04.05.2020, Miroslav Fuks

Dvacetiletí FC Vysočina - ročník 2010/11

Dvacetiletí FC Vysočina - ročník 2010/11Do podzimní části II. ligy v ročníku 2010/11 vstoupili fotbalisté FC Vysočina s oprávněnou nálepkou jednoho z favoritů a s nemalými ambicemi. Ty byly podpořeny jejich jarními výkony a výsledky, materiálně technických zázemím, stabilní ekonomickou situací klubu a též skladbou kádru.

 

Podzim 2010

Do podzimní části II. ligy v ročníku 2010/11 vstoupili fotbalisté FC Vysočina s oprávněnou nálepkou jednoho z favoritů a s nemalými ambicemi. Ty byly podpořeny jejich jarními výkony a výsledky, materiálně technických zázemím, stabilní ekonomickou situací klubu a též skladbou kádru.

Konsolidovaný tým byl v letní pauze bezesporu posílen. Z nepříliš úspěšného hostování ve Slavii Praha se vrátil talentovaný útočník Stanislav Tecl a ofenzivní vozba se dočkala dalších dvou kvalitních posil v podobě hrotových hráčů vyšší postavy. Na přestup ze Zlína přišel nejvyšší soutěží ostřílený Martin Bača a na hostování z Nitry dorazil slovenský reprezentant Arnold Šimonek. Tato trojice útočníka měla být kvalitní náhradou za útočníka Murise Mešanović, jehož vážné zranění kolene neumožňovalo jeho podzimní fotbalové využití.

Vyztužení zaznamenala i defenzivní řada. Na hostování z Viktorie Plzeň přišel urostlý stoper Jan Halama a do branky přestoupil z Trenčína talentovaný Slovák Dalibor Rožník. Navíc v průběhu sezóny, s ohledem na zranění prvního gólmana Maksimse Uvarenka, brankářský post posílil velezkušený Martin Svoboda.

Odchody se v drtivé míře týkaly hráčů, kteří v kádru nenašli uplatnění a tak zamířili na hostování. Levý bek Tomáš Cihlář odešel do Třince, ofenzivní záložník Jan Kopic do Čáslavi, útočník Pavel Simr do Sezimova Ústí a další hrot Karel Franěk ukončil své hostování z Baníku Most. Místo v kádru nezbylo ani na zkušeného gólmana Václava Wintera a neméně ostříleného obránce Roberta Cahu.

Bezesporu silný a kvalitní celek vedený koučem Lubošem Urbanem však do ročníku nevstoupil nejlépe. První vážné varování přišlo ještě před vypuknutím podzimní části II. ligy, kdy tým v Ondrášovka Cupu nestačil na nadšeně bojující hráče divizního Nového Města a po penaltovém rozstřelu vypadl z národního poháru. Tento fakt nás připravil o část důvěry fanoušků, vyšší návštěvnost na prvních domácích zápasech II. ligy a především o možnost na své půdě přivítat atraktivní soupeře a tím dále zvýšit povědomí o klubu a našem městě. Procházkou růžovou zahradou nebyly ani následné ligové duely. Tým dokázal předvádět pohledný sebevědomý fotbal a vítězit v domácím prostředí, ovšem na hřištích soupeřů byl poloviční a hlavně bodově neúspěšný. Bez ohledu na velmi cenné tři body ze Zlína bylo stále více jasné, že podzim nebude vysněnou jízdou za postupovým cílem. Místo toho jsme byli svědky bezkrevných výkonů venku, které navíc doplnily dvě nepříjemné domácí ztráty za remízy proti Viktorii Žižkov a Mostu.

Právě po nevydařeném utkání s Mostem představenstvo klubu přistoupilo k odvolání trenérské dvojice Urban – Šmejkal. Šlo o vyústění velice neuspokojivé situace a objektivní vyhodnocení jak herního projevu, tak zejména dosavadního bodového zisku. Tým nenaplňoval dílčí cíle stanovené představenstvem klubu – postup do osmifinále Ondrášovka Cupu, plný bodový zisk v úvodních čtyřech kolech II. ligy a konečných podzimních 9 plusových bodů v tabulce pravdy. V tento moment představenstvo klubu muselo učinit kroky ke zlepšení. Nechtělo opakovat nedůsledné kroky minulosti a cítilo, že uvadající tým nutně potřebuje impuls. Akcionáři, představenstvo a sportovní vedení klubu tak společně dospěli k nelehkému stanovisku – odvolat trenérské duo Luboš Urban – Daniel Šmejkal.

Pro důležitý podzimní finiš mužstvo převzal trenérský „odchovanec“ klubu a pracovitý kouč Josef Vrzáček a zároveň byl větší díl zodpovědnosti přenesena na sportovního manažera Josefa Jinocha, který se zařadil do realizačního týmu v pozici druhého asistenta.

Poslední tři zápasy podzimu přinesli dílčí zlepšení herního projevu a především atmosféry v kabině prvního týmu. Šest získaných bodů z devíti možných přesto nebylo možné hodnotit jako zcela uspokojivých.

Podzim 2010 rozhodně nesplnil výsledková i herní očekávání vedení kubu a jeho akcionářů. Jen obrovská vyrovnanost soutěže a nečekaná zaváhání prakticky všech soupeřů způsobila, že do jarní části tým mohl vstoupit s reálnými postupovými nadějemi z třetí příčky tabulky s jednobodovou ztrátou na druhou Vlašim. A to i přesto, že podzimní zisk z patnácti odehraných zápasů činil neuspokojivých 26 bodů.

Jaro 2011

Start do nového roku 2011, potažmo do jarní části druholigové sezóny, se měl stát odrazovým můstkem jihlavského fotbalu k postupu mezi českou elitu. Úsilí klubu po dobře zvládnuté podzimní části směřovalo k vytouženému návratu do Gambrinus ligy.

Týmu byly vytvořeny velmi dobré podmínky pro zimní přípravu a dočkal se jak posílení, tak i rozšíření konkurence. To se podařilo i v nelehké krizové době, která podpoře sportu a sponzoringu příliš nepřála. V zimní přestávce mužstvo opustil pouze málo využívaný ofenzivní hráč Karel Zelinka a možnost pravidelného herního vytížení dostali odchovanci Robin Demeter (Písek) a brankář Martin Matiášeki (Břeclav). Naopak se z hostování vrátili levý obránce Tomáš Cihlář (z Třince) a záložník Jan Kopic (z Čáslavi), který se zařadil k největším nadějím klubu. Podobně jako ofenzivní záložník Tomáš Kučera, který byl přeřazen z juniorky.

Fanoušky jistě potěšil příchod dvou navrátilců. Hostování na Kypru ukončil záložník Lukáš Vaculík, a z Jablonce přišel osvědčený mladý útočník Murise Mešanoviće, který se zotavil z operace kolene. Jediným, zato velmi významným, přestupovým tahem FC Vysočina v zimním období byl příchod znojemského levého beka či záložníka Jana Šilingera. Navíc se podařilo prodloužit jihlavské působení brankáři Martinu Svobodovi, stoperovi Janu Halamovi a též ikoně klubu Michalu Veselému.

Jarní část, bohužel, očekávání fanoušků a celého klubu nenaplnilo. Fotbalisté FC Vysočina nezvládli těžkou úlohu favorita a nakonec museli spolknout hořkou pilulku v podobě nepostupového 3. místa. Náš tým se musel sklonit před dvojicí pražských celků – Duklou a Žižkovem. Právě hráči Viktorie dokázali, že fotbalové zápasy nerozhodují jména, rozpočty či zázemí, ale spíše bojovnost, parta táhnoucí za jeden provaz a též nezbytné štěstí v klíčových momentech zápasů.

Pod neúspěch se podepsalo nezvládnutí klíčových zápasů, v nichž sice Vysočina byla lepším celkem, ale své šance nedokázala přetavit v branky. V konečném účtování velmi mrzela domácí remíza se Zlínem a především trojice klíčových duelů mezi 25. a 27. kolem. Nejprve mužstvo povzbuzeno výhrou v Kladně zamířilo na stadión dalšího aspiranta postupu – Viktorie Žižkov. Utkání bylo v režii hostujícího celku, ovšem skončilo jen bezbrankovou remízou. Zaváhání bylo možné napravit o týden později v domácím zápase proti Třinci. Tým kouče Vrzáčka v něm měl místy drtivou převahu, ovšem své příležitosti nezúročil a dokonce mu nebyl uznán regulérní gól – 0:0. Špatnou sérii završil velmi špatný výkon v Mostě a prohra 1:0. Ve třech stěžejních duelech tak jihlavští fotbalisté nedokázali vstřelit branku. Konečnou nepostupovou pozici neodvrátil ani zisk 9 bodů z posledních tří duelů ročníku.

Jen malou náplastí na nenaplněný postupový sen pro klub mohla být skutečnost, že umístění z  ročníku 2010/11 představuje třetí nejlepší pozici ve více než stoletých dějinách fotbalu v kraji. A že tým získal největší počet bodů za 10 ročníků, v nich FC Vysočina dosud účinkoval ve II. lize.

Ročník v kostce

Trenéři: Luboš Urban, asistenti Daniel Šmejkal a Tomáš Jansa / od října 2010 trenér Josef Vrzáček, asistent Tomáš Jansa

Ligové výsledky a statistiky: ZDE

Tabulka: ZDE

Ondrášovka Cup: ZDE - ostudné vyřazení už v 1. kole na půdě divizního SFK Vrchovina

Nejčastější sestava: Uvarenko - Veselý, Halama, Tlustý, Gabriel – Karlík, Görner - Dolejš, Dort, Krutý - Tecl.

Průměrná domácí návštěvnost: 1.453 diváků

Soupiska: ZDE

Změny v kádru:
Podzim: Příchody: Tecl (konec hostování SK Slavia Praha), Rožník (přestup FK AS Trenčín / SK), Halama (hostování FC Viktoria Plzeň), Šimonek (hostování FC Nitra / SK), Bača (přestup FC Tescoma Zlín), Görner (přestup 1.FC Slovácko), Svoboda (hostování FK Dukla Praha), Vaculík (přestup FK Viktoria Žižkov)

Odchody: Winter (konec hostování FK Bohemians Praha), Caha (konec hostování SK Sigma Olomouc), Cihlář (hostování FK Fotbal Třinec), J.Kopic (hostování FC Zenit Čáslav), Mešanović (konec hostování FK BAUMIT Jablonec), Simr (hostování FK Spartak MAS Sezimovo Ústí), Franěk (konec hostování FK Baník Most), Vaculík (hostování Nea Salamina / KYP)

Jaro: Příchody: J.Kopic (konec hostování FC Zenit Čáslav), Šilinger (přestup 1.SC Znojmo), Vaculík (konec hostování Nea Salamina / KYP), Cihlář (konec hostování FK Fotbal Třinec), Mešanović (hostování FK Baumit Jablonec), T.Kučera (přeřazen z juniorky)

Odchody: Zelinka (konec hostování SK Slavia Praha), R.Demeter (hostování FC Písek), Matiášek (hostování MSK Břeclav)

„B“ tým dospělých: MSFL – 9. místo (36 bodů) - ZDE

Starší dorost: I. liga – 8. místo (43 bodů) - ZDE

 
Aktuálně

FC Vysočina do MOL Cupu vstoupí krajským derby proti Žďáru nad Sázavou

Po velmi dobrém vykročení do FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY je před fotbalisty FC Vysočina vstup do druhé tradiční soutěže – MOL Cupu. V úvodním kole národního poháru se Jihlava v krajském derby představí na půdě účastníka Divize D – FC Žďas Ždár nad Sázavou. Duel je na programu ve středu 17. srpna od 17:00 hodin. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2022 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
×
Dnes v 17:00
FC Žďas Žďár nad Sázavou
FC Vysočina Jihlava
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu