmi smolně prohrála ve zcela vyrovnané domácí partii proti Spartě Praha. O kolo později se zrodila bezbranková remíza v Brně, která do II. ligy poslala Zbrojovku, ovšem stále ještě neznamenala záchranářskou jistotu pro FCV. Tu Svědíkův tým musel potvrdit v posledním kole doma proti Karviné. Stačilo neprohrát. Jenže poslední krůček se učinit nepodařilo. V nervydrásající bitvě měl více štěstí soupeř, který na Vysočině zvítězil Při horší vzájemné bilanci ani třicet vybojovaných bodů na záchranu v české nejvyšší soutěži nestačilo.

„Už se možná zdálo, že jsme ze sestupového ohrožení vyklouzli, ale my jsme pořád věděli, že nám k záchraně schází finální krok. Ten jsme bohužel neudělali ani doma se Spartou, ani v Brně a ani dnes s Karvinou. Měli jsme to ve svých rukách, měli jsme na to tři pokusy, ale nezvládli jsme to. Jediný bod, který jsme uhráli v Brně, při souhře dalších výsledků našich soupeřů nestačil. Ano, můžeme si říci, že nás před sezónou všichni tipovali na sestup. Můžeme se pochválit za to, že jsme udělali z hlediska FC Vysočina krásných dvacet jarních bodů ze 14 utkání. Jenže aby to všechno mělo svůj efekt a potvrzení, tak naše jarní snažení mělo dopadnout jinak,“ uvedl po rozhodujícím duelu kouč Martin Svědík.

Ročník v kostce

Trenéři: trenér Ivan Kopecký, asistenti Michal Zach a Michal Kadlec / od ledna 2018: trenér Martin Svědík, asistent Michal Šmarda

Ligové výsledky a statistiky: ZDE

Tabulka: ZDE

MOL Cup: vyřazení ve 3. kole se Slavií Praha – ZDE

Nejčastější sestava: Rakovan – Nový, Tlustý, Buchta, Schumacher - Vaculík, Urblík - Fulnek, Dvořák, Zoubele – Ikaunieks.

Průměrná domácí návštěvnost: 3.066 diváků

Soupiska: ZDE

Změny v kádru:
Podzim:
Příchody: Daníček (přestup FK Varnsdorf), Nový (hostování AC Sparta Praha), Nerad (konec hostování FC Baník Ostrava), Klíma (konec hostování 1. SC Znojmo), Vedral (konec hostování 1.HFK Olomouc), Pecháček (přestup Udinese Calcio / ITA), Opluštil (konec hostování FK Viktoria Žižkov), Keresteš (hostování FK Mladá Boleslav)
Odchody:  Urdinov (přestup Bohemians Praha 1905), Batioja (konec smlouvy), Vitásek (hostování FC ŽĎAS Žďár nad Sázavou), Klusák (přestup FC MAS Táborsko), Opluštil (hostování FK Olympia Praha) Duba (hostování FC Velké Meziříčí) Hronek (přestup FC Fastav Zlín)

Jaro: Příchody: Valeš (hostování FK Jablonec), Levin (přestup FK Mladá Boleslav), Mara (hostování FC Sellier&Bellot Vlašim), P.Buchta (hostování Bohemians Praha 1905), Schumacher (přestup Borussia Dortmund / NĚM), Opluštil (konec hostování FK Olympia Praha), Holík (hostování FC Fastav Zlín), Dujmović a Mašić (přeřazeni z juniorky), Turyna (hostování AC Sparta Praha)
Odchody: Hanuš (přestup FK Jablonec), Rosa (přestup FC Oberlausitz Neugersdorf / NĚM), Kryštůfek (přestup FC Zbrojovka Brno), Záviška (hostování Bohemians Praha 1905), Krejčí (přestup 1.FC Slovácko), Mišůn (přestup FK Olympia Praha), Soukup (přestup FK Viktoria Žižkov), Rabušic (přestup Szombathely Haladás / MAĎ), Dujmović a Pecháček (hostování 1.SC Znojmo), Novotný (hostování FK Ústí nad Labem)

„B“ tým dospělých: Juniorská liga – 5. místo v MS skupině - ZDE

Starší dorost: MSDL – 1. místo (76 bodů) - ZDE

 
Aktuálně

Kamil Průša: Zásadní vliv na sestup měl nezvládnutý podzim

Radost staršího dorostu ze záchrany v elitní soutěži trochu kalí fakt, že dorostenecké „béčko“ druhou nejvyšší soutěž neudrželo. Celek U18 vybojoval 35 bodů a umístil se na 14. příčce tabulky, ovšem při sestupu 2 moravských klubů z I. ligy to na záchranu nestačilo. Tradiční hodnotící rozhovor nám poskytl trenér týmu Kamil Průša. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu