29.11.2022, Miroslav Fuks

Podzimní žákovské hodnocení: U13 – Jonatan Hána

Podzimní žákovské hodnocení: U13 – Jonatan HánaV rámci série materiálů, které se ohlíží za podzimními výkony a výsledky mládežnických týmů FC Vysočina, nyní nabízíme pohled na mladší žáky U13, kteří působili v nejvyšší soutěži své kategorie SpSM-JIH. Z 15ti utkání získali 25 bodů a umístili se na 6. příčce.

 

O hodnocení podzimní části soutěže jsme požádali trenéra Jonatana Hánu.
Odehráli jsme 15 soutěžních zápasů v novém modelu soutěže. Nově hrajeme zápasy mezi velkými vápny v počtu 8+1. Změnou je také, že se hraje na velké brány. Pravidla jsou stejná jako ve velkém fotbale, s výjimkou rozehrávky od brankáře, kdy gólman nesmí překopnout polovinu hřiště. Po domluvě mezi týmy je možné odehrát zápas 11:11 na celé hřiště (odehráli jsme takto utkání proti Zlínu, Olomouci a Hodonínu). Nový systém má své výhody i nevýhody. Já osobně jsem za tuto změnu rád.

Co se mi však nelíbí je fakt, že jsou kluci „nuceni“ hrát na výsledek již ve věku 12 let. V šestnáctičlenné soutěži se po podzimní části kluby rozdělí na „lepší“ a „horší“ (aspoň co se výsledku týká). V praxi to znamená, že týmy na 1. až 8. místě budou mezi sebou hrát na jaře „dvoukolově“.  To samé platí pro týmy na 9. – 16. místě. My jsme s kluky umístění neřešili, pořád platí, že výsledek je pro nás až na druhém místě. Na prvním místě jsou dovednosti hráčů a herní projev v zápase. Nelze si však nevšimnout, že kluci výsledky řeší a sledují.

Jelikož jsme hráli v posledních dvou zápasech s týmy, které nás v tabulce mohli ještě bodově předskočit, musím se přiznat, že jsem cítil tlak na výsledek a jako trenér si uvědomoval zodpovědnost za to, abychom skončili do 8. místa. Neznamená to, že by za mnou někdo z klubu přišel a říkal, že musíme vyhrát a skončit v první polovině tabulky. Spíše se mi v hlavě honily myšlenky, že to musíme zvládnout, protože si nedovedu představit, že bychom na jaře hráli zápasy pouze s týmy, které jsme poráželi o více než 10 branek (Žďár n. S. 22:3, Prostějov 14:2, Havlíčkův Brod 17:6, Třebíč 20:2, Líšeň 20:6 atd.). Poslední zápasy jsme výsledkově zvládli (herně se mi však utkání nelíbila), skončili jsme 6. a budeme hrát na jaře těžké zápasy. Z tohoto pohledu jsem spokojený. Kvalitou to budou opravdu dvě diametrálně rozdílné soutěže. Platí však, co bylo řečeno na začátku – hrát na výsledek ve 12 letech není správné.

Chtěl bych ještě zmínit, o co se snažíme v tréninkových jednotkách i zápasech. Naši hru se snažíme zakládat na moderních fotbalových trendech, a sice se snažíme o vysoké napadání, odvahu při hře 1:1, konstruktivní hru (minimum odkopů „na slepo“), přepínání z útoku do obrany atd. Jsem rád, že tuto filozofii kluci s námi trenéry sdílí a myslím si, že ji věří. Spousta lidí orientovaných na výsledek některé tyto aspekty hry nechápe, protože je jasné, že např. z konstruktivní rozehrávky od brankáře pramení chyby, které kvalitní týmy potrestají brankami. V klubu máme však nastaveno to, že chceme vychovávat individuality. Rozdílového hráče budete těžko vychovávat, pokud budete většinu míčů nakopávat nebo pokud budete hrát pouze kombinačně. V zápasech se Zbrojovkou či Slováckem jsme neměli potřebnou kvalitu, abychom zápasy zvládli. Přesto jsme neustoupili od naší hry. Kdybychom míče nakopávali a bránili v hlubokém bloku, výsledek by byl výrazně lepší. To ale není smysl fotbalu mladších žáků.

Velký důraz klademe také na to, aby kluci „táhli“ za jeden provaz a byli dobrá parta. V týmu jsou různé povahy, charaktery a temperamenty, přesto jsem přesvědčen, že je to zdravý soudržný tým a kluky baví být v této partě a věnovat se fotbalu. Celkově bych chtěl hochy pochválit za přístup a za výkony, které na podzim podávali. Když chválím kluky, musím vyzdvihnout také práci mého kolegy Aleše Musílka, s kterým jsme si lidsky „sedli“, i když někdy moc mluví (smích). Kromě dobré nálady, kterou zajištuje, je na něj spoleh a je organizačně velmi zdatný.

Nejvydařenější zápas podzimu?
Herně i výsledkově slušné zápasy jsme odehráli na venkovních hřištích – ve Vyškově, v Prostějově a v Třebíči. Povedla se nám také utkání v kvalifikaci Planeo Cupu.

Nejhorší zápas podzimu:?
První poločas proti Zlínu a proti Spartě Brno. Zápasy, kde byl soupeř ve všech aspektech lepší, byli proti Zbrojovce Brno a Slovácku. Věřím, že na jaře jim budeme důstojnějším soupeřem.

Nejlepší hráči podzimu?
Nebudu používat obecné fráze a několik hráčů vyjmenuju. Mohl bych vyjmenovat všechny hráče, kteří byli za svou fotbalovou výkonnost od října „posunuti“ na několik tréninků do kategorie U 14, ale neudělám to, protože jsem přesvědčen, že někteří z těchto kluků žehrají na svůj talent a jejich přístup by mohl být ještě lepší. Tak tedy abecedně: Vojtěch Bláha – rychlý, technický hráč. Typ fotbalisty, kdy některé zápasy hraje neuvěřitelně, v jiných je však neviditelný. Tobiáš Bubík – kluk, který má největší zápasovou minutáž a přesto, že je drobný, patří k oporám zadních řad. Adam Horníček – přesto, že Adam trénuje s kategorií U14, pomohl nám v 9 zápasech a vždy patřil k nejlepším na hřišti. Je to hráč s výborným vedením míče a je v neustálé nabídce. Jakub Kaplan – poctivý přístup, nejtvrdší střela v soutěži, rychlost a přehled. Výborný kluk. Patrik Pikovský – nejmladší ze všech kluků, hráč se zdravou drzostí, sebevědomím a dobrým zakončením. Sebastián Vašků – přesto, že některé zápasy se mu nepovedly, je to hráč, který se nebojí z pozice stopera o konstruktivní hru. Je to kapitán týmu s kvalitním vedením míče.

Přehled střelců branek za podzim: Kaplan 27, Pikovský, Ritter 21, Bláha 13, Zelený 12, Procházka D. 10, Novák 8, Paštyka 6, Horníček, Vašků 4, Gebauer, Procházka Š., Puža 3, Bubík, Dvořák, Marushchak, Musílek 2, Bastl, Kružík, Vodička 1.

Přehled počtu odehraných zápasů za podzim: Bubík, Palán, Procházka Š., Puža, Ritter 15, Bastl, Procházka D., Vašků, Zelený 14, Bláha, Gebauer, Kaplan, Paštyka 13, Dvořák, Pikovský, Vodička 12, Ryška 11, Horníček, Matula 9, Novák 5, Kružík 4, Musílek 3, Marushchak 1.

 
Aktuálně

Oulehla: Kluci šli na hranici svých možností, odvedli maximum

Úsilí fotbalistů FC Vysočina vybojovat tolik potřebné vítězství bylo na trávníku doslova hmatatelné. Ani s pozměněným herním rozestavením však na Vlašim nestačilo. Zrodila se tak remíza, která byla určitě cennější pro hosty. Zvlášť, když přes úhony přečkali možná klíčový moment utkání z 16. minuty. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu