30.06.2022, Miroslav Fuks

Kameník: Jsme přesvědčení, že kádr je konkurenceschopný

Kameník: Jsme přesvědčení, že kádr je konkurenceschopnýUž třetí týden probíhá letní dril fotbalistů FC Vysočina. Na její průběh, hodnocení odehraných duelů, odchovance v přípravě či nové tváře v kádru jsme se zeptali osoby nejpovolanější – kouče Jana Kameníka.

 

Můžete na úvod ozřejmit podobu realizáku prvního týmu FCV? Nakolik se oproti jaru proměnil?
Po vzájemné dohodě jsme se rozloučili s trenérem gólmanů Matúšem Moťovským. Jeho místo zaujal klubový odchovanec Tomáš Pokorný, který se k nám posunul z Regionální fotbalové akademie Kraje Vysočina. Děje se tak v souladu s klubovou filozofií a představuje to velmi dobrou vizitku klubu, který se může pyšnit jak dobrou prací s mladými hráči, tak i s vlastními trenéry. 

Z juniorky nás nastálo posílil další patriot a odchovanec klubu Michal Veselý, který se stal v roli asistenta trenéra právoplatným členem „áčka“. Díky tomu můžeme naši práci zintenzivnit a ještě více se v tréninkovém procesu věnovat hráčům, zejména těm mladým.

Jak jste s dosavadním průběhem letního bloku spokojen?
Vše běží podle našich plánů. Využíváme velmi slušných domácích tréninkových podmínek a zázemí. Malou komplikací je fakt, že kvůli probíhajícím rekonstrukčním pracím v areálu Na Stoupách i na trávníku hlavního stadiónu jsme nuceni všechny přípravné duely sehrát mimo Jihlavu. Ale s tím se v pohodě vyrovnáme.

V jaké fázi přípravného drilu se momentálně nacházíte?
Tréninkový objem přípravy nyní graduje, z hlediska objemu i intenzity tréninků. V této fázi je to určitě přirozené. Snažíme se s týmem maximálně pracovat a těžit z toho, že nejsme limitování koncentrací na ligové duely. Do letních utkání tak kluci jdou z plné únavy. Cíl je samozřejmě jasný - dobře se připravit na první mistrovské utkání.

Po tomto náročném týdnu je před námi týden, který už bude více herní. I s ohledem na fakt, že nás čekají dvě náročné prověrky proti prvoligovým soupeřům – Mladé Boleslavi a Olomoucí. Až v posledních dvou týdnech přípravy se bude tréninkový cyklus upravovat a přizpůsobovat režimu obvyklému před ligovými duely.

Jak s odstupem několika dnů hodnotíte dva dosud odehrané přípravné duely?
Oni ty zápasy vlastně proběhly už tři, neboť jsme na úvod odehráli společné modelové utkání. Následný ostrý mač proti Žižkovu snesl měřítko z hlediska výkonu, ovšem z hlediska výsledku rozhodně ne. Neproměnili jsme šance, které jsme si vypracovali. Zápas nám ukázal, na čem ještě musíme pracovat.

Konfrontace s ligovými Pardubicemi se nám nevydařila. Zaspali jsme v úvodu, byli jsme ospalí a nechali jsme si vstřelit dva laciné góly. Začali jsme hrát až za stavu 0:2 a poté už jsme byli důstojným soupeřem. V určitých momentech jsme Pardubice dokázali dostat i pod tlak. Bohužel, chyběl tomu vyrovnávací gól, který jsme měli na kopačce. Ve druhém dějství jsme ještě inkasovali na 1:3 a v závěru jsme už neměli sílu se skóre něco udělat. Byl to pro nás velmi poučný zápas, hodně z něj v tomto týdnu čerpáme. Výsledek nás samozřejmě mrzí, ale my v této fázi sledujeme i jiné parametry výkonu hráčů. Teď máme prostor na chyby i pozitiva upozornit, odrazit se od nich.

Zaměřujete se též na větší variabilitu sestavy a zafixování jiných herních systémů?
Máme tu výhodu, že jsme spolu už přes rok, letní hráčská obměna není tak velká. Pocítili jsme ji hlavně na defenzívě, kde odešli dva stopeři Krčík a Vlček, plus gólman Vejmola, navíc v zimě další stoper Pojezný. Musíme nyní mít trpělivost s novými hráči do obrany, abychom se sžili a oni vstřebali principy naší hry.

Co se týče variability rozestavení, tak průběžně pracujeme na tom, abychom ještě více rozvinuli a v detailech posunuli náš zažitý systém 4-2-3-1. Věřím, že se v létě dostaneme i k tomu, abychom si zkusili rozestavení se třemi obránci, které by do ligové soutěže mohlo být naší variantou B.

Do kádru „áčka“ bylo zařazeno několik odchovanců Regionální fotbalové akademie Kraje Vysočina. Jak si vedou Janota, Jiřík, Křehlík, Vítek, Franěk či Fila?
Lukáš Fila (roč. 2004) a Tomáš Franěk (roč. 2002) v „áčku“ absolvovali celou minulou sezónu, z čehož máme velkou radost. Fila už naskakoval i do základní sestavy a dokonce vstřelil gól. Franěk na podzim vyběhl jednou v úvodní jedenáctce, ale pro jaro jej zabrzdilo zranění. Teď se naplno vrací do přípravy.

Zcela přirozeně v přípravě „áčka“ dostávajíc šanci další fotbalisté, kteří v uplynulé sezóně prokázali slušnou výkonnost v juniorce či dorostu U19. Konkrétně střední záložník Honza Vítek (roč. 2003), který s námi zvládl část zimního bloku a na jaře párkrát naskočil ve II. lize. Nyní se z něj stává plnohodnotný člen kádru a dostane v nadcházejících utkáních šanci, aby se ukázal.

Dalším hráčem je rychlostně vybavený křidelník Míra Křehlík (roč. 2003), který si tréninky s prvním týmem vyzkoušel v zimě a poté jaro absolvoval v U19. Teď je s námi znovu a jsme zvědaví, jak s šancí naloží.

Novicem je stoper Daniel Jiřík (roč. 2003), jenž se k nám posunul ze staršího dorostu. Proti Žižkovu ukázal zajímavé věci a řekl si o další příležitost.
Talentovaný gólman Petr Janota (roč. 2004) byl měl být v roli třetího brankáře stabilním členem našeho kádru a sbírat cenné zkušenosti.

V kádru figurují dvě nové tváře a jedna staronová. Budou stoper Piško, křídelník Ogiomade a gólman Soukup atakovat základní sestavu?
U těchto fotbalistů se nejedná o test a vše směřuje k tomu, že se stanou kmenovými hráči našeho kádru. Jednání o nich jdou do finiše. Jsem přesvědčen, že by pro náš tým měli být posilami. Záleží jenom na nich, zda si místo v základu během nadcházejících pěti přípravných zápasů vybojují.

Dalším novicem a snad i posilou, kterého jsme v našem týmu v tomto týdnu přivítali, je stoper Šimon Gabriel. Od mateřské Plzně má povolení s námi trénovat a dostane šanci minimálně v nadcházejícím zápase proti Chrudimi. Následně by ve hře bylo jednání o jeho hostování v Jihlavě.

Další přípravu v FCV absolvuje zahraniční trio Irodotos, Tall a Araujo-Wilson. Věříte, že na podzim přijde čas jejich výraznějšího prosazení?
Dvoumetrový útočník Tall už do některých ligových utkání naskočil do začátku. Stále se sžívá s evropským fotbalem a taktickými aspekty, nabírá zkušenosti. Rozhodně má předpoklady, fyzické a kondiční parametry, aby na sebe upozornil a prosadil se.

Další útočník Araujo-Wilson s námi absolvuje už třetí přípravu. Má velký fotbalový potenciál a je bezesporu gólový. Záležet bude na tom, jak bude kondičně připravený a zda mu vydrží zdraví. Rozhodně po jarním výpadku potřebuje nabrat herní kondici a fyzickou sílu.

Stoper Irodotos v závěru podzimu odehrál velmi dobré utkání v Příbrami. Tehdy gradovala jeho výkonnost. V jarní části sezóny se však trochu trápil, jeho výkony nebyly optimální. Teď je třeba, aby dobře trénoval a herně se zvednul. Věříme, že se tak děje. I v jeho případě platí, že jde o mladého fotbalistu, který má pořád vše před sebou.

Do zápasů dosud nenaskočil zkušený Lukáš Zoubele. Co tomu brání?
Zvládl s námi celý první týden přípravy, ale poté se u něj objevilo drobné zranění na lýtkovém sílu. Postupně by se k nám měl naplno připojit koncem tohoto a začátkem příštího týdne. Z obdobného důvodu nám teď zhruba na dva týdny nuceně vypadl i Křivánek.

Nakolik se do ligového startu kádr ještě změní? Zvažujete posílení na některém postu?
Vidím jeden otazník na jednom postu, který si zatím nechám pro sebe. Jinak bych řekl, že kádr je z 95% složený. Jsme přesvědčení, že je konkurenceschopný, abychom ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE bojovali o nejvyšší příčky.

Ještě je před vámi pět letních testů, ovšem ten nadcházející sobotní proti Chrudimi je papírově nejsnazší. Půjdete v něm za povzbuzením v podobě prvního vítězství?
Za výhrou samozřejmě jdeme každý zápas. Chrudimi máme co vracet s ohledem na nepovedené jarní utkání, v němž jsme doma prohráli 0:1. Soupeř se prezentuje nepříjemným herním stylem, půjde o kvalitní prověrku. Pořád platí, že hráči do duelu půjdou v únavě, kterou musí překonat.

Rozložíte síly opět na dvě jedenáctky nebo už bude porce odehraných minut některých hráčů menší?
Většina nominovaných fotbalistů odehraje 60 či 65 minut, další budou do utkání naskakovat.

 
Související
Aktuálně

U17: Smolná porážka v Brně

Jihlavští mladší dorostenci nedokázali udržet slibný výsledek z prvního poločasu se silnou Zbrojovkou Brno a odváží si tak krutou porážku 3:2 (2:1). Za Vysočinu se trefil Karel Jančok a z penalty Dominik Holec. Vysočině tedy po 8. kole náleží poslední místo v tabulce nejvyšší ligy mladšího dorostu. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2023 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu