26.11.2022, Miroslav Fuks

Josef Vrzáček: Enormní motivaci našich dorostenců jsme museli až krotit

Josef Vrzáček: Enormní motivaci našich dorostenců jsme museli až krotitKdyž starší dorost FC Vysočina v červnu 2019 sestoupil z nejvyšší soutěže, tak asi nikdo nečekal, že si naši mladíci budou muset na návrat mezi elitu počkat až do srpna 2022. Bohužel, dva anulované covidové ročníky jihlavský postup z MSDL umožnily až po skončení ročníku 2021/22. Tři roky dlouhé čekání však stálo za to! Vysočina se stala štikou podzimní části extraligy!

 

Za vše vypovídá fakt, že dorostenci FCV ve 12. kole nastoupili na svém trávníku proti Spartě Praha a hrálo se o 1. příčku tabulky nejvyšší soutěže! Výborný duel nakonec skočil výhrou Pražanů, ovšem i tak je jihlavské podzimní vysvědčení vynikající. Naši mladíci z patnácti bitev vydolovali 26 bodů a přezimují na 4. příčce extraligy se ztrátou čtyř bodů na první Spartu. Je jasné, že hodnotící rozhovor se zkušeným trenérem Josefem Vrzáčkem probíhal za příznivé konstelace.

Lze říci, že podzimní výkony a výsledky týmu předčily Vaše očekávání?
Bylo nám jasné, že I. liga je sportovně o úroveň výše, než MSDL. Logicky jsme v letních úvahách byli opatrní. Chtěli jsme získat 14 až 16 bodů a hlavně být reálně v jarní hře o záchranu. Konečný zisk 26 bodů je z tohoto hlediska samozřejmě zcela nad rámec všech optimistických prognóz.

Čím si vlastně vaše úspěšné podzimní tažení vysvětlujete?
Zásadní bylo, že jsme jaro 2022 obětovali budování nového týmu staršího dorostu. V předstihu jsme si ho chystali na boje v nejvyšší soutěži a sehrávali jsme se. Přitom jsme si bez potíží hlídali postup. I díky tomu jsme byli v létě přesvědčení, že tým je o něco silnější, zkušenější a sehranější, než ve stejném období před rokem.

Velice důležitá byla důkladná letní příprava na sezónu. Troufám si tvrdit, že jsme mančaft velice dobře nachystali silově, kondičně i takticky. A právě už v letních přípravných duelech proti silným sokům jsme si potvrdili, že do nejvyšší soutěže můžeme jít se stejným herním stylem, se kterým jsme přehrávali soupeře v MSDL. Chtěli jsme kluky učit hrát fotbal a nebránit v hlubokém bloku.

Za další nám nesporně pomohla neuvěřitelná sportovní chuť a motivace, se kterou kluci do každého prvoligového zápasu šli. Až jsme je museli mírnit a tu jejich napnutou strunu trošku povolovat.

Dále k našim výsledkům nepochybně přispěla prakticky prázdná marodka a ustálená sestava. Podzim se nám podařilo odehrát ve 12-13 lidech. Ostatní kluci dostávali dílčí minutáž a nastupovali v týmu U18 v MSDL.

V neposlední řadě se nám podařilo vytvořit velmi dobrou partu, kabina opravdu táhla za jeden provaz.

V jakým aspektech vidíte fotbalové předností mančaftu?
Myslím si, že máme velmi dobře propracovanou výstavbu hry. Hrajeme odvážně a kreativně, což je naturelu týmu velmi blízké. Nespoléháme se pouze na rychlé protiútoky, ale též na výstavbu hry v poslední třetině hřiště.
Není s podivem, že se na konfrontaci našich dorostenců s českou elitou negativně nepodepsal tříletý výpadek působení v I. lize?
Tento aspekt více než dostatečně vykompenzovalo už zmíněné velké odhodlání, s nímž kluci do všech duelů nastupovali.

Které podzimní duely hodnotíte jako nejvydařenější?
Z výsledkového hlediska musím připomenout duel v Mladé Boleslavi, kde jsme zvítězili 0:5, dále domácí duel s Karvinou, kterou jsme rozstříleli 6:2, nebo výhru na Dukle Praha 1:3. Po stránce sportovní chci ocenit obě domácí utkání s pražskými „S“, přestože jsme v nich shodně podlehli 0:2. Velká škoda, že se hrály v divácky nepřívětivých termínech v úterý, potažmo v pátek.

Nad všechny duely ale musím vyzdvihnout poslední podzimní utkání v Olomouci. Sigma do něj šla s tím, že pokud zvítězí, tak přezimuje na první příčce. Nasadila proto i hráče, kteří nastupují za juniorku ve II. lize. Zápas tak měl obrovský náboj, vysokou sportovní kvalitu a my jsme v něm po vynikajícím výkonu zvítězili 2:3! Byla to opravdu sladká tečka za výborným podzimem.

Který zápas jihlavskému dorostu naopak nevyšel?
Mrzí mne jediná venkovní prohra na půdě Baníku v poměru 2:1, která byla dosti smolná. Ale to je fotbal, Ostrava má svoji kvalitu. Jediný herním a výsledkovým propadákem podzimu byl domácí zápas s Pardubicemi, který jsme sehráli hned po vrcholném utkání se Spartou. Prostě všechno bylo špatně, nebyli jsme ani správně mentálně nastavení. Už po čtvrthodině jsme prohrávali 0:3 a nakonec jsme do konce duelu inkasovali ještě jednu branku. Museli jsme ale čekat, že i takové zápasy v nejvyšší soutěži přijdou.

Lze uvést fotbalisty, kteří na podzim náleželi k oporám týmu?
Primárně chci vyzdvihnout týmovou soudržnost, k týmovému výkonu svým dílem přispěl každý fotbalista na hřišti. Pokud bych ale měl být konkrétní, tak musím ocenit výkony gólmana Janoty, který už od léta trénuje s „áčkem“, kde plní roli trojky. Střed obrany drželi Haala se Švandou, ofenzivní hru tvořil Šancl, kterému jsme na trávníku dali značnou volnost. O branky se starali Och a Raus, kteří dohromady vstřelili 15 gólů. Po počáteční adaptaci se stále více prosazoval slovenský křídelník či útočník Záhradník. Opomenout nemohu ani výkony levého obránce Farky nebo křídelníka Chytrého. Poctivou, nenápadnou a velmi důležitou práci ve středu hřiště obstarávali Panský a Smejkal.

Jak složité bude podzimní vysoko nastavenou laťku udržet i na jaře?
To asi ani nejde. Zvlášť, když se k prvnímu týmu v zimě posunou i Farka a Šancl k Janotovi a Záhradníkovi. Ale to je přirozený sportovní vývoj a vlastně největší ocenění naší práce. Přesto věřím, že tito fotbalisté nám i v jarních velmi těžkých duelech pomohou. Ještě nějaké body potřebujeme k jistotě záchrany, navíc se vedle těchto kluků mohou učit ti mladší. Každopádně počítáme s tím, že jakmile jistotu setrvání v I. lize získáme, tak začneme v předstihu budovat mančaft pro nadcházející ročník mezi elitou. Rozhodně ale chceme ročník důstojně dohrát.

Projde kádr dílčí zimní proměnou? Posunou se k vám někteří talentovaní fotbalisté z U18 či U17?
Někteří hráči se k nám posunout z U18 a U17, jasno bude v nejbližších dnech. Doplnění hráči zvenčí je velmi složité. Hráče si scoutujeme, díváme se do dospělých soutěží a chystáme kemp, na který některé kluky pozveme. Realita je taková, že nám pro I. ligu nemohou stačit pouze hráči, které vyprodukuje akademie.

Můžete blíže představit váš trenérský tým?
Skvělý podzim by rozhodně nebyl možný bez mých nejbližších spolupracovníků v realizačním týmu, kteří odvedli skvělou práci s velkou pokorou a lidským charakterem. Obrovské penzum úkolů zvládl asistent Michal Lovětínský, s nímž se dlouhodobě skvěle doplňujeme. Druhým asistentem byl další bývalý jihlavský hráč Vojtěch Hron, který vedle nás sbírá první trenérské zkušenosti a i on týmu dokázal předat své hráčské zkušenosti. O gólmany pečoval další odchovanec klubu Pavel Pospíchal. Zapomenout nemohu ani na fyzioterapeutku Andreu Vaňkovou.

Rád bych dodal, že naše podzimní účinkování představuje oceněním práce všech kolegů, kteří se podílejí na výchově a fotbalovém růstu hráčů v dorostenecké akademii. Poděkování zaslouží i všem zainteresovaným v našem klubu.

Podzimní hráčské statistiky:

Odehrané zápasy: 15 - Farka, Haala, Chytrý, Och, Smejkal, Záhradník, 14 - Janota, Panský, Raus, Šancl, Šmíd, 13 - Švanda, 11 - Udržal, Záruba, 10 - Klouček, 9 - Maršík, 3 - Horák, Štancl, 2 - Jícha, 1 - Blažek, Leška, Veselý.

Odehrané minuty: 1385 - Farka, 1371 - Haala, 1317 - Chytrý, 1310 - Smejkal, 1292 - Janota, 1246 - Šancl, 1214 - Záhradník, 1186 - Švanda, 1185 - Och, 1182 - Panský, 956 - Raus, 432 - Klouček, 357 - Záruba, 250 - Šmíd, 191 - Udržal, 127 - Maršík, 93 - Leška, 56 - Jícha, 41 - Štancl, 21 - Horák, 14 - Veselý, 9 - Blažek.

Vstřelené branky: 8 - Raus, 7 - Och, 5 - Šancl, 4 - Záhradník, 3 - Panský, 2 - Chytrý, 1 - Smejkal, Záruba.

 
Aktuálně

Juniorka vstoupila do jarních divizních odvet remízou

Juniorský tým FC Vysočina do jarních odvet Divize D vstoupil nepřesvědčivým výkonem a domácí remízou v krajském derby proti Tatranu Ždírec nad Doubravou. Souboj pátého celku tabulky s osmým žádnou branku nenabídl, ovšem větší šance si vypracovali hosté. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2023 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu