20.07.2020, Miroslav Fuks

Dvacetiletí FC Vysočina - ročník 2019/20

Dvacetiletí FC Vysočina - ročník 2019/20Pouze padesát dnů trvala na Vysočině letní fotbalová pauza. Už 22. července jihlavský tým vykročil do bojů v novém ročníku 2019/20. S jakým očekáváním klub do sezóny vstoupil?

 

Podzim 2019

„Rozhodně s velkým, protože náš kádr se docela proměnil a řekl bych, že i omladil. Svoji roli v tom sehrál fakt, že jsme v týmu měli hodně hráčů na hostování. Jsem rád, že se do kádru podařilo zakomponovat některé naše odchovance, což od začátku deklaruji jako jeden z hlavních cílů klubu pod mým vedením. Teď záleží jen na nich, jakou porci zápasových minut si vybojují a jak se jejich kariéry do profesionálního fotbalu posunou. Našim mottem a cílem opět bude vyhrát každý zápas. Chceme hrát dobrý, bojovný a agresivní fotbal, který bude diváky bavit, a tím navázat na některé vydařené duely uplynulé sezóny. Doufám, že se budeme prát o horní příčky tabulky. Až průběh nadcházejícího soutěžního ročníku ukáže, na co budeme stačit,“ sdělil novinářům ředitel klubu Jan Staněk.

Letní kádrové změny byly početně velmi intenzivní. Hostování či smlouva skončily Petrovi, Chlumeckému, Preislerovi, Šulcovi, Machučovi, Šleinovi, Šumskému a Turynovi. Na přestup do Mladé Boleslavi odešel útočník Klíma a do Nitry zkraje sezóny odešel Šefčík. Dvě posily dorazily ze Znojma – gólman Veselý a středopolař Lacko, z Dubnice přestoupil křídelních Mikuš. Mezi opory se postupně zařadil odchovanec Smejkal, jenž jaro strávil na hostování v Líšni. Kádr doplnili hosté ze Sparty Fortelný a Pavlík, stejně tak i Rezek ze Slovácka a Koubek z Bohemians. V průběhu podzimu si o šanci řekl odchovanec Svoboda.

Podzim, podobně jako jaro, byl ve znamení velké úspěšnosti týmu kouče Radima Kučery v domácím prostředí. Zde dosáhl nejlepší bilance v historii klubu, když v osmi duelech získal plný počet bodů. Cenné byly zejména tříbodové zisky s předními celky soutěže - Brnem, Duklou Praha či Pardubicemi. Naopak ze stadiónů soupeřů Jihlava dovezla jen osm bodů, když zde vyhrála pouze jednou – v Třinci. Ostatní bodové zisky byly za remízy. Venku se zrodily dvě porážky v celé sezóně – ve Varnsdorfu a v Hradci Králové. Konečný zisk 32 bodů Vysočině umožnil přezimování na nadějné 2. příčce s tříbodovou ztrátou na Pardubice.

Ředitel Staněk při posezónním hodnocení sdělil: „Jsem rád, že jsme zase nahoře. Nebudu teď hodnotit, že venku to mohlo být lepší, protože zase doma to mohlo být horší. Celkově jsme na tom prakticky stejně jako loni po podzimu a máme tak dobrou startovací pozici na jaro. Týmy z čela tabulky jsme až na Hradec a Ústí porazili, což nám ukazuje, že v důležitých zápasech umíme být silní. Osm vítězství doma je parádních, protože vítězit doma je základ. Nakonec máme vše ve vlastních rukou, protože když na jaře vyhrajeme všechna utkání, skončíme první.“ :-)

Jaro 2020

FC Vysočina do jara 2020 vstupoval s velkým očekáváním. Stejně jako před rokem. Před prvním týmem FCV opět stále velká výzva – využít dobrého podzimního postavení a znovu zabojovat o návrat do nejvyšší soutěže. Tedy minimálně zopakovat barážový souboj o I. ligu.

První tým z hlediska počtu změn po delší době prožil relativně klidnější přestupové období. Dva odchody však byly zásadní, protože šlo o osobnosti kabiny a hráče ze základní osy týmu – Tijaniho (hostování Slavie Praha) a Jawo (přestup Zlín). Jak ukázal následný průběh jara, jejich nahrazení bylo složité. Zejména díru ve stoperské dvojici se nepodařilo zacelit Šimkovi (přestup Komárno) ani Dioufovi (přestup CA Tunis). Z posil se tak nakonec prosadil pouze Arroyo (přestup Třinec) a výrazněji o sobě dali vědět spíše odchovanci z dorostu a juniorky – Křišťál, Pojezný, Svoboda, Shudeiwa, Ritter či gólman Lancman.

„Uvědomujeme si, jak specifické jaro nás čeká – tři zápasy v březnu, hned šest v dubnu a pět v květnu. Moje predikce je taková, že o tom, jak se to nahoře poskládá, rozhodně právě velmi náročný duben, Náš plán je takový, že chceme vydolovat maximum z březnových utkání, abychom se mohli odpíchnout do těžkého čtvrtého měsíce kalendářního roku. Budeme samozřejmě chtít vyhrát každý zápas a poté uvidíme, na co to bude stačit. Bylo by rozhodně hezké skončit do 3. místa konečné tabulky. Chceme být úspěšní, ale nechceme vytvářet přehnaný tlak. Věřím lidem, s kterými v klubu pracuji, že mají schopnosti tým mezi nejlepší dotáhnout,“ řekl ředitel klubu Jan Staněk na předsezónní tiskovce 1. března.

Tehdy vůbec netušil, jak složité a v negativním smyslu výjimečné jaro nejen na klub, ale vůbec na celou společnost čeká. Jarní domácí vykročení (2:0 s Třincem) přitom bylo velmi nadějné. Poté však Česko a postupně celý svět paralyzovala koronavirová epidemie. Na dlouhé týdny ustaly týmové tréninky a ligový kolotoč se po atypické jarní přípravě znovu rozběhl až po padesáti dnech. Liga se pod termínovým tlakem rozjela kvapíkovým tempem a Vysočinu zastihla v nedobré formě. Tým se až v osmém pokoronavirovém utkání dočkal výhry, opustilo jej tolik potřebné štěstí, potýkal se s chybami v defenzívě a nezvládl zápasy s aspiranty postupu (Dukla, Pardubice, Brno, Hradec Králové, Žižkov). A hlavně - s chabým ziskem dvou bodíků ztratil kontakt s barážovými příčkami tabulky. V závěrečných šesti jarních utkáních Kučerův tým vybojoval 12 bodů, což však stačilo pouze na konečné 5. místo.

Malou náplastí na nepovedený ročník byl zisk koruny krále střelců pro útočníka Stanislava Klobásu. Stal se jím se 17 góly, což v historii klubu představuje rekordní počet branek nastřílených za jeden soutěžní ročník.

S ohledem na výchozí bodovou a tabulkovou situaci po 17 odehraných kolech fotbalového ročníku to nepochybně představovalo velké zklamání, což potvrzovala i slova ředitele Staňka: „Z hlediska umístnění v tabulce sezóna skončila neúspěchem. Věřím, že jsme mohli dosáhnout na vyšší umístění. Bohužel, loni jsme byli druzí, což by nám v běžné druholigové sezóně stačilo na postup. Jenže se poprvé hrála baráž. Letos to vypadá na přímý postup třech týmů a my jsme na postupové pozice nedosáhli. Naopak pozitivem je zapojení našich odchovanců do prvního mužstva.“

Klubový šéf se pokusil definovat příčiny nezdaru: „Určitě jich je víc, ale asi ta nejviditelnější byla v tom, že se nám nepovedlo nahradit Tijaního a pak se zranil stoper Tlustý. Naší mladí obránci mají talent, ale logicky zatím nemají zkušenosti, což se hodně projevilo. Nedařilo se nám uhrát zápasy bez inkasované branky a k tomu se připojila (ne)forma některých důležitých hráčů.“

Těsně před koncem ročníku navíc bylo jasné, že FC Vysočina do letní přípravy na start FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY vstoupí s novým trenérským týmem. Kouč Radim Kučera, asistent trenéra Josef Mucha a trenér gólmanů Josef Hanzálek se nedohodli s vedením klubu na dalším trvání svých smluv.

Ročník v kostce

Trenéři: trenér Radim Kučera, asistent Josef Mucha

Ligové výsledky a statistiky: ZDE

Tabulka: ZDE

MOL Cup: vyřazení ve 3. kole se Spartou Praha – ZDE

Nejčastější sestava: Vejmola – Novotný, Tlustý, Lacko, Javůrek - Fortelný, Vaculík – Mikuš, Smejkal, Zoubele - Klobása.

Průměrná domácí návštěvnost: 1.176 diváků

Soupiska: ZDE

Změny v kádru:
Podzim:
Příchody: Smejkal (konec hostování SK Líšeň), Lacko a Veselý (přestup 1.SC Znojmo), Kolář (konec hostování SFK Vrchovina), M.Pavlík (přeřazen z juniorky), Mikuš (přestup FK Dubnica / SK), Svoboda (přechod z dorostu), J.Pavlík a Fortelný (hostování AC Sparta Praha), Ritter a Křivánek (přeřazen z dorostu), Beltrán (hostování Once Caldas / KOL), Rezek (hostování 1.FC Slovácko), Trajković (přestup FK Lokomotiva Bělehrad / SRB), Koubek (hostování Bohemians Praha 1095)
Odchody:  Dujmović a Petr (konec smlouvy), Chlumecký a Preisler (konec hostování FK Dukla Praha), Breda (konec hostování FC Baník Ostrava), Dutka (konec hostování FSC Stará Říše), Šulc (konec hostování FC Viktoria Plzeň), Machuča (konec hostování FC Slovan Liberec), Šlein (konec hostování FC Flora Tallin / EST), Šumský (konec hostování MFK Frýdek-Místek), Turyna (konec hostování AC Sparta Praha), Klíma (přestup FK Mladá Boleslav), Kolář (přestup FC Velké Meziříčí), Šefčík (přestup FC Nitra / SK), M.Pavlík (hostování FC Velké Meziříčí), Křivánek (hostování MFK Vyškov)

Jaro: Příchody: Šimko (přestup KFC Komárno / SK), Arroyo (přestup FK Fotbal Třinec), Diouf (přestup Club Africain Tunis / TUN), Chok (přestup Inglewood United FC / AUS), Matulka (konec hostování SFK Vrchovina), Shudeiwa (přeřazen z dorostu), Lancman (přeřazen z juniorky)
Odchody: J.Pavlík (konec hostování AC Sparta Praha), Jawo (přestup FC Fastav Zlín), Tijani (hostování SK Slavia Praha), Vedral (hostování FC Sellier&Bellot Vlašim), Vejmola (od června - hostování FK Haugesund / NOR)

„B“ tým dospělých: Divize – skupina D – 1. místo po podzimu (37 bodů), jaro nesehráno - ZDE

Starší dorost: MSDL – 1. místo po podzimu (36 bodů), jaro nesehráno - ZDE

 
Aktuálně

Jak si fotbalisté FC Vysočina vedli v letní přípravě?

V pondělí 22. července vyběhnou fotbalisté FC Vysočina k úvodnímu utkání v novém ročníku Chance Národní ligy. Od 17:30 hodin budou chtít zaskočit favorita na postup - Zbrojovku Brno. S jakou bilancí z letních přípravných zápasů na ligový start vykročí? Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu